Урок "Перевірка віднімання додаванням. Складені задачі на знаходження невідомого доданка"

Про матеріал
Конспект уроку математики за підручником Богданович 4 клас на тему "Перевірка віднімання додаванням. Складені задачі на знаходження невідомого доданка"
Перегляд файлу

Самбірський фаховий педагогічний коледж ім. Івана Филипчака

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку з математики на тему:  «Перевірка віднімання додаванням. Складені задачі на знаходження невідомого доданка»

 

4 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала:

студентка групи ПО-41

Коханець Марія

 

 

2020 р.

Тема: Перевірка віднімання додаванням. Складені задачі на знаходження невідомого доданка

Мета:  узагальнити уявлення учнів про зв’язок дій додавання і віднімання; вчити виконувати перевірку додавання відніманням, віднімання — додаванням, розв’язувати складені задачі на знаходження невідомого доданка; розвивати пам’ять, увагу, мислення ; виховувати любов  до математики.

Навчальні цілі:

володіє навичками письмового додавання й віднімання багатоцифрових чисел;

коментує свої дії під час виконання обчислень;

перевіряє правильність виконання арифметичних дій.

Тип уроку:  комбінований

Обладнання: Вивіска кафе, меню, рецепт успішності,індивідуальні картки, «Книга скарг та пропозицій».

Хід уроку:

Організація класу до уроку

  1. Привітання

Всі почули ви дзвінок, в гості йде до нас урок!

Встало сонечко давно, зазирнуло у вікно,

На  урок час поспішати, математику вивчати.

  1. Оголошення девізу уроку
  • Підніміть руку хто з вас був у кафе?
  • Чи любите ви ходити в кафе?
  • Сьогодні я пропоную вам відвідати  математичне кафе під назвою «БУМ».
  • І працюватимемо ми під девізом кафе  «Будемо уважно міркувати».
  • Коли ми заходимо в кафе що нам пропонують?(меню)
  •   Сьогодні в кафе ось таке меню:

Меню:

  1.    Салат «Домашній» ( перевірка д/з)
  2.    Піца «Індивідуальна» ( робота на індивідуальних картках)
  3.    «Математичний вінегрет» (усні обчислення)
  4.    Запіканка «Охайний  кухар»( Каліграфічна хвилинка)
  5.    Закуска «Підготовча»(підготовчі вправи)
  6.    Суп «Потік прикладів» ( розв’язування прикладів)
  7.    Основна страва « М'ясо від шеф - повара» (Розв’язування задачі №399 )
  8.    Коктейль «Смачна задача»( Розв’язування задачі 400)
  9.    Морозиво «Самостійне» (Самостійна робота) 
  10. Торт « Дідусева примха» (Розв’язування задачі з зірочкою)

А також на протязі уроку ми  складемо свій рецепт успішного навчання.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання

  1. Перевірка домашнього завдання
  • Вам вдома потрібно було знайти значення виразів.
  • Знайдіть складові, які не входять до салату «Домашнього»
  • Порівняйте подані числа з вашими результатами та знайдіть зайвий.

 

    76 032       28 340       913 452       89 482       28 340      5459

+  13 452    +   2 451     13 452     76 032   + 32 451     825

    89 484        30 791      900 000       13 450       60 791      4634

 

 (89 484, 30 791, 900 000, 13 450, 60 791, 4 634, 88 484, 13 451).

  • Як ви міркували коли розв’язували задачу?
  • Які дії ви виконували?
  1. 3650 + 1270 = 4920 (м) – ще залишилось відремонтувати;
  2. 3650 + 4920 = 8570 (м) – всього шосе.
  • Який вийшов результат?

Відповідь: всього 8570 м потрібно було відремонтувати.

  • Молодці, і ми відкриваємо першу складову нашого успішного навчання – це старання.
  1. Робота на індивідуальних картках. Розв’язування прикладів

Отож, перша страва з меню це салат «Індивідуальний» .

Зараз декілька учнів отримають індивідуальні картки. Вам потрібно написати своє прізвище та ім’я, правильно та швидко вирішити всі завдання.

  1. Обчислити вирази:

75 024 +12 453; 79 583 – 73 042;

  1. Розв’язати рівняння:

х + 7234 = 11 245

  1. Усні обчислення

А ми з вами продовжуємо. І переходимо до салату «Математичний вінегрет» 

1) Гра « Урівноваж терези»

  • З яких компонентів складається вінегрет?
  • Якщо ми зараз будемо швидко працювати, то підготуємо всі потрібні продукти.
  • І перший інгредієнт це буряк, для того щоб його підготувати потрібно урівноважити терези, для цього можна змінювати арифметичні дії, додавати чи віднімати компоненти.

800 – 220 і 590 + 10     (800-220 = 590 – 10)

  • А зараз підготуємо моркву та картоплю.

345 + 250 і 695 + 100     (345 + 250 = 695 – 100)

1200 : 100 і 2200 : 100      (1200 : 100 = 2200 : 100 – 10)  

2) Гра «Знайди відповідь»

Ну і для того, щоб підготувати для вінегрету огірок і цибулю нам потрібно знайти правильне значення виразів.

700 – 260    (340; 540; 440)

1450 + 210  (1560; 1660; 2660)

Молодці, ми відкрили ще одну складову нашого успіху, і це наполегливість.

 

  1. Каліграфічна хвилинка

І наступна страва в меню -  запіканка «Охайний  кухар»

Розгорніть зошити, пропустіть 4 клітинки від попередньої роботи, посередині запишіть дату, класна  робота.

За допомогою цифр 4,  5, 7, 0 запишіть чотирицифрові числа в яких 7 тисяч. Цифри в числі не повторюються.

( 7540, 7450, 7504, 7405, 7054, 7045)

  • Назвіть найбільше число.
  • Назвіть найменше число.

Молодці, і наступна складова нашого успіху охайність.

  1. Підсумок підготовки учнів до уроку.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

  •         Сьогодні на уроці ми пригадаємо способи перевірки дії віднімання та будемо розв’язувати задачі на знаходження невідомого доданка.
  •         Діти, ви любите, коли вам дарують подарунки? Час – дорогоцінний подарунок, даний нам, щоб стати розумнішими, кращими, досконалішими.  Щоб дарма не гаяти час,ми повинні його цінувати і тоді ми встигнемо виконати всі завдання.

IV. Узагальнення і систематизація знань.

  1. Підготовча робота

І наступна страва в меню це закуска «Підготовча»

  • Як називаються числа при відніманні?
  • Додайте до різниці від’ємник, щоб отримати зменшуване.
  • 700 – 260 = 440  як перевірити чи правильно виконати віднімання?
  •  Щоб перевірити, чи правильно виконали віднімання, потрібно до різниці додати від’ємник, а знайдену суму порівняти зі зменшуваним. Якщо сума різниці і від’ємника дорівнює зменшуваному, то приклад на віднімання розв’язаний правильно.
  • Якщо a – b = c, то b + c = a
  • Перевіримо, чи правильно виконане віднімання

847 294 – 235 451 = 611 843 (Так)

  • Як називаються числа при додаванні?
  • 1450 + 210 =1660 як перевірити чи правильно виконано додавання?
  • Якщо при відніманні одного із доданків від суми отримаємо другий доданок, то додавання виконано правильно. 
  • Якщо  a + b = c, то  c-a =b
  • Перевіримо, чи правильно виконано додавання
  • 29 035 + 43 462 = 71 497 (Ні, 72 497)

І наступна складова успіху це активність.

  1. Первинне закріплення (підручник №398)

І наступна страва суп «Потік прикладів»

Розгорніть підручники на с. 65 завдання 398.

Ділю клас на два варіанти. Кожен варіант розв’язує два приклад і виконує до кожного з них перевірку.

  1. Повторення правил.
  1. Якщо при відніманні одного із доданків від суми отримаємо другий доданок, то додавання виконано правильно.
  2. Щоб перевірити, чи правильно виконали віднімання, потрібно до різниці додати від’ємник, а знайдену суму порівняти зі зменшуваним. Якщо сума різниці і від’ємника дорівнює зменшуваному, то приклад на віднімання розв’язаний правильно.

Наступна складова успіху це дисциплінованість.

  1. Розвиток умінь розв’язувати складені задачі на знаходження невідомого доданка.
  1. Коментоване розв’язування задачі (№ 399)

І основна страва це « М’ясо від шеф-повара»

  • Погляньте на вправу 399
  • Прочитайте задачу.
  • Про що запитується ?
  • Розгляньте скорочений запис задачі.
  • Скільки кілограмів піску навантажили на 3 машині?
  • Скільки навантажили на першу і другу машини разом?
  • Скільки навантажили на другу і третю машини?
  • Про що можна дізнатися за цими даними?
  • Що ми дізнаємося якщо від 10480 – 8350?
  • Що ми дізнаємося  якщо від 10480- 6180?

 

                    І м. - ?       - 8350 кг

10480 кг     ІІ м. -?      

                   ІІІ м. - ?          - 6180 кг

 

 

  1.    10 480
  • 8 350

          2 130 (кг) –піску на ІІІ машині;

  1.     10 480
  •  6 180

      4 300 (кг) – піску на І машині;

  1.      6 180
  • 2 130

4 050 (кг) – піску на ІІ машині.

Відповідь: 4300 кг піску на І машині, 4050 кг – на ІІ, 2130 кг – на ІІІ.

Висновок: Якщо від суми трьох доданків віднімемо суму двох з них, то знайдемо третій доданок.

 

Ще одна складова успіху це працелюбність.

  1. Розв’язування задачі самостійно (№400 )

Скуштували смачне м’ясо, тепер можна скуштувати коктейль  «Смачні задачі»

Уважно прочитайте другу задачу.

 

              І ц. - ?          -     7870

10720 л     ІІІ ц. - ? 

              ІІ ц. - ?             - 6020 л

 

  • Що відомо в задачі?
  • Про що запитується ?
  • Розгляньте скорочений запис задачі
  • Скільки літрів пального було у трьох цистернах?
  • Скільки літрів пального було у першій і третій цистернах?
  • Скільки літрів пального було у другій і третій цистернах?
  • Про що можна дізнатися за цими даними?
  • Яку арифметичну дію треба виконати? (віднімання; 10720-7870=2850 (л) у ІІ цистерні)
  • Чи можемо ми дізнатися скільки пального було у третій цистерні?
  • Яку арифметичну дію треба виконати?(віднімання; 6020-2850=3170 (л) у ІІІ цистерні)

Цю задачу можна розв’язати кількома способами. Складемо план розв’язування задачі.

Розв’яжіть задачу за поданим планом.

  1. Скільки літрів пального у першій цистерні?
  2. Скільки літрів пального у третій цистерні?

Наступна складова успіху терпіння.

  1. Самостійна робота

!) Словникова робота

Баржа -  плоскодонне вантажне судно із спрощеними обрисами корпусу.

І ми перейшли до морозива  «Самостійного»

Прочитайте задачу.

Що в ній відомо ?

Про що запитується ?

Розгляньте скорочений запис задачі.

     Розв’яжіть самостійно задачу. Запишіть розв’язання по діях з поясненням. Перші три роботи на перевірку.

                                   2600 к.

І  18600 к.

ІІ

У кого виникають труднощі, підіймаєте руку і я надаю допомогу

  1. 18600 -2600 = ...(к.);
  2. ... : 2 = ... (к.);
  3. ... +... = ... (к.).

4. Колективна перевірка

Зачитайте розв’язання задачі по діях з поясненням.

Ми виконали це завдання тому відкриваємо наступну складову успішного навчання слухняність .

  1. Розв’язування задачі (№ 402)

Нарешті ми добралися до десертів. І нам залишилося скуштувати торт «Дідусева примха»

Уважно прочитайте задачу 402

Про кого  розповідається в задачі?

Про що запитується  в задачі?( Потрібно знайти скільки зараз років дідусеві)

Скільки років буде дідусеві якщо він проживе ще половину того що прожив? (100-1 = 99)

Допоможе нам скорочений запис задачі.

 

 

 

                        100 років

 

Нехай перший відрізок це вік дідуся, другий – половина його віку, а третій – це 1 рік.

3 половини віку дідуся становлять 99 років.

Скільки років становить половина віку дідуся? (99 : 3 = 33(р.))

Скільки років дідусеві, якщо половина його віку це 33 роки? (66 років)

 

Молодці, ось ми уже відкриваємо останню складову нашого успіху - це цілеспрямованість.

  1. Підсумок уроку

1. Підсумкова бесіда

Отже, ми склали рецепт успішного навчання. Прочитайте його ще раз.

  1.    Старання
  2.    Наполегливість
  3.    Увага
  4.    Акуратність
  5.    Активність
  6.    Дисциплінованість
  7.    Працелюбність
  8.    Слухняність
  9.    Цілеспрямованість

Вам потрібно його дотримуватися, для успішного завершення 4 класу.

І як в кожному кафе, в нашому математичному кафе є Книга скарг та пропозицій.

Подумайте та обговоріть у парах що  вам сподобалося і що ви хотіли б змінити у нашому математичному кафе.

Які знання ви  закріпили?

Що вам найкраще вдавалося?

Над чим потрібно ще попрацювати?

  1. Повідомлення домашнього завдання

Підручник с. 66  завдання 403, 404.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел:

  1. https://pidruchnyk.com.ua/614-matematika-bogdanovich-lishenko-4-klas-2015.html
  2. https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/programy-1-4-klas/4.-matematika.-1-4-klas.doc
  3. https://subject.com.ua/lesson/mathematics/4klas_3/45.html

 

 

docx
Додав(-ла)
Коханець Марія
Додано
28 квітня 2021
Переглядів
701
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку