Урок «Первоцвіти» (за програмою НУШ)

Про матеріал
Ознайомити учнів з рослинами-первоцвітами, , закріпити знання дітей про первоцвіти, занесені до Червоної книги України; узагальнити знання про значення природи в житті людини та її вплив на навколишнє середовище, розширювати уявлення про рослинний світ, розкривати значення природоохоронної роботи.
Перегляд файлу

ТЕМА «ПЕРВОЦВІТИ»

Мета :

формування предметних компетентностей : ознайомити учнів  з рослинами-первоцвітами, , закріпити знання дітей про первоцвіти, занесені до Червоної книги України; узагальнити знання про значення природи в житті людини та її вплив на навколишнє середовище, розширювати уявлення про рослинний світ, розкривати значення природоохоронної роботи;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися:  розвивати вміння учнів організовувати свою навчальну діяльність у взаємодії з іншими учасниками;

комунікативної : розвивати  творчі здібності учнів, спостережливість, виховувати бажання бути дбайливим ,  формувати вміння робити висновки та узагальнювати знання про зв’язок людини і природи , формувати навички дослідницької діяльності;

соціальної : розвивати вміння учнів співпрацювати в групі ;

загальнокультурної : виховувати дбайливе ставлення до природи, переконати у необхідності ведення природоохоронної діяльності.

Очікувані результати : учні знають назви первоцвітів, бережливо відносяться до природи, співпрацюють в групах, уміють доносити необхідність збереження природи до оточуючих

Обладнання:  Червона книга України, відео, малюнки, дидактичний матеріал, ілюстрації.

Хід уроку

I Ранкова зустріч

  1. Привітання

Промінчик весняний

Заглянув у клас !

І в коло велике

Зібрав , друзі, нас.

Давайте з`єднаємо

Долоньки свої

І радо всміхнемось

Я – вам, ви – мені!

2 . Хвилинка спостережень

 Обмін інформацією.  Синоптик дня

Сьогодні__четвер____

Число_18__, місяць___квітня____четвертий __, день тижня.

Сьогодні сонячно, тепло, без опадів.

- Отже, день сьогодні видався сонячний і теплий.  А щоб всім було цікаво і весело, давайте будемо всі активно працювати.

 

-  Діти, чи бачили ви дорогою до школи якісь ознаки весни?

  • Навесні дні стають довшими, а ночі коротшими.
    • Листочки на деревах  розпускаються.
    • Сніг розтав.
    • З’являються перші весняні квіти.
    • На деревах набухають бруньки.
    • Звірі прокидаються від зимового сну.
    • Птахи повертаються з теплих країв.

 

3.«Чарівна скринька» (відгадайте загадку)

Я найперша розквітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка?

Бо мене не стане влітку.  (Пролісок)

Молодці! Я вам всім бажаю на уроці бути активними, розумними, спостережливими та згуртованими.

4. Перегляд відеоролика «Пробудження»

 

II  Формування нових знань :

 

  1. Повідомлення теми уроку;
  • А як називаються всі квіти, які квітнуть навесні першими?
  • Зі скількох слів склали слово первоцвіти? (перший, цвіте)
  • Скільки букв в слові першоцвіти? (10)
  • Складіть речення з цим словом.
  1. Обмін інформацією

На початку весни ще не розтанув увесь сніг, а вже подекуди біля старої пожовклої трави проростає молода зелена травичка. З`являються перші квіти- підсніжники, проліски, мати- й –мачуха. Ці рослини розвивалися взимку під снігом. Тільки пригріє весняне сонечко , вони розцвітають.

  1. Бесіда . Технологія  «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався»

-А що ви знаєте про первоцвіти?  (Що це квіти. У них є корінь, стебло, листя, квітка)

- Про що ви б хотіли ще  дізнатися? ( Де ростуть,  коли цвітуть, чому цвітуть першими, як їх зберегти, як вони розповсюджуються)

 4. Створення проблемної ситуації:

*    До якої природи належать первоцвіти?

*   Чому вони так називаються?

*    Чому цвітуть першими?

 

5. Перегляд відео «Перовцвіти»

*     Які з цих рослин вам відомі?

6. Розповідь вчителя ( показ ілюстрацій)

Первоцвіти – перші весняні квіти. Більшість з них має корінь- цибулину, де знаходиться запас поживних речовин. Тільки но земля розмерзнеться , з – під снігу з`являються стрілочки підсніжників, крокусів. Ростуть переважно в лісах , на сонячних пагорбах. Ці квіти милують око, та підносять настрій. Квітку з цибулинкою дуже легко зірвати, тому їх в лісі стає менше. А у деяких рослин корінь повзучий і вони ростуть купками(ряст, конвалія, анемона). Багато з них мають лікувальні властивості (первоцвіт , мати – й – мачуха, ряст, конвалія)

  7. Відкриття нових знань

У кожної групи на партах зображення квітів.

Вам потрібно їх розфарбувати.

Пригадати назву рослини і що ви про неї знаєте. (створення плакату «Збережімо первоцвіти»)

Відео  Пісня  «Намалюю я весну»

 

III Музична фізкультхвилинка

Настав час для відпочинку – проведем фізкультхвилинку

IV Узагальнення і систематизація знань

  1. Дослідницька діяльність учнів  (Робота в групах)

Кожна група учнів отримала завдання про рослини- первоцвіти.

Зараз з`ясуємо чи всі групи впорались з цим завданням.

Молодці ! Ви гарно впорались з завданням.

  1. «Червона книга України»

Первоцвітів налічують до 500 видів, проте більшість з них занесено до Червоної книги України. Першоцвіти є єдиним джерелом живлення для багатьох комах.

Мабуть, багато хто й і не здогадується, що майже усі види первоцвітів занесені до Червоної книги, адже їх кількість у природі щороку зменшується. Рвати і викопувати їх у природі категорично забороняється.

- Що ми можемо робити, щоб зберегти в наших лісах красу первоцвітів?

 Не рвати самим квіти й не дозволяти, щоб це робили інші.

Первоцвіти швидко в'януть, а люди набирають їх у лісах великими букетами. Часто виривають з корінням чи з цибулинами, не залишаючи жодної надії на порятунок.

Зверніть увагу! В Україні взято на облік близько 200 видів рослин, які перебувають на межі зникнення.

В Україні заборонена торгівля ранньоквітучими весняними квітами — первоцвітами. Але на вулицях та ринках міст продаються рослини, занесені до Червоної книги України. Подумайте, якщо ми відмовимося купувати букети первоцвітів, то ними перестануть торгувати.

Рідкісні квіти можуть зникнути зовсім, якщо ми не оберігатимемо їх. Тільки від нас самих залежить, чи будуть навесні квітнути першоцвіти в наших лісах.

Тому, перебуваючи на природі, не винищуйте квітів, залишайте майбутнім поколінням куточки первісної краси нашої Землі. Адже кожна рослина неповторна

  1. Перегляд відео Червона книга України

Найчастіше причиною зменшення чисельності та зникнення рослин у природі є:

  Зривання рослин для букетів;

  Викопування рослин;

  Збирання лікарських рослин (збирати можна там, де їх росте багато)

  Вирубування лісів;

  Забруднення повітря.

  1. Гра «Вгадай квітку»

Він маленький і біленький,     Тільки вчора теплий вітер

Має ніженьку тоненьку.              Вість приніс нам від весни,

Сповіщає рідний край:      А сьогодні дивні квіти

Гей, весна прийшла, стрічай! (Підсніжник).        Крізь замети проросли. (Підсніжник)

 

Ну, а я за ним у квітні

Голубим намистом квітну.

Не одну вже квітку маю –

Сім до неба піднімаю.  (Пролісок).

 

     Лікувальну силу маю,

Жовтим цвітом розцвітаю.

Називають „ключ весни ”!

Як я звуся? Ти скажи! (Первоцвіт).

 

Дзвіночки в лісі ніжні – ніжні,

     Немов сніжинки білосніжні.

В зеленім листі спочивають,

      П’янкий запах мають.  (Конвалія).

 

Я на інших геть не схожий,

Кучерявий та пригожий

Постелю під голе віття    Фіолетове суцвіття. (Ряст).

 

  1. Правила поведінки в лісі (Цеглинки -  червона, зелена)

Коли я заходжу у ліс , то :

  • Бігаю, збиваю гілля палкою, роблю все, що я хочу;
  • Дбайливо ставлюся до кожної травинки чи квітки;
  • Нариваю великі букети квітів;
  • Не галасую, не нищу природу, не витоптую рослини;
  • Все, що залишилось від обіду, збираю і складаю у сміттєві пакети.

 

Молодці! Ви добре знаєте правила поведінки в лісі.

 

►► Пам'ятка «Увага! Першоцвіти!»

● Першоцвіти — неповторна краса нашої природи.

 

● Запам'ятайте назви першоцвітів: сон-трава, медунка, мати-й-мачуха, підсніжник, пролісок, конвалія, горицвіт весняний, білоцвіт, первоцвіт, ряст.

 

● Не рвіть першоцвіти, а тільки милуйтеся ними.

 

● Майже усі види первоцвітів занесені до Червоної книги.

 

● Їх кількість у природі щороку зменшується.

 

● Торгівля першоцвітами заборонена.

 

● Свідомо відмовтеся від купівлі квітів.

 

● Станьте на захист первоцвітів!

 

● Цінуйте кожну рослину!

 

 V . Підсумок. Рефлексія

  1. Незакінчене речення

На уроці я дізнався про первоцвіти. Що вони з`являються першими, ростуть в лісі, цвітуть ранньою весною, що їх треба берегти і не рвати, первоцвіти занесені до Червоної книги України, розповсюджуються за допомогою цибулин, …

Мені це знадобиться …(в майбутньому, всім друзям і знайомим я розповім про бережне ставлення до квітів)

На уроці мені сподобалось…….

Найцікавішим на уроці було….

  1. Складання сенкану

І на завершення хочу запропонувати вам виконати вправу «СЕНКАН»

Я задаю питання – ви відповідаєте.

  1. Первоцвіти – це…підсніжник
  2. Які вони? (весняні, ранньоквітучі, яскраві, барвисті, синій, мужній, хоробрий і т. д)
  3. Що вони роблять? ( ростуть, квітнуть, милують, зачаровують, годують комах)
  4. Складіть речення з 4 слів про збереження первоцвітів.

 (Я турбуюся, що квітка зникає.

Мені подобається милуватися квітами.

Бережіть перші весняні квіти.

Підсніжники не можна рвати.)

  1. Синонім слова «первоцвіт». (рання квітка, весняна квітка)

 

Діти, сьогодні ви дізналися багато цікавого про такі рослини, як первоцвіти, ознайомилися з Червоною книгою первоцвітів. Ви дуже гарно працювали, ви були активними та допитливими. Ви – великі молодці! Бажаю вам завжди оберігати природу та її багатства.

 

 

 

 

 

 


Пам’ятайте! Найкраща квітка та, що квітує там,

де зросла. Не губіть її!

 

Памятка « Увага! Захистимо первоцвіти!»

  • Первоцвіти – неповторна краса нашої природи;
  • Запам’ятайте назви первоцвітів: підсніжник, білоцвіт, первоцвіт, шафран, пролісок, мати й мачуха, медунка, конвалія, фіалка, ряст, сон – трава;
  • Не рвіть первоцвіти, а тільки милуйтеся ними;
  • Майже усі види первоцвітів занесені до Червоної книги України;
  • Їх кількість у природі щороку зменшується;
  • Торгівля первоцвітами заборонена;
  • Свідомо відмовтеся від купівлі квітів;
  • Станьте на захист первоцвітів!;
  • Цінуйте кожну рослинку!

 

Зберегти первоцвіти – наша справа!

Не залишайтеся байдужими!

 

 

 


 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
1.5
Оригінальність викладу
2.0
Відповідність темі
2.5
Загальна:
2.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Мерко Даша
    Загальна:
    3.0
    Структурованість
    2.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    4.0
  2. Дейнека Катерина Григорівна
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
docx
Додано
6 квітня 2019
Переглядів
10878
Оцінка розробки
2.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку