Тема. «Під владою краси» Франческо Петрарка.
Оспівування кохання в «Книзі пісень»
Мета: розкрити учням творчий світ Петрарки у світлі поняття КРАСИ як основи світобачення поета; вчити аналізувати поетичний текст; засвоїти значення терміна сонет; розвивати емоційно-естетичне сприйняття учнів; творчі та аналітичні здібності; оптимізувати активну участь у роботі на уроці всього класу; виховувати повагу до виявів чужих почуттів.
Обладнання: портрет поета та його коханої жінки, літературний термін, музичне оформлення.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
Прекрасне не може бути пізнане, його
необхідно відчувати або створювати.
(Й.В. Гете)
Право на повагу є законне право краси.
(М.Сервантес)
І. Актуалізація опорних знань.
1. Розповідь за ОК «Культура і мистецтво доби Відродження»
2. Інтелектуальна розминка – « входження» в урок
К – італійська назва книги Петрарки про кохання ( Канцоньєре).
Р – друга назва епохи Відродження (Ренесанс).
А – назва давньої культури греків і римлян, яка подарувала світові справжні шедеври мистецтва (Антична).
С – один із жанрів лірики епохи Відродження, який відзначився особливою будовою і налічував 14 рядків (Сонет).
А – богиня кохання у давніх греків (Афродіта).
3. Бесіда з класом.
- Яке ключове слово ми одержали в результаті роботи над кросвордом?
- Чи кожне з розгаданих слів можна пов’язати з темою краси?
4. Сенкан на тему: «Краса»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Франческо Петрарка «умів поєднувати у своїй поезії небо і землю», тобто божественне і людське. А що є красивого у цих поняттях ми спробуємо дізнатися на нашому уроці.
ІІІ. Робота над темою уроку.
Результат роботи – складання грона.
СОНЕТ – ліричний вірш, що складається з 14 рядків п’ятистопного або шестистопного ямба, двох чотиривіршів та двох тривіршів. Як жанр сонет з’явився у ХІІІ ст.. в Італії та був розроблений Данте і Петраркою.
5. Індивідуальне завдання (робота в парі)
ІV. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
1. Читання та аналіз сонетів.
Використання методу ПРЕС
Я вважаю… (позиція). Тому, що… (пояснення).
Наприклад,…(докази, аргументи). І тому…(висновок)
2. Читання учнями сонетів Петрарки напам’ять (пояснення вибору саме цієї поезії)
V. Рефлексія.
1. Складіть речення за опорними словами (робота у зошитах)
Лаура прекрасна, як ________ , її очі, як _______, душа ______ і ______, вона – взірець для усіх ______. Навіть після її _______ захоплення нею і преклоніння перед нею не зникає
2. «Упізнай поета із трьох спроб!»
- Його вважають родоначальником нової європейської поезії.
- На його надгробку напис: «Тут його немає, шукайте його серед живих, серед тих, хто шанує його ім’я»
- Усі свої сонети він присвятив коханій Лаурі.
4.Творчі завдання
А) Рекламний ролик до сонетів.
Б) Титульна сторінка до книги.
В) Написання власного сонету
VІ. Домашнє завдання. А) Скласти кросворд «навпаки» (слова: Монпельє, сонет, сенат, Рим, Лаура, лавр, Аркуа, Ареццо)
Б) Виразне читання та аналіз сонетів.
Додаток
Картка № 1
Кросворд «навпаки»
Намалювати кросворд та скласти до нього завдання.
Слова: право, Флоренція, поет, церква, Італія, пурпурова, канцоньєре, чума.
Завдання до кросворду:
Картка №2
Тестові завдання.
А) істориком; Б) художником; В) філософом;
2. Петрарка мріяв про відродження:
А) Флоренції; Б) Риму; В) Ареццо;
3. Скільки років прожив Петрарка?
А) 65; Б) 70; В) 60;
4. Петрарка був увінчаний лавровим вінком:
А) королем Сицилії; Б) Паризьким університетом; В) Римським сенатом;
5. У центрі уваги мистецтва Ренесансу перебуває:
А) людина; Б) природа; В) потойбічний світ;
6. Представник Ренесансу у Італії:
А) Шекспір; Б) Данте; В) Мікеланджело;
7. Що означає слово «гуманізм»?
А) священний; Б) людяний; В) вигаданий;
8. Що стало поштовхом для виникнення культури Відродження?
А) географічні відкриття; Б) біологічна наука; В) математичні теореми;
9. Скільки рядків вміщує сонет?
А) 13; Б) 12; В) 14;
10 Скільки віршів увійшло до збірки «Книги пісень»?
А) 365; Б) 366; В) 367;
Відповіді: 1-а; 2-б; 3-б; 4-в; 5-а; 6-в; 7-б; 8-а; 9-в; 10-б.