Автор: Прокопець Н.О., учитель хімії НВОЛШ ДНЗ «Вікторія –П»
Тема уроку Підсумкова контрольна робота №1
Цілі уроку:
Навчальні : визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Початкові хімічні поняття»;
Розвивальні: продовжувати розвивати вміння застосовувати набуті знання на практиці; виховувати самостійність і впевненість у собі; розвивати уміння порівнювати співставляти розвивати увагу, мислення, уяву.
Виховні: позитивне ставлення до предмета; самостійність та впевненість; уміння співпрацювати в колективі; бути толерантним.
Тип уроку: комбінований.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно-рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН;
в) практичний: виконання контрольної роботи.
Прийоми навчання: пояснення, активізація уваги та мислення, робота за варіантами контрольної роботи.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: конкретизація і контроль набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Сугестивні: застосування віршів.
5. Релаксопедичний: фізкультхвилинка.
Міжпредметні зв’ язки: література, математика, природознавство.
Обладнання:
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Привітання «Доброго дня, діти. Учитель проводить інструктаж щодо виконання контрольної роботи та її оформлення. ( перегляд слайдів 1-2)
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
З метою налаштувати учнів на виконання контрольної роботи, вчитель актуалізує опорні знання з допомогою презентації, перегляду слайдів 3-8( малюнків, опорних схем).
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. (слайд-9)
Вигадуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про знання не забудь!
ІV. Етап контролю знань. ( виконання роботи, слайд-10)
контрольна робота з теми «Початкові хімічні поняття» містить чотири варіанти.
Під час роботи фізкультхвилинка (слайд-11)
V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання. (слайд-12--13)
VІ. Підведення підсумків уроку. (слайд-14-15)
Спостерігаючи за учнями під час уроку, учитель визначає, які завдання і запитання викликали ускладнення, і звертає увагу учнів на теми, що слід додатково опрацювати.
Контрольна робота №1
Тема. Початкові хімічні поняття
Варіант №1
У кожному завданні тільки одна правильна.
Кожне правильно виконане завдання – 0,5 балів. Загальна сума – 3 бали.
1. У наведеному переліку вкажіть назви фізичних тіл:
а) вода; б) алюміній;
в) воднь; г) цвях.
2. Вкажіть ряд у якому запропоновано тільки прості речовин:
а) Cu, NaCl, Cl2; б) CuSO4, C2H6, H2O;
в) Br2, O2 , Al; г) P, C2H6, O2.
3. За допомогою магніту можна розділити суміш:
а) тирсу і піску; б) ошурок заліза і піску;
в) ошурок міді і сірки ; г) цукру і води.
4. Вкажіть оксид в якому валентність елемента найменша : а) СаО; б) СО2 ; в) N2O; г) WO3.
5. Виберіть визначення терміну “молекула”
а) найменша частинка речовини, яка має всі його властивості;
б) найменша, хімічно неподільна частинка;
в) частинка, що має позитивний;
г) частинка, що має негативний заряд.
6. Серед запропонованих речовин вкажіть зайву:
а) глюкоза; б) вуглекислий газ;
в) водень; г) вода.
2 рівень. Завдання 7-8 мають на меті виявити відповідність.
До кожного ряду, позначеного літерою, підберіть відповідний йому ряд, позначений цифрою. Кожне правильно виконане завдання – 1 бал.
Загальна сума балів – 2
7. Установіть відповідність між відносною молекулярною масою та хімічною формулою:
Хімічна формула |
відносна молекулярна маса |
|
А. 90 |
|
Б. 142 |
|
В. 78 |
|
Г. 107 |
8. Встановіть відповідність між записом формули та поясненням
Запис формули |
Пояснення запису |
а) 7 Н2 |
1 сім атомів Гідрогену |
б) 7Н |
2 сім молекул водню |
в) 2Al 2O3 |
3 дві молекули (алюміній-два-о-три) |
г) 2Al 2O3 |
4 два атоми (алюміній-два-о-три) |
3 рівень. У завданні 9-10 розмістіть варіанти дій
(понять, формул, характеристик) у правильній послідовності.
Запишіть літери, якими позначені дії, у таблицю:
перша дія має відповідати цифрі 1 в таблиці, друга – цифрі 2 і т.д.
За правильно виконане завдання – 1.5бали.
9. Установіть послідовність дій під час розділення суміші цукру та піску.
а) випарювання; б) фільтрування;
в) розчинення у воді; г) кристалізація.
10. Установіть послідовність зростання валентності елемента N у сполуках з Оксигеном:
а) N2О3; б) N2О ; в) NО2 ; г) NО .
4 рівень. Завдання 11-12 відкритої форми.
11- розв’яжіть задачу та запишіть отримане вами число.
12- Заповніть таблицю.
За правильно оформлену та розв’язану задачу – 2бали.
11. Вкажіть масову частку Оксигену в речовині, формула якої СО2 .
12. Заповніть таблицю:
Символ |
Вимова |
Назва |
№ номер |
Аr |
Заряд ядра атома |
№ періоду |
№ групи, яка підгрупа |
К –сть Протонів (р) |
К-сть Нейтронів ( n) |
К-сть Електронів ( е-) |
Al |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
|
|
|
|
|
|
.
Контрольна робота №1
Тема. Початкові хімічні поняття
Варіант №2
1 рівень. Завдання 1-6 мають 4 варіанти відповідей.
У кожному завданні тільки одна правильна.
Кожне правильно виконане завдання – 0,5 балів. Загальна сума – 3бали.
в) Br2, BaCl2, Al; г) P, C2H6, O2
а) вода; б) повітря;
в) розчин цукру; г) сметана.
3. Вкажіть суміш, яку можна розділити за допомогою води:
а) цукор і кухонна сіль; б) ошурки заліза і міді;
в) ошурки міді і порошку сірки ; г) ошурки заліза і цинку .
4. Вкажіть відносну молекулярну масу речовини, формула якої ВаSO4:
а) 230; б) 142; в) 233; г) 146.
5. Яке з наведених явищ є фізичним:
а) горіння свічки б) притухання яєць
в) скисання молока г) випаровування спирту
6. Серед запропонованих речовин вкажіть зайву:
а) кисень; б) водень;
в) фосфор; г) вода.
2 рівень. Завдання 7-8 мають на меті виявити відповідність.
До кожного ряду, позначеного літерою, підберіть відповідний йому ряд, позначений цифрою. Кожне правильно виконане завдання – 1 бал.
Загальна сума балів – 2
7. Встановіть відповідність між хімічною формулою речовини та валентності першого елемента
Формула речовини |
Валентність першого елемента |
а) Na2O |
1 IV |
б) CaO |
2 III |
в) CO2 |
3 I |
г) Al 2O3 |
4 V |
|
5 II |
8. Установіть відповідність між поняттями та їх поясненням
а) ознаки хімічних реакцій |
1. змішування речовин |
б) Умови виникнення і перебігу хімічних реакцій |
2. зміна забарвлення |
3. виділення газу |
|
4. подрібнення і перемішування речовин |
3 рівень. У завданні 9-10 розмістіть варіанти дій (понять, формул, характеристик) у правильній послідовності.
Запишіть літери, якими позначені дії, у таблицю:
перша дія має відповідати цифрі 1 в таблиці, друга – цифрі 2 і т.д.
За правильно виконане завдання – 1.5бали.
9. Установіть послідовність дій під час розділення суміші крейди, залізних ошурок та кухонної солі.
а) випарювання; б) фільтрування;
в) розчинення у воді; г) дія магніту.
10. Установіть послідовність зростання валентності елемента Е у сполуках з Оксигеном:
а) Е2О5; б) ЕО ; в) ЕО2 ; г) Е2О3 .
4 рівень. Завдання 11-12 відкритої форми.
11- розв’яжіть задачу та запишіть отримане вами число.
12- Напишіть формули хімічних сполук.
За правильно оформлену та розв’язану задачу – 2бали.
11. Вкажіть масову частку Феруму в речовині, формула якої Fe2O3.
12. Напишіть формули сполук Na, Fe (III), Ca, Cu(II), P(V), Li :
а) із Оксигеном; б) з Хлором(I) . Назвіть речовини.
Контрольна робота №1
Тема. Початкові хімічні поняття
Варіант №3
У кожному завданні тільки одна правильна.
Кожне правильно виконане завдання – 0,5 балів. Загальна сума – 3 бали.
1. Вкажіть однорідну суміш:
а) молоко; б) залізні ошурки і сірка;
в) крейда і вода; г) вода і спирт.
2. З наведених явищ виберіть хімічні:
а) плавлення металу; б) утворення інею;
в) скисання молока. г) випаровування води.
3. Вкажіть ряд у якому запропоновано тільки складні речовин:
а) KMnO4, ZnO, Ba; б) Cu, KOH, F2;
в) NaOH, L2O, H2SO4; г) H2; д) CO2.
4. Вкажіть оксид в якому валентність елемента найбільша : а) СО; б) СО2 ; в) N2O; г) WO3.
5. Вкажіть просту речовину, утворену атомами Феруму:
а) йод; б) мідь ; в) залізо; г) сірка.
6. Що означає таке позначення 3Сu?
а) три молекули Купруму ; б) три молекули міді;
в) три атоми Купруму; г) три атоми міді.
2 рівень. Завдання 7-8 мають на меті виявити відповідність.
До кожного ряду, позначеного літерою, підберіть відповідний йому ряд, позначений цифрою. Кожне правильно виконане завдання – 1 бал
Загальна сума балів – 2
7. Установіть відповідність між поняттям та визначенням.
Визначення |
Поняття |
1. найменша частинка речовини, яка зберігає її хімічні властивості і здатна до самостійного існування |
А. молекула |
2. вид атомів з однаковим зарядом ядра |
Б. атом |
3. найменша частинка речовини, яка складається з позитивно зарядженого ядра і негативно заряджених електронів |
В. хімічний елемент |
4. речовина індивідуальна, яка не містить домішок інших речовин |
Г. чиста речовина |
5.сукупність різних речовин, що становить одне фізичне тіло |
|
8. Установіть відповідність валентністю та елементами для яких характерна дана валентність.
Валентність |
Валентність елементів |
а) одновалентні |
1. Li, H, Na, K |
б) двовалентні |
2. Аl, B |
в) трьохвалентні |
3. Сг, Fe, S, P |
г) мають змінну валентність |
4. Ca, Mg, Ba, Zn |
3 рівень. У завданні 9-10 розмістіть варіанти дій (понять, формул, характеристик) у правильній послідовності.
Запишіть літери, якими позначені дії, у таблицю:
перша дія має відповідати цифрі 1 в таблиці, друга – цифрі 2 і т.д.
За правильно виконане завдання – 1.5бали.
9.Установіть послідовність зменшення валентності Хлору
у формулах його оксидів.
а) Cl2О5; б) Cl2О ; в) Cl2О3 ; г) Cl2О7 .
10. Установіть послідовність зростання відносної молекулярної маси у хімічних формулах :
а) Cl2О5; б) CaО ; в) О2 ; г) H2SО3 .
4 рівень. Завдання 11-12 відкритої форми.
11- розв’яжіть задачу та запишіть отримане вами число.
12- Заповніть таблицю.
За правильно оформлену та розв’язану задачу – 2бали.
11. Вкажіть масову частку Оксигену в речовині, формула якої SiО2.
12. Заповніть таблицю:
Символ |
Вимова |
Назва |
№ номер |
Аr |
Заряд ядра атома |
№ періоду |
№ групи, яка підгрупа |
К –сть Протонів (р) |
К-сть Нейтронів ( n) |
К-сть Електронів ( е-) |
|
|
Літій |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+30 |
|
|
|
|
|
Контрольна робота №1
Тема. Початкові хімічні поняття
Варіант №4
У кожному завданні тільки одна правильна. Кожне правильно виконане завдання – 0,5 балів. Загальна сума – 3 бали.
1. Явища, під час яких відбувається зміна речовини, називаються:
а) хімічними; б) фізичними; в) історичними. г) біологічні.
2. З наведених явищ виберіть фізичні:
а) горіння водню; б) утворення іржі на цвяхах;
в) кипіння води. г) жовтіння листя.
3. З наведеного переліку виберіть складні речовини:
а) N2; б) K2SO2; в) CuS; г) Fe; д) H2Se.
4. Відносна молекулярна маса молекули K2SO3 дорівнює:
а) 87; б 126; в) 158; г) 142.
5. Вкажіть серед запропонованих речовин зайву:
а) натрій хлорид; б) кухонну сіль;
в) фосфор; г) барій оксид.
6. У II періоді, VI головній групі знаходиться хімічний елемент :
а) Мп; б) О; в) S; г) N.
2 рівень. Завдання 7-8 мають на меті виявити відповідність.
До кожного ряду, позначеного літерою, підберіть відповідний йому ряд, позначений цифрою. Кожне правильно виконане завдання – 1 бал.
Загальна сума балів – 2
7. Встановіть відповідність між назвами простих речовин та їхніми формулами.
назва простої речовини |
формулами |
|
А) Sn |
|
Б) О2 |
|
В) Ag |
|
Г) Zn |
|
Д) Hg |
8. Встановіть відповідність між хімічною формулою речовини та валентності елементав
Формула речовини |
Валентність першого елемента |
а) N2O |
1 IV |
б) ВaO |
2 III |
в) СO2 |
3 I |
г) Р 2O5 |
4 V |
|
5 II |
3 рівень. У завданні 9-10 розмістіть варіанти дій (понять, формул, характеристик) у правильній послідовності.
Запишіть літери, якими позначені дії, у таблицю:
перша дія має відповідати цифрі 1 в таблиці, друга – цифрі 2 і т.д.
За правильно виконане завдання – 1.5бали.
9. Установіть послідовність дій під час розділення суміші піску,
залізних ошурок та цукру.
а) випарювання; б) фільтрування;
в) розчинення у воді; г) дія магніту.
10. Установіть послідовність зростання загальної суми атомів у формулах оксидів.
а) N2O3; б) ВaO; в) СO2; г) Р 2O5.
4 рівень. Завдання 11-12 відкритої форми.
11- розв’яжіть задачу та запишіть отримане вами число.
12- Напишіть формули хімічних сполук сполук
За правильно оформлену та розв’язану задачу – 2бали.
11. Вкажіть масову частку Калію в речовині, формула якої K2SO3
12. Напишіть формули сполук K, Al , Ba, Zn, H, Mg :
а) із; б) з Бромом . Назвіть речовини.