Урок "Підсумковий урок. Завдання зі скриньки поезії"

Про матеріал
Мета: Викликати в учнів бажання читати і вивчати поезію; актуалізувати знання і вміння добирати рими, навчати складати вірші за початком, віршовані рядки за римами ; узагальнити знання учнів за прочитаним розділом; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати творчі здібності учнів, уміння висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова.
Перегляд файлу

 

 

Підсумковий урок.

Завдання зі скриньки поезії

 

                         

 

                                       Учителя початкових класів

                                         Криворізької гімназії № 110

                                              Перець Оксани Володимирівни

 

    

Тема уроку: Підсумковий урок. Завдання зі скриньки поезії

Мета: Викликати в учнів бажання читати і вивчати поезію; актуалізувати знання і вміння добирати рими, навчати складати вірші за по­чатком, віршовані рядки за римами ;  узагальнити знання учнів за прочитаним розділом;  удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати творчі здібності учнів, уміння висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань

Обладнання:  додаткові тексти для читання і творчі завдання  для кожного учня, виставка малюнків до прочитаних творів. 

Хід уроку:

  1. Організаційний момент

Нумо, діти, до роботи!

Для навчання час настав,

Наберімося охоти

До потрібних добрих справ.

Стали, діти, всі рівненько.

Посміхніться веселенько.

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.

  1. Мовленнєва розминка
  1. Гра  « Доповни словечко» (Слайди 2-3)
  • Останнє слово другого рядочка добиратимете за змістом вірша в риму.

 

Щоб розумним й мудрим стати.

Треба рідну мову ЗНАТИ

А щоб вміти говорити,

Треба рідну мову ВЧИТИ.

Знає кожен з нас чудово –

Не прожити нам без МОВИ.

Рідна ж мова пелюсткова,

Мудра, світла, СВІТАНКОВА.

І дзвенить щодня і в свята,

     Бо вона така БАГАТА.

І така джерельно чиста

Наша мова ПРОМЕНИСТА.

Чарівна і калинова

Наша мова ВЕСЕЛКОВА.

В ній такі слова чудові,

Хліб і сіль на РУШНИКОВІ.

В ній в віках батьки і діти,

Як без мови в світі ЖИТИ?

Понад світом хай лунає,

Хай ніхто НЕ ЗАБУВАЄ

Рідну мову українську,

Мудру, щедру, МАТЕРИНСЬКУ.

 

  1. Робота над скоромовкою. (Слайд 4)

 

Повторення вивченої скоромовки.

 

           На лужок ішов сніжок,

           Вбрав лужок у кожушок.

           По лужку стрибав Дружок

 І пошкодив кожушок.

-         Які звуки  ми чуємо найбільше? (шок, жок)

 

  • Прочитайте повільно, швидко, дуже швидко.
  • Прочитайте радісно, сумно, сердито.

 

  1. Робота над чистомовкою (Слайд 5)

 

Ма - ма - ма - холодна зима.

Му - му - му - молока кому?

Мо - мо - мо - до школи йдемо.

Ми - ми - ми - нові килими.

Ме - ме - ме - хто книжку візьме?

Ам - ам - ам - нікому не дам.

Ом - ом - ом - помиємо з милом.

Ем - ем - ем -  туди не підем.

Ум - ум - ум -  у класі шум.

  1. Гра «Знайди помилку» (Слайд 6)

 

  • Соловей затьохкав швидко,

Як побачив гарну клітку (квітку)!

  • Котику не повезло –

Булка (білка)  від нього сховалась в дупло.

  • Ходить капля (чапля) біля річки,

Витягає жаб з водички.

  1. Звуконаслідувальна вправа. Гра «Що як звучить?» (Слайд 7)

Запросимо тишу:  ц – ц – ц .

Вітерець у лісі: ш – ш – ш.

Заспівав соловей:  тьох – тьох – тьох.

Тануть бурульки:  кап – кап – кап.

Дзюркоче вода у ставку:  дз – дз – дз.

  1. Перевірка  домашнього  завдання.
  1. Робота  з виставкою дитячих малюнків до прочитаних творів.

- До якого вірша малюнок?

2. Аналіз змісту вірша.

-З яким віршем ознайомилися на попередньому уроці?

-Хто його автор?

-Який цей вірш за настроєм?

-Як ви вважаєте, чи насправді зайчикові було весело під час зустрічі з мисливцем? Відшукайте  ці рядки у вірші?

-Що найбільше сподобалося у вірші?

               3. Виразне читання вірша учнями вголос.

-Виразно прочитайте вірш і передайте відчуття зайчика.

              4. Робота в парах.

                         - Задайте запитання один одному за змістом вірша.

                         - Чи насправді  зайчику було весело під час зустрічі з мисливцем?

                          - Що у вірші викликає сміх?

                          -  За допомогою яких слів автор відтворив  тріск сухої гілки?

                          - За допомогою яких слів ми почули сміх?

               5. Гра «Добери риму» по тексту вірша «Веселий сміх» 1. (Слайд 8)

                            Утікав… (простував).

                            Було … ( затрясло).

                            Злість … (трісь).

                            Він… (навздогін).

                            Йому … (дожену).

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів
  1. Інтерактивний метод «Асоціативний кущ»
  1. Діти, як ви розумієте слово  - творчість? Від якого слова воно утворилося? (Від слова – творити). Які асоціації викликає ? Давайте складемо асоціативний кущ. (Слайд 9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

вВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку

-         Сьогодні на уроці ми спробуємо стати поетами.  Повторимо твори зі скриньки поезії.  Будемо добирати рими,  складати вірші за поданим по­чатком, розвиватимемо творчі здібності.

  1. Повторення й узагальнення вивченого матеріалу.
  1. Добирання рими до слів

Калина… (дівчина, малина, ожина, Марина, Журавлина, жоржина…)

Верба … ( журба, боротьба,  хліба…)

Зоря… (моря, короля, буря, моя, вечірняя…)

2.Складання віршованих рядків за поданими римами ( з допомогою вчителя)               (Слайди 10 -12)

  • Сніжиночки – пушиночки

З небес летять  ( сніжиночки),

Падають на зелені (ялиночки),

Легенькі, як (пушиночки).

  • З води – сюди

Сіли хлопці з вудками біля (ріки),

Натягали окунів з (води),

Принесли їх (сюди).

  • Вода – молода

З гір на долину

Біжить, вирує (вода).

Срібляста, прозора,

Як світ (молода).

 

Фізкультхвилинка

Ми і вчились і трудились,

І, напевно, вже стомились.

Тож давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки.

Раз! — підняли руки вгору.

Два! — нагнулися додолу.

Три! — повернулись вправо-вліво.

На «чотири» — враз присіли.

Похитали головою

Ще й притупнули ногою,

Пальчиками повертіли

І за парти тихо сіли.

 

                  3.Творча робота. Складання віршів.  (Слайди 13-14)

-         Прочитайте початкові рядки поезій Анатолія Григорука  (про півника) і Грицька Бойка (про кота).  Додайте до них по два власних рядки, щоб утворити веселі вірші.

 

ТЕРЕМОК ДЛЯ КУРЧАТОК

Взяв когутик молоток:

 - Цоки – цок! Цоки – цок!

Підберіть рими до слова  молоток – теремок, діток, курчаток.

( Я будую теремок

Для усіх своїх діток –

Для курчаточок.)

КІТ – РИБАЛКА

Кіт – рибалка у човні

Мріє на світанні…

Підберіть риму до слова човні – світанні, мені, сметані.

( От якби зловить мені

Карася в сметані.)

4.Гра « Скільки рядків?»  (Слайди 15-16)

-         Визначте , скільки рядків у вірші, записаному як звичайний текст. Доведіть свою думку.

Дощик, дощик, ти вже злива!

Плаче груша, плаче слива.

Ти періщить заходився,

Соловейко застудився.

А тепер лежить під пледом,

П’є гарячий чай із медом.

-         Прочитайте вірш, роблячи паузи наприкінці кожного рядка.

-         Підберіть риму до слів:  злива – слива, заходився – застудився, під пледом – медом.

  1. Повторення вивченого про звукопис. (Слайди 17-18)

-         Прочитайте уважно вірш і  уважно вслухайтесь у звучання слів.

                    ШКОДЛИВИЙ ЦАП

На городі цап, цап,

Капусточку хап, хап,

Борідкою трусь, трусь,

Капусточку хрусь, хрусь,

Ратичками туп, туп,

Капусточка хруп, хруп,

А за цапом дід,дід,

З батурою біг, біг,

Цап як скаче: брик, брик,

На все село крик, крик,

На синяки дме, дме,

Вигукує «Ме, ме!»

За ним Рябко  та  «Гав! Гав!

Оце тобі, щоб не крава!»

-         З якими звуками цап зривав капусту?

-         Як він трусив борідкою?

-         Як хрустіла капуста?

-         Які звуки вистукували копитця?

-         Які звуки промовляє цап?

-         Як гавкає собачка?

Виконання вправ для збереження зору.

- Ваші очі втомилися, тому виконаємо кілька вправ для очей:

 

Вихідне положення -  сядьте зручніше, руки покладіть на коліна. Розслабтеся, всю увагу зосередьте на очах. Вправи виконуйте без напруження. Дихайте спокійно.

  • Швидко розплющити і заплющити очі;
  • Колові оберти очима;
  • Поглянути на дошку, на вказівний пальчик перед очима;
  • Широко розкрити очі, а потім щільно заплющи­ти - З рази;
  • Закрийте очі і легенько помасажуйте повіки;
  •  Розтерти долоні до тепла, заплющити очі й покласти долоні рук на очі. Спробуйте відчути тепло, яке виходить з ваших долонь.

6.Читання вивчених  віршів напам’ять.

7. Додаткове  творче завдання.  (Слайд 19)

                         Гра „Склади вірш”

                         Мав Сашко гарну книжку,

                         Кинув раз її під … (ліжко).

                         Де лежала бідна книжка,

                         Пробігала сіра … (мишка).

                         Стала мишка книжку гризти

                         Стала мишка книжку … (їсти).

                         Звідкись взявся їжачок,

                         Він був весь із … (колючок).

                        Він прогнав зубасту … (мишку),

                        Врятував нещасну … (книжку).

                        Слава, слава їжачкові!

                        Сором же кому? … (Сашкові).

-         Чому Сашкові має бути соромно?

 

                        2. Римування.  (Слайд 20)

                            Казок країна … ( золота, велика, чарівна)

                            У гості й вас чека … ( він, воно, вона)

                            Отож часу … ( не зволікайте, не гайте, не шукайте )

                            У подорож … ( вирушайте, рушайте, ідіть )

 

  1. Підсумок уроку. Підбиття підсумків . Оцінювання

-         Що вчилися робити на уроці?

-         Чи сподобалося вам бути поетами?

  1. Домашнє  завдання   (Слайд 21)

            -  Вдома ви підберете рими, до таких рядків:

            Їжачок – хитрячок

            З голочок та …  (колючок)

            Пошив собі …  (піджачок)

            А у тому… (піджачку)

            Він гуляє по …(по садку)

            Натикає на голки

            … ,    ,     . (груші, яблука, гриби)

-         Додаткове завдання . Спробувати скласти власний віршик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

docx
Додано
24 січня
Переглядів
121
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку