Тема: Пишу з великої букви назви гір, річок, озер і морів. Складання речень.
Мета: закріпити вміння спостерігати і досліджувати значення слів, розпізнавати слова, які треба писати з великої букви; удосконалювати вміння складати і записувати речення за поданими запитаннями; розрізняти загальну і власну назву; розвивати навички і вміння, необхідні для подальшого розвитку комунікативної компетенції, мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; виховувати спостережливість, інтерес до оточуючого, любов до Батьківщини.
Обладнання: ЛЕГО, карта України, картки із завданням.
Тип уроку: урок застосування вмінь та навичок
Хід уроку
І. Організація початку уроку
«Сонечко».
Чарівність починається з маленького. Поділимось часточкою свого тепла з другом. Відчуйте, як вас наповнює тепло, доброта і радість. Потріть долоньки одна об одну кілька секунд – щоб відчути тепло. «Зліпіть» уявну кульку-сонечко з вашого тепла та подаруйте її товаришу. І ви побачите, як зміниться вираз його обличчя!
ІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
Сьогодні ми продовжимо вивчати іменники, які пишуться з великої букви. А саме – назви рік, озер, морів і гір.
А найкраще це зробити під час подорожі. Як завжди нашими помічниками на уроці під час подорожі будуть Ґаджик, Родзинка, Читалочка.
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Одержати більше знань, отримати гарний настрій, дружно працювати, потренуватись писати з великої букви назви міст, сіл, вулиць, річок, …).
III. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа «Незакінчене речення»
-Учні продовжте речення.
На минулому уроці ми дізналися, що на Україні є гори …
Найвища гора Карпат …
2. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть у зошитах сьогоднішнє число, класна робота.
- Каліграфічно пропишіть букви та склади:
Гг гг
Го гов
- Складіть речення з словом Говерла. (Говерла – найвища вершина України).
3. Робота з підручником с
Виконання вправи 1, с.67
— А почнемо ми з розповіді, що підготувала для вас Родзинка.
— Прочитайте розповідь. Назвіть виділені слова. (Україні, Карпати, Говерла, Синевир).
- З якої букви вони написані? (З великої букви).
- Чому? (Тому що назви міст, гір, річок пишуться з великої літери).
Вибіркове списування. Виконання вправи 2.
— Знайдіть у тексті речення — відповіді на запитання Родзинки.
* Які гори є в Україні? (Карпати, Говерла)
* Яка гора в Карпатах найвища? (Говерла)
* Яке дивовижне озеро є в Карпатах? (Синевир).
— Запишіть їх. Підкресліть назви гір і озера.
Інтерактивна технологія «Передбачення»
- Розгляньте ілюстрацію , що на ній зображено? (Озеро, човен)
- На вашу думку, про що Ґаджик хоче вам розповісти?
- Прочитати інформацію Ґаджика.
- Чи вірною була ваша думка?
-Дайте відповіді на питання:
* Біля якого міста розкинулось озеро Свитязь ? (Шацьк)
* Яка в озері вода? (Прозора, м’яка)
* Це озеро глибоке чи мілке? (Глибоке
- Прочитайте виділене речення (На Волині біля міста Шацьк розкинулось озеро Світязь).
- Виберіть із дужок потрібну букву. Поясніть свій вибір.
Запишіть речення.
Фізкультхвилинка
Ось крокують ніжки
Весело у гору
Приведуть нас ніжки
До гори Говерли!
Один! Два! Три!
Привіт, їй скажи!
Один! Два! Три!
І ручки простягни!
Робота з картою
-А зараз завдання від Родзинки. Вона на урок принесла вам карту.
-Розгляньте карту України. Знайдіть на ній ріки. Запишіть у зошит 5 назв рік.
-З якої літери ви записали ці назви?
Висновок. Як пишемо назви рік? (Назви рік пишемо з великої букви).
Погляньте на карту, які моря омивають кордони нашої держави України? (Азовське, Чорне)
Уважно послухайте інформацію Читалочки вправа 6, с.68 (Читає вчитель).
- Дайте відповіді на запитання Читалочки:
- Які моря омивають українську землю? (Чорне, Азовське)
- У якому морі вода має лазурний колір? (Чорне море)
- Яке море найменше і найбільш мілке у світі? (Азовське море)
- Запишіть відповіді у зошит.
Українську землю омивають Азовське і Чорне море.
У Чорному морі вода має лазурний колір.
Азовське море найменше і найбільш мілке у світі.
- Давайте зробимо висновок, як пишуться назви, гір, річок, морів, озер? (З великої букви).
-Перевірте вашу відповідь за правилом. Назви гір, рік, морів, озер пишемо з великої букви.
IV. Підсумок уроку
ЛЕГО «Візерунок»
Загальна назва іменника – цеглинку кладемо на парту горизонтально; власна назва іменника – ставимо вертикально.
Київ море Карпати Азовське гори Терса І—І І---І
Вправа «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я навчилась(вся)…
- На уроці мені цікаво було виконувати завдання …
- Для мене урок сьогодні був …
- Вдома виконайте завдання 10, 11 с.68.
- Урок завершено!