1 клас.
Урок письма.
Тема: Письмо рядкової букви б.
Мета: Вчити писати правильно малу рукописну букву б, склади, слова з нею.
Закріплювати написання вивчених букв.
Вдосконалювати навички звукового аналізу слів.
Розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву.
Формувати навички охайного, правильного письма.
Виховувати у дітей старанність, почуття дружби та взаємоповаги, взаємодопомоги.
Обладнання: картки для групової та парної роботи, предметні картки, фішки, сигнальні картки.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
- Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
Всі за парти ми сідаємо,
До роботи приступаємо.
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати.
II. Оголошення плану уроку.
(План у картинках вивішено на дошці).
III. Актуалізація опорних знань.
1.Гра»Телеграфісти».
(Учитель промовляє окремі звуки, а діти на слух складають із них слова).
[л, о, с’], [л’, і, с], [д, е, н’], [з’, і, р, к, а], [с,и,т,о], [о, к,у, н’].
(Лось, ліс, день, зірка, сито, окунь).
2. Гра «Упіймай звук».
Вірш «Білка».
Білка бігала багато,
Бо шукала в лісі брата:
Брат на дереві сидів
І смачні горішки їв.
Поки знайде білка брата,
Будемо всі букви знати.
3. Гра «Склади слово із розсипаних букв».
- Робота в парах.
(На партах конверти із буквами).
Діти складають слова: бобер, верба, білка, бузок, бабка, буряк, гриб і складають звукові схеми цих слів).
- Який звук повторюється у кожному слові?
- Яка це буква?
- Яку букву ми вивчили на уроці читання?
4. Відгадування загадок.
- Червонясту шубку має,
По гілках швидко стрибає.
Хоч мала вона на зріст,
Та великий в неї хвіст.
/Білка/.
- Що за дивна непосида
На стежину шишки кида?
На гілки скік та скік на гілку.
Ви впізнали? Так це ж …
/Білка/.
5. Робота над віршем Ж. Вовк -Черемуш «Білка-білочка» ( ст.84 в зошиті).
- Бесіда за змістом вірша.
- Куди бігла білочка?
- Що вона побачила?
- Кого покукала?
- Ким почастувала?
6. Робота над сюжетними малюнками.
/Гриб, буряк, білка./
«В неї хатка гарна, тиха,
Взимку повно в ній горіхів.
В лісі любить вона жити
Відгадайте, хто це діти?».
/ Білка /.
Який перший склад у слові-відгадці? / -Бі- /.
«Під дубочком народився,
Парасолькою накрився,
Може б з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав».
/ Гриб /.
7. Гра «Розв’яжіть вузлик».
- Упишіть букви у кросворд за сюжетними малюнками.
/ Кульбаба,тюльпан,мальви /.
IV. Робота над новим матеріалом.
1.Малюнкова каліграфічна хвилинка.
2.Повторення скоромовки вивченої на уроці читання.
3.Повідомлення теми і мети уроку.
4.Аналіз структури рукописної букви б, її елементів, порівняно з раніше вивченими буквами, з друкованою буквою б.
5. Письмо букви б.
- Рядкова буква б – це овал, що переходить у видовжену вгору лінію із заокругленням праворуч. Пишемо овал як у буквах о, а, д, в, ведемо до міжрядкової лінії. Під міжрядковою лінією заокруглюємо з плавним повтором праворуч. Пишемо під лічбу « і-раз-і,два».
/Діти «пишуть» букву б у повітрі, самостійно пишуть рядок елементів букви б у зошиті. Обводять зразок букв. Дописують рядок до кінця/.
6.Фізкультхвилинка.
«Білочка».
Лапки вбоки, вгору вушка.
Скачуть білочки-подружки.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
По гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві,
Спритно роблять вільні вправи.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Люблять білочки стрибають.
Добре білки відпочили
Ну а ми тихенько сіли.
7. Письмо складів -ба-, -бу-.
- Відгадування загадок.
«Плаче над водою
Із розплетеною косою».
/ Верба /.
- Назвіть останній склад у слові-відгадці. Відшукайте його в зошиті на ст.85.
- Написання складу -ба-.
«Серцевидний листок,
Шапка з рожевих квіток.
Називається …»
/ Бузок /.
- Назвіть перший склад у слові-відгадці.
- Написання складу -бу-.
8.Письмо слів «біб» і «бабка» та пояснення їх значення.
«Прозорі крильця,
Зубасте рильце,
Сіло на цвіт,
Схоже на вертоліт».
/ Бабка /.
9.Фізкультпауза для пальців.
/ Пальчикова гімнастика /.
«Вище руки підніміть
І спокійно опустіть,
Розведіть їх в сторони,
Сплесніть, діти, тільки раз,
Й за роботу – все гаразд.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Нам пора уже почать».
10.Повторення знань про речення.
Робота в групах «Складання речень із розсипаних слів та оживлення їх».
Складання схеми речення на екранах.
11. Читання речень в зошитах.
12. Написання речень.
- На дубі сиділа білка.
-На клумбі росте барвінок. (ст.85).
13.Диктант складів:
-ра, во, ов, зі, зан, дік, ка, ек, так.
V. Підсумки уроку.
1.Гра «Закінчи речення».
- Сьогодні на уроці я вчився…
- Мені вдалося…
- Складно було …
- Найбільше сподобалося …
- Хочу навчитися…
2.Гра «Зваримо борщик».
/ Дітям роздані предметні малюнки фруктів і овочів. До школи виходять тільки ті діти, які отримали овочі, що входять до складу борщу /.
VI. Складання «Чарівної веселкової квітки».
VII. Кінцівка уроку
«Дякую всім, хто старанно працював,
В зошиті гарно читав і писав,
На всі запитання відповідав,
Знання нові, хороші надбав».