Урок "Звук [ Х ], позначення його буквою Х «ха». Читання складів, слів, речень із буквою Х."

Про матеріал
Розвивати вміння сприймати на слух слова, виокремлювати в них звук [х]; ознайомити учнів з буквою «х» («ха»), її алфавітною назвою, звуковим значенням; вчити їх правильно артикулювати звук [х]; формувати навичку читання складів, слів з буквою «х»; розвивати вміння виконувати завдання з творчим характером; виховувати уважність.
Перегляд файлу

Тема: Звук [ Х ], позначення його буквою Х «ха». Читання складів, слів, речень із буквою Х.

Мета: розвивати вміння сприймати на слух слова, виокремлювати в них звук [х]; ознайомити учнів з буквою «х» («ха»), її алфавітною назвою,  звуковим значенням; вчити їх правильно артикулювати звук [х]; формувати навичку читання складів, слів з буквою «х»; розвивати вміння виконувати завдання з творчим характером; виховувати уважність.

Обладнання: конструктор LEGO, предметні малюнки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Хоч за вікнами зима гуляє,

Гарно вчитись нам вона не заважає.

На перерві всі спочили.

До уроку всі готові,

Букви вивчим  незнайомі.

То ж  часу не гаємо –

Урок розпочинаємо!

ІІ. Основна частина

  1. Актуалізація опорних знань.

      У нас сьогодні незвичайний урок. До нас у клас завітали гості  щирі.

Привітаймо в добрий час

Гостей усмішкою й миром.

Учні: Ми вам раді, гості добрі

І  вітаємо щиро вас!

 Та запрошуємо ласкаво

На урок читання у 1 клас.

- Цікаво, а що кожен із вас чекає від уроку?

- Якщо ви очікуєте на уроці отримати нові знання- підніміть руку.

 - Якщо чекаєте цікавого спілкування – потисніть сусідові руку.

Хто очікує отримати гарний настрій   поплескайте в долоньки.

Девіз нашого уроку: Успіх приходить до тих, хто вірить у свої сили.

  А ще, до нас завітали тваринки із завданнями для вас.

Завдання від їжачка: ( робота над чистомовкою)

Для того, щоб гарно читати їжачок пропонує провести мовленнєву розминку.

Хи-хи-хи – зібрали горіхи.

Ух-ух-ух – у дідуся теплий кожух.

Ах-ах-ах – у лісі багато комах.

Ох-ох-ох – виріс горох.

Молодці! Але, щоб дізнатися, хто  наступний  завітає до нас, треба зібрати слово із букв на фруктах у їжачка. Поки він їх збирав їх для вас, то все  переплутав .

( Всі думають, що це за слово, хто перший відгадає, той виходить до дошки і розставляє букви правильно) Слово « хом’як»

                                                                        

C:\Users\Люда\Desktop\i.jpg

     Цей гість на урок до нас завітав,

     Завдання цікаві для вас підібрав.

     Із ним познайомтесь, завдання зробіть,

     І букву нову для себе знайдіть !

2. Повідомлення теми та завдань уроку

  • Сьогодні на уроці ми ознайомимось з новою буквою «ха», навчатимемося читати склади, слова із нею, працюватимемо над текстом.

3.Вивчення нового матеріалу

  1. 1) Гра « Конструктор» ( за допомогою цеглинок LEGO)

     Хом’як на зиму в нірку

Приніс зерняток гірку.

В мороз сидів собі, читав,

Із зерняток слова складав.

Ви звуки дружно повторіть                                                                        

     І нові слова складіть.

 

НІР                      КА

ХМА                   ТА

ХА                       РА

ХО                      КА

ХВОС                 БОТ               

ГІР                      ТИК

  • НА який звук починаються  слова які ви склали?
  • Який звук найчастіше зустрічається?
  • Який за звучанням звук [х]: голосний чи приголосний? ( приголосний)
  • Дзвінкий чи глухий? ( глухий)

При вимові звука ], голосові зв’язки не напружуються, голос не утворюється. Тому звук [х] глухий. Він має собі дзвінку пару звук [г].

  • Зробить звуковий аналіз слова хата за допомогою цеглинок.
  • Звук ] позначають буквою «ха». Повторіть назву букви. Буква «ха» є велика і мала.
  • Пофантазуйте, на що схожа буква. ( Відповіді учнів)

2) Утворення та читання слів.

В небі хмарка пролітала,

На собі склади несла.

Дуже, діти, вас прохала

Прочитати всі слова.

 

 

хаа

 

 

 

                              

                                                                            

                                                                               

 

3. Відшукай букву у словах ( потрібно з’єднати слово з відповідним малюнком додаток 1)

  Хом’як завдання вам приготував –

  У деяких словах він букву заховав.

  Ви здогадайтесь, дітвора:

  Де буква «ха» стоїть нова.

 

ГОРО….          …УСТИНА         …МІЛЬ

…ЛІБ               …ОБОТ                ЗАПА…

 

ФІЗКУЛЬТХФИЛИНКА

В казковому лісі розминка.

Настала фізична хвилинка.

Втому проженем руками

Вгору їх піднімем з вами.

Потім присядемо дружно,

Ноги згинаємо пружно,

Руки, мов крила, розправим

І до плечей їх поставим.

Коло вперед покрутили,

Потім назад повторили.

Голову вниз опустили,

Потім назад нахилили,

Потім наліво поклали,

Потім направо. І стали.

          Швидко скінчилась хвилинка.

Нас збадьорила розминка.

ІІІ. РОБОТА З БУКВАРЕМ

  1. Робота з ілюстрацією. Хвилинка фантазії ( Стратегія « Передбачення»)

Один із видів передбачень – за назвою тексту зробити висновок про напрям розвитку подій.

  • Прочитайте назву тексту.
  • Як ви вважаєте, які події будуть описані у тексті?
  • За чим спостерігає хлопчик?

Складання « Асоціативного куща»

Діти, що ви уявляте, коли чуєте слово хмаринка?(Голуба, легка, пухнаста, дощова, снігова, чорна, весела, сумна).

 

Дощова                             Снігова                            Пухнаста

 

Хмаринка

 

 

Голуба                   Весела                                         Чорна

  1. Робота з текстом

         Читання тексту спочатку вчителем.

  • Як звали хлопчика, що спостерігав за хмаринками?
  •  А де він міг за ними поспостерігати?
  1.    Словникова робота

— В тексті зустрілися такі слова, значення яких  можливо хтось  не розуміє.

химерні                 вмостились       

 волохаті                 затулила                   

 грайливі                 відігнала   

                

  (1 стовпчик слів – тлумачення, 2 – проімітувати рухами,)

Химерний -який викликає подив, не схожий на когось звичайного або щось звичайне; незвичний, чудернацький.

Грайливий - який любить грати, пустувати;

Волохаті -   схожі на хутро

Знайдіть,  у тексті є речення у яких  описуються хмаринки . Читання « Ланцюжком».

  • Які вони були? ( легкі, білі, схожі на слонів, на китів, мов дивні птахи, великі темні, холодні). От бачите якими різними можуть бути хмаринки.

 

 ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

Наш Хом’як додому поспішає,

Адже на дворі зима ще гуляє,

Він в нірці своїй ще поспить,

А весною до нас знов прибіжить.

Давайте йому нагадаємо –

Яку букву ми вже знаємо…

Слова із нею ми назвем,

І на перерву всі підем.

 

                                           

 

Додадок 2 ( якщо залишиться вільний час)

 

 Анаграми

Наш Хом’як завзятий дуже,

Цікаве усе йому не байдуже.

Вам пропонує він теж міркувати

І анаграми оці прочитати.

 

ЕДІМЬВД       ЕНУРКУГ       ЯЛСИЦИ     ИФАРЖ   БЕРЗА

2 3 5 4 7 1 6      2 3 5 6 1 7 4       6 1 3 2 5 4      2 5 4 3 1     3 2 4 1 5

 

 

 

 

.

   

 

Додаток 1

 

  ГОРО….                 Похожее изображение

 

ВУ…О                   Картинки по запросу картинки хліб для детей

 

…ЛІБ                     Картинки по запросу картинки гороха для детей

 

 

 

…ОБОТ                     Картинки по запросу картинки запах для детей           

 

ЗАПА…                      Картинки по запросу картинки хобот для детей

 

docx
Додав(-ла)
Bagniuk Оlga
Додано
1 лютого 2020
Переглядів
7450
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку