Вчити учнів правильно аналізувати структуру великої букви Т («те»), писати її в рядках зошита та у словах із нею; розвивати фонематичний слух, увагу та мислення учнів; виховувати самостійність, доброзичливість.
Урок навчання грамоти ___ (письмо).
Тема. Письмо великої букви Т («те»), уроки навчання грамоти 1 клас
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру великої букви Т («те»), писати її в рядках зошита та у словах із нею; розвивати фонематичний слух, увагу та мислення учнів; виховувати самостійність, доброзичливість.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Діти, ви вже вмієте писати малу букву т («те»). Сьогодні на уроці ви навчитеся писати велику букву Т («те»).
III. Звукові аналітичні і синтетичні вправи
1. Розпізнавання звуків у заданих учителем словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)
Міст, телевізор, птах, Тамара, дуб, тісто, лист, оленя, тінь, Антон, бегемот, Тарасик, кіт, стіл.
2. Утворення складів типу злиття
— Я показуватиму вам букву, що позначає голосний звук, а ви називаєте склади, які можна утворити з буквою т («те») (пам’ятаємо, що вона позначає два звуки), та букви, які я показуватиму.
Учитель показує букви а, и, і, о, у.
IV. Показ зразка рукописної літери у сітці зошита
— Подивіться, це рукописна велика Т («те»).
V. Аналіз графічної будови з переліком елементів
— На яку букву вона дуже схожа? (П («пе»))
— Чим вони відрізняються? (У букви Т («те») — три «ніжки», а у П («пе» ) — дві.)
— Які елементи спільні? (Дві довгі прямі, заокруглені внизу, і пряма горизонтальна лінія, що починається із заокруглення.)
VI. Засвоєння конфігурації літери
1. Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів
— Велика буква Т («те») складається з чотирьох елементів: трьох довгих прямих, дві з яких заокруглені внизу, і прямої горизонтальної лінії, яка починається із заокруглення.
Алгоритм написання великої букви Т(«те»)
1. Ведемо від верхньої міжрядкової лінії пряму довгу лінію вниз на себе до нижньої рядкової лінії
2. Торкаючись нижньої робочої лінії, заокруглюємо ліворуч
3. Закінчуємо близько середини робочого рядка
4. Від початку першого елемента залишаємо відстань, що дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії
5. Ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка
6. Від початку другого елемента відступаємо відстань, що дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії
7. Ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка
8. Торкнувшись нижньої рядкової лінії, заокруглюємо праворуч
9. Відступаємо від початку першого елемента вліво відстань, що дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до верхньої рядкової лінії, трішки нижче верхньої міжрядкової лінії
10. Ведемо, заокруглюючи, праворуч угору до верхньої міжрядкової лінії
11. Ведемо далі по верхній міжрядковій лінії, торкаючись початку першого, другого і третього елементів
12. Закінчуємо писати від початку третього елемента на відстані, що дорівнює ширині робочого рядка
2. Письмо учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя
Фізкультхилинка (пальчикова гімнастика)
3. Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок.
4. Дописування рядка літери
5. Відгадування загадок. Звуко-буквений аналіз слів-відгадок з побудовою схем фішками
• Крил не має, скрізь літає
та ще й куряву здіймає. (Вітер)
• У синім небі я літаю — і усіх переганяю.
• Маю крила, хоч не птах,
Люди звуть мене… (літак).
• Хмара сива увесь світ накрила. (Туман)
6. Письмо другого рядка букви (друга частина рядка — письмо під рахунок).
7. Письмо буквосполучення Тл
Фізкультхвилинка
8. Письмо слова Тимко
9. Добирання імен, що починаються на букву Т («те»)
— Скажіть, як необхідно писати імена? (З великої літери)
— Назвіть імена, які починаються буквою Т («те»), (Тетяна, Тарас, Тоня, Тимко, Тамара, Таміла, Трохим, Тимур)
10. Письмо речення. Запис моделі речення на дошці
13. Самостійна робота у прописах
Учні записують за зразком букви, з яких починаються назви предметів.
14. Фронтальна перевірка самостійної роботи
VII. Підсумок уроку. Коментар учителя щодо роботи учнів і її результатів
— Яку букву навчилися писати?
— Які звуки нею позначаються на письмі?
— Які слова з цією буквою писали?