Урок. "Письмовий розбір слова за будовою.Розбір речення.Повторення і систематизація матеріалу"

Про матеріал
Розробка уроку за темою "Письмовий розбір за будовою.Розбір речення. Повторення і систематизація матеріалу."
Перегляд файлу

 Тема:  Письмовий розбір слова за будовою. Розбір речення.

 Мета:

 ·  Сприяти усвідомленню учнями про спільну частину споріднених слів – корінь,  досліджувати словотворчу роль суфікса та префікса; удосконалювати вміння  робити розбір слів за будовою та розбір речення.

 ·  Розвивати у дітей мовне чуття, мислення, увагу.

 ·  Виховувати уважне ставлення до слова, бажання розвивати словниковий  запас.

 Обладнання: таблиці «Будова слова», картки із завданнями, малюнки

 Хід уроку

 I. Організаційний момент

 Сьогодні у нас незвичайний урок

 Сьогодні ми зробимо ще один крок

 В країну чудову. В країну відому,

 Що нас чекає й збагачує мову.

 II. Актуалізація знань

 1.  Перевірка домашнього завдання.

 2 Мотивація :прочитайте вірш і вставте пропущені слова

 Ну,на що зима багата?

 Дуже часто взимку  /свято!/

 Рівно сиплеться до ніг

 Кришталевий білий  / сніг./

 І до кожної хатинки

 Миколай несе  /ялинку./

 -  На які свята багата зима? Що ми прикрашаємо на ці свята?

 3.По фонетичному складу слів впізнайте і запишіть пропущені слова

 (йалинка), (св`ато),(п`існ`а)

 4. Хвилинка чистописання.

 Св       ял

 пісня  свято   ялинка

 - Складіть речення  із слів та запишіть.

 III. Повідомлення теми уроку.

-          Якого слова не було у вірші? (пісня)

-          Cьогодні ми прослідкуємо мовне багатство найпопулярнішої української  пісні, автора Миколи Леонтовича, мабуть ви здогадалися, що це …?  (Щедрик)

 IV Узагальнення і систематизація знань

 1.Робота з текстом  Щедрика Леонтовича  Щедрик, щедрик, щедрівочка,

 Прилетіла ластівочка,

 Стала собі щебетати,  Господаря викликати.

 Вийди, вийди, господарю,  Подивися на кошару.  Там овечки покотились,  А ягнички народились.  В тебе товар весь хороший,  Будеш мати мірку грошей.

 Хоч не гроші, то полова,

 В тебе жінка чорноброва.

 Щедрик, щедрик, щедрівочка,  Прилетіла ластівочка...

 (Вперше Щедрика було виконано у Нью Йорку в 1921)

 2.Знайдіть і запишіть спільнокореневі слова,виділить корінь

-   Що означає слово «щедрик»? Які ще спільнокореневі слова можна підібрати до  цього слова?

Щедрик, щедрівочка, щедрувати

-   Що таке корінь? Виділіть корінь в цих словах.

 3.Знайдіть форми одного й того ж слова у вірші

 Господаря , господарю.

-    Якою частиною слова відрізняються ці слова?(Закінченням)  -  Що таке закінчення?

 4.Знайдіть і випишіть слова із префіксом  Прилетіла, викликати, подивися, покотились.

-    Що таке префікс і для чого він існує?

 5.Словотворча роль суфікса

-          Про яку пташку згадується в щедрівці? Про що це свідчить?

-          Які рядки щедрівки теж вказують на події навесні? Чому зараз ця пісня  співається взимку на Різдво й Щедрий вечір?

 Ластівка, ластівочка, ластів’ята

-          Знайдіть та виділіть суфікси. Що таке суфікс і навіщо він потрібен?

 6.Робота з малюнками і розбір слів за будовою

-         Розгляньте малюнки. Запишіть, кого на них зображено, на 1 малюнку  використовуючи щедрівку? (Господар і чорноброва)

-         Що відбувається на 2 малюнку? (Щедрування)

-         Подумайте, звідки пішла назва цих слів, як вони утворилися? А з’ясувати це  нам допоможе розбір за будовою.

Щедрувати (щедро дарувати), Господар(займається господарством,  голова  родини),чорноброва (вродлива дівчина)

 -

 Зробіть висновок, навіщо треба

-         знати і вивчати будову слова?(Знати походження слів і  утворювати нові)

-         Фізкультхвилинка

 7.Розбір речення

-         Що таке речення? Скільки речень в щедрівці?(6)

-         Запишемо перше речення і виконаємо його розбір за членами речення.

 Щедрик ,  щедрик ,  щедрівочка ,

 Прилетіла ластівочка ,

 Стала собі щебетати ,

 Господаря викликати.

 Знайдіть головні члени речення. Поясніть написання ком у реченні.(Однорідні  присудки та однорідні  звертання)

-         Яке це речення за метою висловлювання та за інтонацією? (Розповідне,  неокличне)

-         Знайдіть у тексті спонукальне речення.

-         Якого речення за метою висловлювання немає в тексті? (Питального)

-         Яке речення можна переробити на питальне? Запишіть його.

8. Дослідження жанру твору

-   До якого жанру належить Щедрик? (щедрівка, обрядова пісня)

-   Які ще обрядові пісні ви знаєте? (колядки, веснянки, засіванки)

-   Тож нумо защедруємо!(співаємо пісню)

 V Рефлексія

-          Що цікавого і нового дізналися на уроці?

-          Що було незрозуміле?

 -  VI Підсумок

-        З яким жанром твору ми сьогодні працювали?

-        Які речення за метою висловлювання і за інтонацією?

-        Як відокремлюються звертання й однорідні члени речення на письмі?

-        З яких частин складається будова слова ?

-        Наш урок закінчено :  -  Яскрава зірочка зійшла,  -  Свята вечеря підійшла.

-        Нехай лунає в хаті сміх,

-        З Різдвом Христовим вас усіх!


 


 Тема:  Письмовий розбір слова за будовою. Розбір речення.

 Мета:

 ·  Сприяти усвідомленню учнями про спільну частину споріднених слів – корінь,  досліджувати словотворчу роль суфікса та префікса; вдосконалювати вміння  робити розбір слів за будовою та розбір речення.

 ·  Розвивати у дітей мовне чуття, мислення, увагу.

 ·  Виховувати уважне ставлення до слова, бажання розвивати словниковий запас.

 Обладнання:  таблиці «Будова слова», картки із завданнями, малюнки

 Хід уроку

 I. Організаційний момент

 Ти всі перешкоди здолати зумій,  Працюй наполегливо, швидко, старанно,

 Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.

 II. Актуалізація знань

 1.  Перевірка домашнього завдання.

 2 Мотивація :прочитайте вірш і вставте пропущені слова

 Ну,на що зима багата?

 Дуже часто взимку  /свято!/

 Рівно сиплеться до ніг

 Кришталевий білий  / сніг./

 І до кожної хатинки

 Миколай несе  /ялинку./

 -  На які свята багата зима? Що ми прикрашаємо на ці свята?

 3.По фонетичному складу слів впізнайте і запишіть пропущені слова

 (йалинка), (св`ато),(п`існ`а)

 4. Хвилинка чистописання.

 Св       ял

 пісня  свято   ялинка

 - Складіть речення  із слів та запишіть.

 III. Повідомлення теми уроку.

-          Якого слова не було у вірші? (пісня)

-          Cьогодні ми прослідкуємо мовне багатство найпопулярнішої української  пісні, автора Миколи Леонтовича, мабуть ви здогадалися, що це …?  (Щедрик)

 IV Узагальнення і систематизація знань

 1.Робота з текстом  Щедрика Леонтовича  Щедрик, щедрик, щедрівочка,

 Прилетіла ластівочка,

 Стала собі щебетати,  Господаря викликати.

 Вийди, вийди, господарю,  Подивися на кошару.

 Там овечки покотились,  А ягнички народились.  В тебе товар весь хороший,  Будеш мати мірку грошей.

 Хоч не гроші, то полова,

 В тебе жінка чорноброва.

 Щедрик, щедрик, щедрівочка,  Прилетіла ластівочка...

 (Вперше Щедрика було виконано у Нью Йорку в 1921)

 2.Знайдіть і запишіть спільнокореневі слова,виділить корінь

 -  Що означає слово «щедрик»? Які ще спільнокореневі слова можна підібрати до  цього слова?

 Щедрик, щедрівочка, щедрувати

 -  Що таке корінь? Виділіть корінь в цих словах.  3.Знайдіть форми одного й того ж слова у вірші

 Господаря , господарю.

-          Якою частиною слова відрізняються ці слова?(Закінченням)

-          Що таке закінчення?

 4.Знайдіть і випишіть слова із префіксом  Прилетіла, викликати, подивися, покотились.

-          Що таке префікс і для чого він існує?

 5.Словотворча роль суфікса

-          Про яку пташку згадується в щедрівці? Про що це свідчить?

-          Які рядки щедрівки теж вказують на події навесні? Чому зараз ця пісня співається  взимку на Різдво й Щедрий вечір?

 Ластівка, ластівочка, ластів’ята

-          Знайдіть та виделіть суфікси. Що таке суфікс і навіщо він потрібен?

 6.Робота з малюнками і розбір слів за будовою

-         Розгляньте малюнки. Запишіть, кого на них зображено, на 1 малюнку  використовуючи щедрівку? (Господар і чорноброва)

-         Що відбувається на 2 малюнку? (Щедрування)

-         Подумайте, звідки пішла назва цих слів, як вони утворилися? А з’ясувати це нам  допоможе розбір за будовою.

 Щедрувати (щедро дарувати), Господар(займається господарством,  голова  родини),чорноброва (вродлива дівчина)

 -

 Зробіть висновок, навіщо треба

-         знати і вивчати будову слова?(Знати походження слів і  утворювати нові)

-         Фізкультхвилинка

 7.Розбір речення

-         Що таке речення? Скільки речень в щедрівці?(6)

-         Запишемо перше речення і виконаємо його розбір за членами речення.

 Щедрик ,  щедрик ,  щедрівочка

 Прилетіла ластівочка ,

 Стала собі щебетати ,

 Господаря викликати.

 Знайдіть головні члени речення. Поясніть написання ком у реченні.(Однорідні  присудки та однорідні  звертання)

-         Яке це речення за метою висловлювання та за інтонацією? (Розповідне,  неокличне)

-         Знайдіть у тексті спонукальне речення.

-         Якого речення за метою висловлювання немає в тексті? (Питального)

-         Яке речення можна переробити на питальне? Запишіть його.

 8. Дослідження жанру твору

-   До якого жанру належить Щедрик? (щедрівка, обрядова пісня)

-   Які ще обрядові пісні ви знаєте? (колядки, веснянки, засіванки)

-   Тож нумо защедруємо!(співаємо пісню)

 V Рефлексія

-          Що цікавого і нового дізналися на уроці?

-          Що було не зрозуміле?

 -  VI Підсумок

-        З яким жанром твору ми сьогодні працювали?

-        Які речення за метою висловлювання і за інтонацією?

-        Як відокремлюються звертання й однорідні члени речення на письмі?

-        З яких частин складається будова слова ?

-        Наш урок закінчено :

-        Яскрава зірочка зійшла,

-        Свята вечеря підійшла.

-        Нехай лунає в хаті сміх,

-        З Різдвом Христовим вас усіх!


 

pdf
Додано
21 грудня 2022
Переглядів
3866
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку