Мета уроку: сформувати сучасне уявлення про Сонячну систему .
Завдання:
Тема Сонячна система
Мета уроку: сформувати сучасне уявлення про Сонячну систему .
Завдання:
Обладнання: підручник «Природознавство 5 кл», проектор, екран , презентація, відео з теми, елементи для створення макету Сонячної системи.
Хід уроку
I Орієнтація
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

Бесіда за запитаннями та малюнком на дошці. Створення схеми «Павучок» на дошці
1.2. Мотивація
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати цю життєво важливу зірку для нашої планети Земля, а також для всього космічного простору. Але Сонце розглянемо не як зірку, а як елемент планетарної системи.

Розшифруйте анаграму і ви дізнаєтеся тему сьогоднішнього уроку
I I Цілепокладання
2.1 Оголошення теми та основних завдань уроку
2.2. Запис теми уроку в зошити
III Планування навчальної діяльності
Виходячи з основних завдань нашого уроку давайте спробуємо визначити та сформулювати основні питання та скласти план уроку (діти називають та підкреслюють необхідні слова на дошці маркером)
IV Організація та виконання плану роботи
розгляньте малюнок, що ви бачите на ньому?
Робота з підручником
Сонячна система-планетарна система, утворена центральною зорею Сонцем і всіма небесними тілами, що обертаються довкола нього.
Відповідь на питання допоможе дати «Сторінка ерудита» в підручнику.
Робота з підручником.
Робота з підручником.
Чому Плутону довелося залишити список планет у 2006 році? (таких планет як він дуже багато. Тому його перевели до списку карликових планет, оскільки він менше нашого Місяця. Американського вченого називають «убивцею Плутону», оскільки саме він запропонував, його видалити).
Робота з підручником.
Складання схеми на дошці
ПЛАНЕТИ


![]()


Перегляд відео сюжету «Прогулки в космосе для начальной школы» 4. 28 – 6.38 ()
Завдання1.(для хлопчиків) Перегляньте сюжет та запишіть вчених, які в давнину вивчали Сонячну систему.
Завдання2.(для дівчаток) запишіть назви планет в порядку віддаленості їх від Сонця.
Бесіда по виконаному завданню
Фізхвилинка
Всі впоралися із завданнями, а тепер давайте відпочинемо. Встаньте, будь ласка, і зробіть два обертання навколо своєї осі, як це робить наша Земля. (Діти обертаються проти годинникової стрілки. Якщо хтось помилився, вчитель повідомляє, що так обертається планета - Венера)
Виконання завдань на закріплення вивченого
№1. Які об’єкти входять до Сонячної системи?(діти працюють біля дошки з маркерами, закреслюючи та коментуючи невірну відповідь).
№2. Чому планети не відлітають у відкритий космос? (бесіда)
№3. Чому всі планети виглядають не однаково?
(бесіда)
№4. Підпишіть назви планет Сонячної системи
(на дошці маркером)
№5. Завдання по рядам (в парах) Визначте, які планети є рекордсменами в Сонячній системі? (робота з текстом та малюнками підручника)
1 Ряд Завдання.
Визначте, які планети в Сонячній системи є рекордсменами.
2 Ряд Завдання
3 Ряд Завдання
№6. Виправте помилки.
Петрик намалював Сонячну систему, але допустив помили, давайте їх виправимо (виправляють учні маркерами на дошці)
№7. Давайте пограємо.
№8 Створення макету Сонячної системи за допомогою апельсина, 8 паличок різної довжини та кульок з пластиліну.
Які фактори треба враховувати при створенні макету Сонячної системи? (віддаленість, розмір, колір).
I V Контрольно-оцінювальний етап
Висновок
Всі впоралися із завданнями. Молодці! Сьогодні на уроці ви дізналися, які небесні тіла входять до складу Сонячної системи.
Оцінювання, цінування
Домашнє завдання
Опрацювати параграфи підручника
Підготувати повідомлення про планету яка найбільше сподобалась
Створити модель Сонячної системи (за бажанням)
Результат домашнього завдання учениці з татом
Використана література