Мета:
- навчальна: сформувати поняття «планета», ознайомити з планетами Сонячної системи, формувати знання про відмінності між планетами, розміри планет, природу їхнього обертання, уміння порівнювати та створювати просторові уявлення про розміри небесних тіл, відстані між ними, взаємне розміщення тіл, забезпечити практичне спрямування вивчення астрономічних явищ;
- розвивальна: розвивати в учнів уявлення про навколишній світ, бажання самостійно опановувати невідоме, популяризувати астрономічні знання, формувати науковий світогляд;
- виховна: виховувати цікавість до навколишнього світу, відповідальне ставлення до своєї планети.
Урок № ___
5 клас
Природознавство
Тема: Планети та планетні системи. Відмінності між планетами
Мета:
- навчальна: сформувати поняття «планета», ознайомити з планетами Сонячної системи, формувати знання про відмінності між планетами, розміри планет, природу їхнього обертання, уміння порівнювати та створювати просторові уявлення про розміри небесних тіл, відстані між ними, взаємне розміщення тіл, забезпечити практичне спрямування вивчення астрономічних явищ;
- розвивальна: розвивати в учнів уявлення про навколишній світ, бажання самостійно опановувати невідоме, популяризувати астрономічні знання, формувати науковий світогляд;
- виховна: виховувати цікавість до навколишнього світу, відповідальне ставлення до своєї планети.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання й матеріали: підручник, робочий зошит
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
* Прийом «Загадка»
На синьому килимі
Жовті зерна посіяні.
(Небо і зорі)
Білі квіти, в день в'януть,
А ввечері розквітають.
(Зорі)
Нічне небо прикрашають,
Мерехтять вони, палають.
Безліч складено казок
Про красунь нічних —... (зірок).
Нічного неба оберіг,
І схожий бік його на ріг.
Козак моторний, красний.
Хто ж цей красень ясний?
(Місяць)
Учитель. Багато прислів'їв, приказок та загадок склав народ про зорі. Сонце та Місяць. Чому ж їх немає про планети, що так само, як наша Земля, кружляють навколо Сонця?
III. Вивчення нового матеріалу.
*Прийом «Інтелектуальна розминка»
*Прийом «Асоціації»
Запишіть асоціації до поняття «планета». (7)
*Розповідь учителя з елементами бесіди
Планети — це кулеподібні небесні тіла, що рухаються навколо Сонця на різних відстанях по певних орбітах.
На відміну від зір, вони не випромінюють світло і тепло. Планети, що розташовані поруч з Землею, обертаються на різних відстанях навколо Сонця за власними траєкторіями, які називають орбітою. Ми будемо говорити саме про ці планети. Світяться вони на небі відбитим від Сонця світлом. Відрізняються за розмірами і розташовані на різній відстані від Сонця. Залежно від цього вони отримують різну кількість сонячного тепла, тому чим далі від Сонця, тим холодніше на планетах. Усі планети Сонячної системи поділяють на дві групи.
* Прийом «Проблемне питання»
- Подивіться на зображення Сонячної системи. На які групи поділили би планети ви? За якою ознакою?
Планети земної групи
Меркурій, Венера, Земля і Марс — планети земної групи. Мають порівняно невеликі розміри, значну густину та складаються здебільшого з твердих речовин.
Планети-гіганти
Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун — планети-гіганти. Мають великі розміри, малу густину та складаються переважно з газів. Маса планет-гігантів становить 98 % від сумарної маси планет Сонячної системи.
- Випереджальне завдання учнів
Інформаційне повідомлення учнів у супроводі відеоматеріалів, презентацій. Протягом виступу учнів інші систематизують дані про планети у таблиці.
Користуючись отриманою інформацією, заповніть таблицю.
Планети земної групи
Групи планет |
Назва планети |
Походження назви |
Відстань до Сонця (млн. км) |
Наявність атмосфери |
Наявність супутників |
Планети земної групи |
Меркурій |
римський бог торгівлі |
50 |
- |
- |
Венера |
римська богиня кохання та краси |
100 |
Щільна, переважно з вуглекислого газу, хмари з сірчаної кислоти |
- |
|
Земля |
|
150 |
складається переважно з кисню, азоту та вуглекислого газу |
Місяць |
|
Марс |
римський бог війни |
200 |
переважно складається з вуглекислого газу, є трохи кисню, й азоту, присутня вода, але порівняно із Землею це лиш 0,001 %. |
Фобос і Деймос |
|
Планети-гіганти
|
Юпітер |
бог-громовержець, верховний римський бог |
800 |
переважно метан і аміак |
65 (4 найбільші - Іо, Європа, Ганімед – найб.у сонячній системі, Каллісто) |
Сатурн |
римський бог землі і родючості, врожаю |
1400 |
суміш газів водню, гелію, метану та амонію |
47 (Титан – найбільший) |
|
Уран |
грецький бог неба |
2850 |
складається переважно з водню, гелію, аміаку, метану |
27 (Міранда, Аріель, Умбріель, Титанія і Оберон – найбільші) |
|
Нептун |
римський бог морів та судноплавства |
4500 |
містить водень, гелій і метан |
13 (Тритон – найбільший) |
ІV. Узагальнення і систематизація вивченого.
* Вправа «Лови помилку».
Виберіть правильні відповіді та запишіть їх у зошити.
V. Підсумки уроку
* Прийом «Віршовані рядки»
За порядком усі планети Назве будь-який із нас: Раз — Меркурій, два — Венера, Три — Земля, чотири — Марс. П'ять — Юпітер, шість — Сатурн, Сім — Уран, за ним — Нептун.
Інтерактивна гра «Незакінчене речення».
VІІ. Повідомлення домашнього завдання.
1