Практикувати учнів у вживанні лексики в усному і писемному мовленні. Удосконалювати техніку переглядового читання. Розширити синонімічний ряд слів, повторити ступені порівняння прикметників. Поглиблювати знання з теми. Підготовити учнів до написання міні творів. Виховувати повагу до інших людей та їхніх поглядів.
Тема уроку: Travelling.
Мета уроку: Практикувати учнів у вживанні лексики в усному і писемному мовленні. Удосконалювати техніку переглядового читання. Розширити синонімічний ряд слів, повторити ступені порівняння прикметників. Поглиблювати знання з теми. Підготовити учнів до написання міні творів. Виховувати повагу до інших людей та їхніх поглядів.
Обладнання : картки, підручник, картки для роботи в групах, робочий зошит.
Хід уроку.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання. Повідомлення теми і мети уроку.
2.Уведення в іншомовну атмосферу.
а) rhyme.
Warm-up. Фонетична зарядка.
Let’s read this short rhyme and practice some sounds: [w], [t].
We go by car
And we go by train.
We go by boat
And we go by plane.
We go by land,
And sea and air.
We go, go, go
From here to there
b) Мовна розминка у вигляді навчальної розмови.
Do you like to travel?
What is your favourite kind of travelling?
How do you get to school?
II. Основна частина.
1.Знайди пару. Find the pair,
2. Повторити ступені порівняння прикметників.
tiring, bad, funny, hot,fast, slow.
3. Fill in the opposites. Make sentenses using adjectives.
1. fast - 2. cheap - 3. safe - 4. comfortable - 5. good - 6. easy
For example: Travelling by plane is faster then by car.
4. Skimming. Переглядове читання. Ex. 2 p.130.
1) Переглядове читання. Ex. 2(a)
2) Agree or disagree. . Ex. 2(b)
5. Фізична та мовленнєва розминка.
Clap, clap, clap your hands,
Clap your hands together.
Stamp, stamp, stamp your feet,
Stamp your feet together.
Spin, spin, spin around,
Spin around together.
Sing, sing, sing a song
Sing a song together.
Wink, wink, wink your eyes,
Wink your eyes together.
6. Speaking. Бесіда про переваги і недоліки різних видів подорожей.
advantages |
disadvanteges |
|
|
Travelling by boat |
|
interesting |
You can’t travel in rainy days |
exciting |
Cheap tickets |
|
|
Travelling on foot |
|
Good for health |
tiring |
You don’t need tickets |
long |
|
|
Travelling by car |
|
Comfortable armchairs |
Tiring for driver |
cheap |
You can stop everywhere |
|
|
7.Використання інтерактивної вправи «Сінквейн».
1 line: Theme (the main word)
2 line: two adjectives
3 line: three verbs (actions of the main word)
4 line: a sentence (quotation on the topic)
5 line: synonym / antonym of the main word
On foot boat car
tiring, long interesting, dangerous, cheap, comfortable
to see , to visit, to drink to travel, to teach, to eat to drive, to sleep, to listen
It is very healthy for us. Travelling by boat is very It is very comfortable
hiking popular automobile
ferry, ship
8. Групова робота. Group work. Look at the poster and use the press method:
Present your point of view (In my opinion…).
Give the arguments to prove your point of view (.. because…).
Show the examples to confirm your arguments.(for example ).
Summarize your point of view and make a conclusion (that’s why …).
Use the table and this poster and speak about different ways of travelling.
Hiking Boat Car
9. Повторити конструкцію to be going to ... Ситуація.
I am going to take ...
I am going to take ...
10. Відгадай загадку. Guessing of riddles.
This is a house on wheels is running a race,
Taking people from place to place. (A bus)
When it is driven it goes,
When it stops, it falls down. (A bike)
What is it? That has no wheels
And leaves no tracks on the water behind it? (A boat)
Through not a bird, not a butterfly,
I can fly high up in the sky. (A plane)
ІІІ. Заключна робота.
1. Домашня робота
2. Підбиття підсумків.