Тема: " Узагальнення знань з теми «Початкові хімічні поняття»
( 7 клас)
Мета:
навчальна: узагальнити й систематизувати набуті знання; відпрацювати вміння складати
хімічні формули, визначати валентності хімічних елементів за формулами речовин; підготуватись до семестрової контрольної роботи;
розвиваюча: розвивати основні операції мислення та пізнавальні процеси, вміння
використовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях;
виховна: формувати навички працювати в групах, орієнтуватися в різних ситуаціях, допомагати
один одному, виховувати почуття відповідальності, творчий підхід до навчання,
любов до предмета.
Обладнання та матеріали: роздаткові матеріали до уроку (маршрутний лист, бланк
оцінювання); комп′ютер, мультимедійний проектор, екран; набір для практичних
дослідів.
Форми роботи: словесні (інструктаж до виконання завдань, інформаційне повідомлення, захист
творчих завдань, бесіда),
тренувальні вправи,
інтерактивні вправи,
практичні.
Методи роботи: Індивідуальна, групова, парна, фронтальна.
Форма проведення уроку: урок-подорож
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ:
І Організаційний етап (2 хв.)
Слово вчителя:
Привітання учнів, перевірка готовності до уроку.
«Сьогодні у нас незвичайний урок, в нас присутні гості. Але як водиться в гарному домі,
гості відпочивають, а господарі – працюють, тож і ми з вами почнемо працювати!»
ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності ( 6 хв.)
Вчитель: Майже чотири місяці назад ви почали вивчати новий для вас предмет - хімію. За цей період ми з вами вивчили хімічний алфавіт, навчилися складати хімічні формули та багато іншого.
Тема уроку: "Початкові хімічні поняття"
Мета уроку: 1. повторити основні початкові поняття;
2. закріпити вміння складати хімічні формули;
3. узагальнити вивчений матеріал;
4. виховувати почуття відповідальності самоаналізу та самооцінювання.
Створення психологічного настрою: учні один одному кажуть побажання на урок.
Вчитель: Вам подобається ходити у подорожі?
Урок проведемо у вигляді подорожі. Подорож до «Хімі-ленду»
Перш, ніж піти у похід, необхідно зібрати рюкзак. Тобто повторити основні поняття, які допоможуть вам подолати перешкоди.
·
1. Хімічна розминка.
Що таке хімія? (наука о речовинах і їх перетвореннях)
· Які розділи хімії вивчають?
· Навколо нас постійно відбуваються зміни, які ми називаємо явищами. Які явища існують? (Фізичні та хімічні)
· Що таке фізичне явище? (Явище, що супроводжується зміною форми або агрегатного стану речовини)
· Що таке хімічне явище? (Перетворення одних речовин в інші)
· Що називають речовиною? (речовина — це певна сукупність структурних частинок (атомних, молекулярних, йонних), що перебуває у будь-якому агрегатному стані.
· Зараз відомо близько 20 000 000 різних речовин, а елементів всього 118. Як це пояснити? (Елементи можуть складати декілька різних речовин)
· Всі речовини ділять на…(прості та складні)
· Прості речовина класифікують на … (метали й неметали)
· Що називають елементом?
· Як елементи розташовані в періодичній системі? (за збільшенням відносної атомної маси)
· Яку структуру має періодична система? (побудована з періодів і груп)
· Скільки періодів в системі? (7)
· Скільки груп у системі? (8)
2. Перевірка д/з
1. Створення емблеми.
2. Підготувати хімічний кросворд.
3. Подорож по містах.
На уроці працюємо з маршрутним листом.
1. Місто елементорія
1.Вправа «Струмочок» (фронтальна робота )
Вчитель показує елементи, учні називають їх по черзі.
2. Характеристика елемента за положенням у період.системі.
Маршрутний лист завдання №1
2.Столиця Речовинна
Індивідуальна робота (з перевіркою на екрані)
Маршрутний лист завдання №2
Користуючись наведеним нижче переліком речовин заповніть таблицю:
Прості речовини |
Складні речовини |
|
Метали |
Неметали |
|
|
|
|
O2, Sn, C6H12O6, Si, Al, ZnS, F2, H2O2, СО2, HCl, S, NH3.
Слово вчителя:
«Цікаво дивитися на досліди, а ще цікавіше - зробити їх своїми руками
4.Практична долина
Слово вчителя:
«Будь-яка практика в кабінеті хімії починається з повторення правил ТБ»
Повторення правил ТБ
Слово вчителя:
«В практичній долині ми працюємо незвичайно, а в групах»
Практична (групова робота)
Зараз я вам пропоную розв’язати практичну задачу. У кожної групи своє завдання. Ваша задача, виконавши дослід відповісти на запитання «Яке явище ви спостерігали?»
1. група
Розтовкти в керамічній ступці шматочок крейди.
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
2 група
Мідну дротинку скрутити у вигляді спіралі
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
3 група
В стакан з содою додати розчин столового оцту.
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
4. група
У кислоту додати шматочок крейди.
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
5 група
Розтопити парафін
Спостереження_______________
Висновок____________________ (яке явище і чому?)
По закінченню розв’язків практичної задачі, представник кожної групи озвучує завдання, спостереження та висновок.
5. Хімічна реклама
Кожна група готує хімічну рекламу.
6. Формульний лісочок
Слово вчителя:
Маршрутний лист завдання №3
Робота біля дошки
Диктується: записати речовини, які мають кількісний склад:
1 атом Гідрогену, 1 атом Нітрогену, 3 атоми Оксигену;
1 атом Мангану, 2 атоми Оксигену, 2 атоми Гідрогену;
2 атоми Феруму, 3 атоми Карбону, 9 атомів Оксигену.
Відповідь демонструється, кожна окремо: HNO3 Mn(OH)2 Fe2(CO3)3
Групова робота за картками
7.. Містечко Валентне
Слово вчителя:
«В цьому містечку ми працюємо в парах»
Робота в маршрутному листі №4 (з перевіркою на дошці)
1. Знаючи валентність хімічних елементів складіть формулу сполуки:
І IV I IV III III VI III I II I
AlCl, CO, CaCl2, SiH, NaN, CaP, SO, FeCl, CaS, Cu2O
2. Визначте металічний елемент, який у сполуках з Оксигеном проявляє найбільшу валентність: WO3, NiO, F2O, Al2O3, V2O5.
Робота в маршрутному листі (з перевіркою на екрані)
3. Виправ помилку:
Mg2O2, Ca2O, NaO2, ZnO2.
8.. Берег річки Знаю все
Слово вчителя:
Нарешті ми підходимо до кордонів країни і зупиняємося на березі річки Знаю все. Тут ми повинні знайти кодове слово, яке зашифроване у вигляді тесту.
Тестування
1. Зазначте рядок утворений лише металами:
Х Al, Zn, Ba, Na;
Ц B, C, P, O;
Ч Ca, Mg, Na, Si;
Щ Hg, Cl, Mn, Ba.
2. Визначте формулу складної речовини:
Ж Br2;
З N2;
І K2O;
Й Cu.
3. Визначте правильне твердження щодо молекули води:
К містить два атоми Гідрогену і два атоми Оксигену;
Л складається з одного атома Гідрогену і двох атомів Оксигену;
М складається з двох атомів Гідрогену та одного атома Оксигену;
Н складається з двох атомів одного хімічного елемента.
4. Визначте валентність Фосфору у сполуці РН3:
О I;
П II;
І III;
Й IV.
5. Визначте формулу речовини, яка записана правильно, відповідно до валентностей хімічних елементів:
А BO3;
Я CaO;
У Al2O;
Ю NaO
Ключ:
х |
і |
м |
і |
Я |
Підніміть руку в кого вийшло слово
V. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів
Слово вчителя:
Щиро дякую вам за урок. Ви гарно попрацювали. Я вважаю , що ви підготувалися до контрольної роботи.
Приготуйте листки самооцінювання та заповніть їх, а також за сьогоднішній урок отримали оцінки такі учні:…
VІ. Рефлексія
Слово вчителя:
А тепер я прошу всіх заспокоїтись. Сядьте зручніше, закрийте очі та поміркуйте про те чим ми займались протягом уроку. А тепер покажіть мені, за допомогою смайликів чи задоволені ви своєю роботою на уроці, чи ні.
1. Що ми повторили на уроці.
2. Чи сподобався вам урок? Чим саме?
VІІ. Домашнє завдання
1.Повторити записи в робочих зошитах,
2.пов.§1- 9, підг. до к.р.
3.зош. ст..47-49