Урок " Закон збереження маси речовини"

Про матеріал
Пояснити закон збереження маси речовини як один з основних законів; пояснити його значення; розвинути логічне мислення
Перегляд файлу

Тема:              Закон збереження маси речовин.  Хімічні рівняння реакції.

 

 

 Мета уроку:  • пояснити закон збереження маси речовини як  

                                                            один з основних законів;

                         • показати роль учених-хіміків А. Лавуазьє,

                                                            М. В.  Ломоносова у відкритті даного закону;

                         • пояснити значення закону збереження маси  

                                                            речовини в хімії як однієї з форм наукових знань  

                                                           про природу;

                         • дати поняття про хімічні рівняння як  

                                                            підтвердження закону збереження маси речовин;

                          • почати формування вмінь складання рівнянь  

                                                           хімічних реакцій;

                          • розвивати логічне мислення;

                          • виховувати прагнення досліджувати навколишній  світ.

   

 Тип уроку:       комбінований.

 

 Обладнання:                                    • періодична система хімічних елементів;

                                                             • опорні схеми, схема опорного конспекту,

                                                             • набір для демонстраційних дослідів.

 

 

 

 

 

 

 

Форми роботи:      лекція, бесіда, експеримент ,  робота з  підручником, міні - тренінг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

 

 

 

  1. Організація класу до уроку.

 

Привітання, створення позитивної робочої атмосфери. Учитель просить учнів в парах посміхнутися і сказати одне одному комплімент. До кількох учнів вчитель звертається сам.

 

  1.  Активізація пізнавальної діяльності учнів

 

 

    Пояснити сутність поняття «Явище» (метод мікрофон)

      1. Які явища називають хімічними?

     2.  Як ще називають хімічні явища?

     3.  За якими ознаками ми дізнаємося, що відбулось хімічна реакція?

     4.  Які умови потрібні щоб відбулась хімічна реакція? 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

     На попередніх уроках ми з вами говорили про те, що все, що знаходиться навколо нас не стоїть на місці, все змінюється. Пропоную демонстраційний дослід.

Дослід 1.

У пробірку з невеликою кількістю хлоридної кислоти додаємо цинк.

- Що спостерігаєте?

-  Яке явище спостерігаємо в пробірці?

-  Чому?

А що відбувається з речовинами під час  хімічного явища або хімічної реакції?

Відповідь на дане запитання нам допоможе дати матеріал нової теми.

Оголошення теми уроку , завдань урок.

 

Проблемне питання: Що відбувається з хімічними речовинами під час реакції?

                                      Чи залишається незмінною маса речовин під час реакцій?

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 

1. Історія відкриття закону збереження маси речовин. (Розповідь вчителя)

Чи залишається незмінною маса речовин під час хімічного процесу? Це питання в минулому хвилювало багатьох вчених          

            

 Дослідження Ломоносова ( повідомлення учня, демонстрація досліду)

  Висновок: Це було воістину велике відкриття, завдяки якому вдалося сформулювати й основний закон хімічної науки. Ломоносов писав: «Усі зміни в натурі, які трапляються такого суть стану, що скільки в одного тіла забирається, стільки додається до іншого; так, коли де убуде трохи матерії, то збільшиться в іншому місці

Дослідження Лавуазьє (повідомлення учня, демонстрація досліду)

  Висновок:  Маса ніколи не створюється й не знищується, а тільки переходить від однієї речовини до іншої. Це положення, відоме як закон збереження мас речовин.

Закон збереження маси речовин був сформульований та оприлюднений у 1789 році А. Лавуазьє. Тому зараз закон збереження мас часто називають законом Лавуазьє .

 

2. Закон збереження маси речовин. Його суть. Значення. (Розповідь вчителя з елементами бесіди)

-  Що ми розуміємо під поняттям закон? (Думки учнів)

Один з законів, який пояснює кількісні зміни під час хімічного явища і є закон збереження маси речовин.

Сучасне формулювання закону збереження маси таке: загальна маса речовин, що вступили в хімічну реакцію, дорівнює загальній масі речовин, утворених у результаті реакції. (Робота учнів з підручником, ст. 78).

Демонстрація досліду, який підтверджує закон збереження речовини ( перегляд відеофрагменту).

Завдання  При перегляді відеофільму звернути увагу на:

  •  ознаки, які вказують на те, що відбулась хімічна реакція?
  •  прилад, яким можна перевірити  дію закону збереження маси речовини?

 

 - Яке ж значення має цей закон? (на основі висновків учні складають опорну схему)

Значення закону збереження маси речовини:

1) він підтверджує, що речовини не зникають без сліду й не утворюються з нічого;

2) підтверджується висновок про те, що суть хімічних реакцій полягає в перегрупуванні атомів вихідних речовин й утворенні нових сполук;

3) завдяки йому можна складати рівняння реакцій і робити за ними розрахунки;

4) відкриття закону збереження маси речовин сприяло подальшому розвитку хімічної науки і виробництва, розумінню законів природи та зв’язку між ними.

 

  Структуру хімічного рівняння реакції ми з’ясували, пропоную далі перевірити математичним способом дію закону збереження маси речовини для продемонстрованої на початку уроку хімічної реакції. 

 

З’ясувати, чи зберігається закон збереження маси речовин для хімічного рівняння, визначивши відносні молекулярні маси речовин в лівій ( визначає одна група учнів) і правій (визначає друга група учнів) частинах рівняння

За законом:    Mr(Zn) + Mr(HCl)    =   Mr(ZnCl2) + Mr(H2)

Результат обрахунків:            101,5 ≠ 138

 

-  Чи зберігається закон збереження мас для нашого рівняння?

-  Проаналізуємо записане рівняння і з’ясуємо чому у даному випадку не виконується закон збереження маси речовин?

Припущення учнів: Для того щоб складене нами рівняння не суперечило закону збереження маси, необхідно зрівняти кількість атомів усіх елементів в обох частинах. Для цього слід підібрати відповідні коефіцієнти.

 

  Пояснення учителя: Що ми розуміємо під поняттям коефіцієнт?

                                     Де ставиться коефіцієнт?

 

Підбираючи коефіцієнти слід запам’ятати декілька правил:

 

1. Коефіцієнт велика цифра, яка ставиться перед формулою речовини.

2. Коефіцієнт належить всім хімічним елементам, які утворюють речовину.

3. Не можна ставити коефіцієнт всередину формули відповідної речовини.

4. Під час підбору коефіцієнтів перевіряють кількість атомів кожного елемента.

 

6. Оксиген завжди зрівнюють останнім.

7. Якщо кількість атомів елементів у лівій частині відповідає кількості атомів елементів у правій частині заміни знак → у схемі рівняння на знак =.

 

Завдання:

  Опрацювавши,  матеріал розданої вам пам’ятки, підберіть коефіцієнти до рівняння реакції:                Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

  • Чи виконується закон збереження маси речовин у даному випадку?
  • Як швидко можна перевірити дію закону  в даному рівнянні?

Пропозиції учнів:               Mr(Zn) + 2Mr(HCl) = Mr(ZnCl2) + Mr(H2)

                                              65     + 2(36,5)      =    136         +   2 

                                                                     138 = 138

   Висновок:

• хімічні рівняння — це вираження закону збереження маси речовини;

• щоб виконувався закон збереження маси речовин - в лівій і правій частинах  

  рівняння кількість атомів кожного елемента має бути однаковою.

 

  Хімічна розминка: змагання між трьома рядами. Учні по черзі з кожного ряду називають слово пов’язане з хімією. Наступне слово є починається кінцевою буквою.

 

ІV. Узагальнення та закріплення знань. Міні -тренінг

 

 Виконати завдання: (завдання виконують в парах, працюють по рядах)

 

Розставте коефіцієнти в схемах хімічних рівнянь

 1-ряд:      1)   Fe + Cl2 → FеСІ2,

                 2)   Na + С12 → NaС1 

 2-ряд:      3)   Аg + S → Аg2S

                 4)    А1 + О2→ А12О3

  3-ряд:    5)   НgО → Нg + О2

                6)    Na + О2→Nа2О

 

Завдання :

Закінчити речення:

1.  Закон збереження маси речовин експериментально підтвердили: ______________.

2. Сучасне формулювання закону збереження маси речовин таке _________________.

3. Закон збереження маси речовин є основою для складання _____________________.

4. Кількість атомів до реакції повинна дорівнювати ____________________________ .

5. Коефіцієнт - це _________________________________________________________ .

6. Коефіцієнт завжди ставиться _____________________________________________ .

 

V. Підведення підсумків уроку

 

   Які нові поняття і терміни ми  вивчили сьогодні на уроці? ( учні згадують і прикріплюють на дошці).

Вчитель: Підводячи підсумки уроку, я хочу повернутися до схеми яку ми розглядали на попередніх уроках і подумати яке із запропонованих вами і вивчених понять на уроці ми можемо підставити у схему для її логічного завершення .

 

   VI.Домашнє завдання.

 

• Опрацювати матеріал підручника § 14 ст.85-91, конспекту уроку.

• Виконати завдання 109. ст. 91

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
13 червня 2023
Переглядів
238
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку