1
Урок з алгебри
у 10 класі
Мета: 1) систематизувати знання про геометричні перетворення графіків функцій; формувати навички побудови графіків складних тригонометричних функцій;
2) розвивати графічні навички, уяву в учнів; уміння аналізувати; працювати в команді;
3) виховувати охайність графічних побудов, почуття колективізму
Тип уроку: урок формування та вдосконалення умінь.
Обладнання: мультимедійна презентація; картки для групової роботи;
міні-проект
Структура уроку:
|
№ |
Етап уроку |
час, хв. |
Методи та прийоми |
|
1 |
Організаційний етап |
1 |
Вступне слово |
|
2 |
Мотивація учбової діяльності |
2 |
Показ слайдів |
|
3 |
Актуалізація базових знань, перевірка домашнього завдання |
9 |
Розминка «Мікрофон»; |
|
4 |
Формування |
5
20
5 |
Проблемна ситуація; |
|
5 |
Підсумки уроку |
2 1 |
Листки самоконтролю; рефлексія |
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
Діти, я рада вас вітати на уроці! (Слайд 2) І тому, окрім шановних гостей, які присутні на нашому уроці, до нас завітав ще й помічник,– зайчик–стрибунець! Посміхнемося один одному і побажаємо польоту фантазії!
Символ року–кролик–зайчик,
А ім’я йому–«пізнайчик»,
До нас у гості завітав,
Всім здобутків побажав!
Фіксувати бали за всі свої здобутки будемо на карточках самоконтролю
|
Талон самоконтролю Прізвище__________________
|
ІІ. Мотивація учбової діяльності (показ слайдів). Оголошення теми уроку, мети уроку. І для того, щоб досягти мети, ми працюємо за таким планом:
ІІІ. Актуалізація базових знань, перевірка домашнього завдання
(розминка «Мікрофон»; форум думок).
І ми почнемо демонстрацію наших здобутків з усних вправ (кожна відповідь – 1 бал)
1)
2) Форум думок.
Виконаємо усні вправи на застосування геометричних перетворень



ІV. Формування та вдосконалення умінь (проблемна ситуація; складання алгоритму; командна гра; робота з картками; робота в групах із консультантами; міні-проект).
1) Створення проблемної ситуації. Виникає запитання: «Як подувати графік функції, який потребує декілька перетворень?»
Слайд 13
2) Давайте розробимо і запишемо в зошиті алгоритм побудови графіка функції
у=asin(kx+b)+m
за допомогою геометричних перетворень
3) На застосування алгоритма побудови графіків функцій за допомогою геометричних перетворень наступна вправа:
![]()
4) Повернемося до питання про побудову графіка функції
який будуємо за допомогою алгоритму
5) А зараз на використання алгоритма на вас чекає командна гра «Хто сховався у графіках»
Наш Пізнайчик не дрімав,
плідно алгоритм вивчав!
Синусоїдой скакав,
амплітуди виміряв!
Всі вершини подолав,
і не думав–не гадав,
що сюрприз його чекав!
Зашифрований портрет:
чи то звір, чи то атлет?!
«Ой, не знаю я, боюсь,
що без вас не розберусь!»
Допоможемо Пізнайчику і перевіримо, які ви самі Пізнайчики?!
Розподіл по групах по 4 чоловіка, роздача карток із завданнями. Призначимо у кожній групі консультанта, учня, який найбільше цікавиться математикою і буде відповідати за роботу у групі.
На дошці ви бачите систему координат, де кожна з груп буде звітуватися про результати своєї роботи і ми побачимо, яке відкриття нам принесе сумісна праця (кожна група виконує завдання за відповідним номером, а потім відображає результати своєї роботи у загальній для всіх груп системі координат). По закінченню роботи ми знайдемо відповідь на питання «Хто сховався у графіках?»
Отже, час пішов!
6) Поки консультанти закінчують звітуватися, ми проглянемо
міні-проект
Отже, консультанти закінчили роботу, і ми бачимо чудовий портрет (стор.53)
Довго кролик міркував,
доки свій портрет впізнав!
Вуха, вуса, рот і ніс–
все це косинус приніс!
А я роблю висновок, що кожна група добре попрацювала і до свого листка самоконтролю можна додати ще по 7 балів, а консультанти – по 8 балів.
Зробили підрахунки!
V. Підсумки уроку (листки самоконтролю; рефлексія).
Отже, підняли руки, хто отримав оцінки 7 балів, 8 балів, 9 балів, 10 балів, 11 балів, 12 балів.
Вклали свої листочки самооцінки у зошити, я їх перевірю на якість виконання завдань для остаточного виставлення оцінок.
Домашнє завдання:
Ви бачите на дошці результати вашої спільної роботи, вам потрібно вдома вже самостійно на міліметрівці створити такий самий портрет нашого помічника – Пізнайчика (для всіх чотирьох завдань разом).
Я сподіваюся, що ніхто вже не скаже,
що математика – суха наука!
Рефлексія Кролик–зайчик, наш Пізнайчик,
тригонометричний зайчик!
Він по графіках скакав,
цілий клас його шукав!
Спільна праця нас з’єднала,
зайчика ми відшукали!
До мети йшли кроком крок,
вам сподобався урок?!
Що саме вам сподобалося в уроці?
Чому ви навчилися, працюючи в групах?
Яка вправа вам здалася найцікавішою? І т.д.