Податкова система. Характеристика податкової системи країни.
Мета уроку: формувати знання про принципи функціонування податкової системи; знати, основні характеристики податкової системи; формувати в учнів почуття особистої невід’ємності та відповідальності за сплату податків.
Основні поняття: податки, податкова система.
ХІД УРОКУ
Метод «Мозковий штурм»
Вправа «Мозаїка»
Із наведених товарів оберіть ті, які можна продавати на біржі, а які – ні. Відповідь обґрунтуйте.
Перегляд відео сюжету «Еволюція податку».
ВЧИТЕЛЬ: Податки, збори та мито є найважливішими джерелами державних доходів майже всіх країн світу. Завдяки системі оподаткування влада має змогу забезпечувати свою діяльність.
Податки пов'язані з існуванням держави, хоч виникли вони значно пізніше, ніж з'явилися перші держави, фінансова діяльність яких супроводжувалася збиранням митних зборів у сучасному їх розумінні. Безпосередньо податки як джерело доходів державного бюджету в їх сучасному розумінні налічують кілька сотень років. Першим поняття "податок" розкрив А. Сміт у праці "Про багатство народів" (1770), в якій податок був визначений як тягар, що накладається державою у формі закону, який передбачає і його розмір, і порядок сплати.
Зараз прослухаємо коротку історичну довідку від наших істориків-пошуковців про історію оподаткування
У V ст. до н.е. у Давньому Римі було прийнято закони ХІІ таблиць (розміщені на 12 табличках), у них йшла мова про збори.
А у найдавнішій пам’ятці правової культури давньоруської держави «Руській правді» (ХІ ст.) податки іменувалися як «ВІРА».
Ефективне функціонування економіки і фінансів у державі можливе за умови побудови чіткої податкової системи. Саме через податки здійснюється зв'язок між державою з одного боку та населенням і підприємствами – з іншого. Розуміючи це, у своїй книзі «Про витрати государя чи держави» Адам Сміт визначив чотири основні правила податків:
Податки - це обов’язкові платежі, що стягуються з громадян і фірм на користь держави. Зрозуміло, що будь-яка держава зацікавлена у зборі податків - адже ці гроші вона витрачає на оборону, освіту, транспортні магістралі, пенсійне забезпечення і таке інше.
Різноманітні види податків і методи їх вираховування становлять податкову систему. Уряд кожної країни законодавчо встановлює, які саме податки, в якому розмірі та в якій формі стягувати з підприємств, організацій чи громадян.
Податкова система - важлива складова системи державних фінансів, хоча і не виділяється в їхню окрему ланку. Вона відіграє провідну роль у формуванні державних доходів, відчутно впливаючи на доходи юридичних і фізичних осіб.
Ефективність господарського механізму багато в чому залежить від чітко діючої системи оподатковування. У ринковій економіці податки виконують цілий ряд функцій.
Регулятивна. Маневруючи податковими пільгами і ставками, змінюючи умови оподатковування, вводячи одні та відміняючи інші податки, держава створює умови для прискореного розвитку визначених галузей виробництв і вирішення соціальних завдань.
Стимулююча. Щоб сприяти технічному прогресові, збільшенню числа робочих місць і розширенню виробництва, держава прагне або звільнити вкладення в ці сфери від оподатковування, або надати пільги.
Розподільна. За допомогою податків у державному бюджеті концентруються кошти, що йдуть потім на найважливіші державні потреби. Саме держава може, наприклад, направити значні гроші на соціальні потреби (підтримку пенсіонерів і малозабезпечених), на екологічну ситуацію, на сільське господарство і таке інше.
Фіскальна. Це - вилучення частини прибутків підприємств і громадян на утримання державного апарату, невиробничі сфери та оборону країни.
Вправа «Здивуй»
Представлення проектів на тему «Цікаві (або абсурдні) види податків у країнах світу»
На цьому уроці:
Підготувати виступ «Види податків та їх основні ознаки» (прямі, непрямі та місцеві податки)
У V ст. до н.е. у Давньому Римі було прийнято закони ХІІ таблиць (розміщені на 12 табличках), у них йшла мова про збори.
А у найдавнішій пам’ятці правової культури давньоруської держави «Руській правді» (ХІ ст.) податки іменувалися як «ВІРА».