Конспект уроку
з історії України
для 8-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Події 1648 – 1649 рр. Зборівський договір
Мета: визначити політичний та адміністративно-територіальний устрій Гетьманщини; охарактеризувати соціально-економічні зміни на українських землях в ході Національно-визвольної війни; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи з текстом підручника; вміння працювати з картою, різноманітними історичними джерелами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
визначати політичний та адміністративно-територіальний устрій Гетьманщини;
-
характеризувати соціально-економічні зміни на українських землях в ході Національно-визвольної війни;
-
показувати на історичній карті територію Гетьманщини, її столицю та перебіг воєнних дій 1648 – 1649 рр.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, контурні карти, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд, мультимедійна презентація.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Історичний диктант.
-
Козацьке повстання 1648 р. очолив… (Богдан Хмельницький)
-
Повстання 1648 р. спалахнуло проти панування… (Польщі)
-
У лютому-березні 1648 р. Б. Хмельницький уклав угоду з… (Ісламом-Гереєм ІІІ)
-
Козацьке військо розпочало свій похід з … (Микитинської Січі)
-
Місцем першої битви стала річка … (Жовті Води)
-
Перша битва відбулася… (5-6 травня 1648 р.)
-
Через десять днів після першої битви відбулася битва під… (Корсунем)
-
У другій битві польське військо очолював… (М. Потоцький)
-
13 вересня відбулася битва під … (Пилявцями)
-
Як Богдан Хмельницький говорив про нове військове керівництво поляків? («перина», «дитина», «латина»)
-
Яка подія відбулася 8 серпня 1648 р.? (Підписання Зборівського договору)
-
Яку кількість реєстровців передбачав Зборівський договір? (40 тисяч)
-
Взаємоперевірка.
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту.
-
Покажіть на ній кордони Української козацької держави за Зборівським договором.
-
Простежте та прокоментуйте шлях козацького війська у 1648 – 1649 рр.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Хмаринка слів».
-
Розгляньте хмаринку слів.
(Козацька старшина)
-
Підберіть до неї назву. Які слова вам підказали головну туму хмаринки?
-
Що вам відомо про козацьку старшину?
-
Сьогодні ми з’ясуємо, які зміни відбулися в суспільно-політичному житті та адміністративно-територіальному поділі України. Визначимо напрями внутрішньої та зовнішньої політики Б. Хмельницького.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Розгляньте схему на с. 122 підручника.
-
Поясніть, як у козацькій державі здійснювалася державна влада.
-
Складіть 1-2 запитання до схеми.
-
Назвіть не менше п’яти дієслів, що описують діяльність та повноваження гетьмана.
-
Вибіркове читання (с. 121 – 122 підручника)
-
Знайдіть та зачитайте речення, що відповідають на питання.
-
Чому Генеральна (Військова) рада скликалася рідко?
-
Які повноваження мала Старшинська рада?
-
Як називався уряд гетьмана? Чим він займався?
-
Яка організація відповідала за проведення дипломатичних листувань?
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту.
-
На яких історико-географічних землях України було утворено козацьку державу – Військо Запорізьке?
-
Які Українські землі лишалися під владою Польщі?
-
У складі яких держав перебувала решта українських земель?
-
Яке місто було столицею Гетьманщини? Підкресліть її на картосхемі.
-
Де воно розташовувалося?
-
Які міста – центри полків – знаходилися на Лівобережній, а які – на Правобережній Україні?
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 123 – 124 та заповніть схему «Адміністративно-територіальний устрій Гетьманщини».
-
На скільки полків було поділено територію України? (16)
-
Скільки з них розташовувалися на Лівобережжі? (7)
-
Кероване читання (с. 124).
-
Опрацюйте текст підручника та сформулюйте короткі тези до нього.
Орієнтовна відповідь:
-
ліквідовано велике й середнє світське землеволодіння, фільварково-панщинну систему господарювання, кріпацтво;
-
формування козацької, селянської та державної власності на землю;
-
Україну залишили польські магнати, католицька шляхта і духівництво;
-
влада та основні багатства зосереджувалися в руках козацької старшини.
-
Що змінилося після виселення з України польських магнатів, шляхти та духівництва?
-
Завдяки чому покращилося становище міщан?
-
Робота з текстом підручника (с. 124 – 125).
-
Опрацюйте матеріал підручника та випишіть слова, терміни чи імена, які будуть корисні під час розповіді про зовнішню політику Богдана Хмельницького.
Орієнтовна відповідь: дипломатичність; союзники; військово-політичний союз; домовленості; переговори.
-
З якими державами Б. Хмельницькому вдалося укласти мирні договори? (Кримським ханством, Трансільванією, Молдавією, Валахією, Венецію, Туреччиною)
-
Що саме вигравала Україна згідно нових союзів?
-
Союз з якою державою закріпив шлюб Тимоша Хмельницького?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Аналіз історичного джерела.
-
Опрацюйте історичні джерела на с. 126 – 127 підручника.
-
Як у першому джерелі втілено мету внутрішньої та зовнішньої політики Б. Хмельницького?
-
Аргументуйте твердження, що головним здобутком Національно-визвольної війни було утвердження Гетьманщини.
-
Установіть логічні пари.
-
Установіть відповідність між посадами, що входили до складу генеральної старшини, та їхніми обов’язками.
-
генеральний обозний
-
двоє генеральних осавулів
-
генеральний писар
-
двоє генеральних суддів
-
генеральний підскарбій
-
генеральний хорунжий
-
генеральний бунчужний
|
А відав артилерією, постачанням війська, виконував обов’язки наказного гетьмана
Б керував фінансами й організацією збору податків
В очолював військову канцелярію, виконуючи обов’язки державного секретаря
Г складав козацькі реєстри, вирішував питання боєздатності й дисципліни війська
Д відав військовими справами, охороняв головну хоругву козацького війська, виконував важливі військові та дипломатичні доручення гетьмана
Е у воєнні часи мав берегти й захищати символ гетьманської влади – бунчук; виконував важливі доручення гетьмана щодо судових справ
Є займався судочинством, часто брав участь у дипломатичних переговорах, а також виконував обов’язки наказного гетьмана
|
Відповідь: 1А; 2Г; 3В; 4Є; 5Б; 6Д; 7Е
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Трьома прикметниками охарактеризуйте наш урок.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 18 підручника.