ПОДІБНІ ДОДАНКИ. МАТЕМАТИКА. 6 КЛАС
Розум полягає не'лише в знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання.
Аристотель
Цілі:
навчальна: повторити та систематизувати знання учнів із теми «Раціональні числа»; формувати вміння узагальнювати знання, правильно застосовувати математичні терміни; завершити роботу з відпрацювання навичок використання розподільної властивості множення: спрощення обчислень, розкриття дужок, винесення спільного множника за дужки, зведення подібних доданків;
розвивальна: розвивати логічне мислення учнів, увагу, математичне мовлення;
виховна: виховувати в учнів інтерес до предмета, почуття відповідальності; формувати вміння співпрацювати, поважати думку інших.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань.
ХІД УРОКУ
Учні об’єднуються у три команди: «Архімед», «Піфагор», «Евклід».
Кожний учень має аркуш з надрукованими учителем завданнями для самостійної і групової роботи* таблиці для заповнення. Ці матеріали використовуватимуться під час оцінювання роботи учнів на уроці.
Учитель. Діти, я хочу, щоб ви налаштувалися на роботу.
Сьогодні ви повинні ,
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати, Дружно і плідно працювати.
►► Перевірка домашнього завдання
Правильність виконання домашнього завдання учні перевіряють за заздалегідь записаними вчителем відповідями.
►► Теоретична розминка
Розгадування кросворду
(Зашифроване слово «Раціональне»)
Кросворд
Учитель. Ми одержали розгадку кросворду, отже, дайте відповіді на запитання.
^ Сформулюйте означення раціональних чисел.
^ Які множини містяться в множині раціональних чисел?
^ Побудуйте діаграму Ейлера.
^ Які дії ви вмієте виконувати над раціональними числами?
►► Виконання тестових завдань
Учні працюють із сигнальними картками.
А |
|
Б |
|
В |
Тестові завдання (учні показують картку з правильною, на їх думку, відповіддю).
Дано числа -12 та 4.
А) 12; -4; Б) 12; 4; В) -12; -4.
А) >; Б) <; В) =.
А) 2; 3; Б) -13; 0; В) -8; 5.
А)-8; Б) 9; В) -16.
А) 16; Б) -8; В) 8.
А) 8; Б) -16; В) 16.
А) 48; Б) -3; В) -48.
(з взаємоперевіркою за зразком на дошці)
Бланк для відповіді
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
►► Математична пауза (історична довідка)
Представник першої команди презентує історичну довідку про Архімеда.
►► Виконання письмової вправи
По черзі по одному представнику від команди розв’язують завдання.
Виконайте дії: (-1)-2 + (-2 )* ( - )
Відповідь. -2.
►► Самостійне виконаний завдання
Застосуйте властивості множення:
!) -5* 21* 4; 2) - * ( - ) * 2 .
Поясніть, як виконували дії, які властивості застосовували?
►► Математична пауза (історична довідка)
Представник другої команди презентує історичну довідку про Піфагора.
Теоретичний блок
Учитель ставить запитання кожній команді.
5,14-(2,25 + 5,14).
-18 + 21 = а а*(-2,5) = b b - x = 10,5.
Відповідь. а = 3; b = -7,5; x = -18.
►► Самостійна робота
Учні мають індивідуальні картки. Правильно розв’язавши завдання, учні з відповідей складають слово «Найдорожчий».
Установіть відповідність, розшифруйте слово.
Умова |
Відповіді |
1) –(4х + Зу-5) |
2x+ 0,7-y-b → ро |
2) 3(1,2 а + b) |
-4x-Зу + 5 → най |
3) (2х + 0,7)-(у + b) |
3,6а+ 3b → до |
4) -2(а-b) |
4а-10+ 2b → ий |
5) (2a-5 + b)-2 |
-2а+ 2b → жч |
Бланк для відповіді
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
най |
до |
ро |
жч |
ий |
►► Математична пауза (історична довідка)
Представник третьої команди презентує історичну довідку про Евкліда.
Учитель. Ми розглянули декілька важливих перетворень виразів, які виконуються на основі розподільної властивості множення.
^ Як називають цю дію? Де вона застосовується?
ас + bс = с(а + b)
^ Що треба пам’ятати про винесення множника за дужки?
Спростіть вираз:
1) 2x-5-3x; 2) 11а-16b-18а + 9b.
Учні працюють колективно.
Учитель формулює означення подібних доданків.
Назвіть подібні доданки в 1 та 2 прикладах.
Учитель за допомогою учнів формулює алгоритм зведення подібних доданків (учні записують у зошити):
^ записати подібні доданки поряд;
^ винести спільний множник за дужки;
^ обчислити вираз у дужках.
►► Письмове виконання вправ
Зведіть подібні доданки:
1) 8х-8у + 2у-6х; 2) 15а + 12-11а-7;
3) -(3x -0,8y) + (12x -1,8 y); 4) 3(5а-4)-11а; 5) -(а + 2)-5(-3а + 4).
Учитель. Зверніть увагу! Якщо є декілька груп подібних доданків, їх зручно виділяти шляхом підкреслення.
►► Естафета (робота в парах)
З правильних відїговідей можна скласти слово «Скарб».
Естафета
1) 4х-5х + 9х; 2) 6р-12р;
3) 3а-4а + 10а; 4) -2y + 0,5y;
5) 4n+ 3-3n.
Бланк для відповіді
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
С |
К |
А |
Р |
Б |
На дошці висловлювання, яке склали впродовж уроку: «Знання — найдорожчий Скарб».
Учитель. Чого ви чекали від уроку? Чи виправдалися ваші сподівання?
— Я впевнена, що знання, набуті на уроці, це дорогоцінний скарб, який стане вам у пригоді в подальшому житті.