Урок-подорож "Диференціація С-Ш. Лексична тема "Квіти"

Про матеріал
Логопедичне заняття для дітей з тяжкими порушеннями мовлення 3 клас на тему "Диференціація звуків С-Ш. Лексична тема "Квіти". Урок- подорож.
Перегляд файлу

Тема: Квіти. Диференціація звуків [С] – [Ш]. Урок-подорож.

Мета:

  • вчити дітей розрізняти на письмі й на слух звуки [с] і [ш];
  • удосконалювати правильну вимову звуків;
  • закріплювати вміння ділити слова на склади;
  • виконувати звуковий аналіз слів;
  • закріплювати навички читання;
  • активізувати мовлення, розвивати фонематичний слух, мислення, пам'ять;
  • виховувати бережливе ставлення до природи;
  • закріплювати знання про квіти;
  • збагачувати словник.

Перебіг уроку

Психологічна підготовка учнів.

Учитель-логопед

Ви не можете, малята,

Все про світ відразу взнати!

Треба буде вам ще вчитись

І старанно потрудитись.

Я прийшла до вас сюди,

Щоб урок цей провести.

         Всі готові? (Всі!)    

Урок наш буде незвичайним.

Та до чудес ми вже звикли.

Все навкруги розквітає,

Спів чудовий лунає.

До нас у гості, любі діти,

Прийшли чудові, гарні квіти.

                                   (Звучить музика).

Сад прекрасний перед нами,

Спів пташок ми чуєм з вами.

Дерево чарівне тут

Квіти дружно стережуть.

Учитель-логопед. Сьогодні ми будемо мандрувати країною квітів. Рослини, які вирощують у кімнаті, називають кімнатними.

Як називають квіти, які ростуть у полі, лісі, лузі, саду?

Щоб ми не заблукали, мандрувати нам допоможе це чарівне дерево. На ньому висять яблука з номерами зупинок, на яких ми будемо виходити.

Але, щоб почати мандрувати, ми повинні виконати декілька завдань і відповісти на запитання.

     Яка зараз пора року?

     Які місяці відносяться до осені?

     Який місяць зараз?

     Жовтень закінчиться, який місяць почнеться?

     У слові «листопад», який третій звук?

Діти. У слові «листопад» третій звук [с].

Учитель-логопед. Давайте разом вимовимо звук [с], покладемо долоню на горло та послухаємо, що воно робить, коли співаємо пісеньку струмочка.

Так, горло відпочиває.

Губи розтянуті в посмішку, кінчик язик притиснутий до нижніх зубів, а на руці відчуваємо холодний струмінь повітря.

Учитель-логопед. Послухайте уважно вірш, запам’ятайте, про яку квітку йде мова.

Восени, як скину листя,

Ягідками приберусь.

Кожна гілка, як в намисті, -

Я шипшиною зовусь.

Шипшина не винна,

Що кущик колючий,

Вона вітаміння

І дуже цілюща.

- Про яку квітку ви слухали вірш? Який перший звук у назві цієї квітки?

Ще є звук [ш] у цьому слові? Де він стоїть?

Учитель-логопед. Тепер давайте вимовимо ізольований звук [ш], але спочатку пригадаємо його артикуляцію. Губи витягнуті вперед рупором, кінчик язика піднімається, на руці відчуваємо теплий струмінь повітря.

Отже, сьогодні ми будемо розрізняти звук [с] і [ш].

(Учитель вивішує на дошку зображення будиночків С і Ш).

-         Записуйте число, поділіть сторінку на дві колонки.

-         У який квітничок ми розмістимо малюнок з шипшиною?

Вправа на розвиток фонематичного суху.

  1. Учитель-логопед називає склади, учні піднімають відповідні букви.

са

шу

аш

си

се

со

ше

ша

 

  1. Вимовляння звуків за беззвучною артикуляцією.

Учитель-логопед. Ви швидко подолали першу перешкоду, можна сідати в поїзд і вирушати.

Зупинка №1 «Загадки».

  1. Дрібненький, тендітний,

Блакитну шапочку має,

З-під снігу виглядає…(Пролісок)

-         Слово пролісок поділіть на склади.

  1. Я на сонце дуже схожа –

Золотиста, ніжна, гожа.

Я щоранку розквітаю,

Промінцями всіх вітаю.

Відгадати вам не важко,

Що за квітка я …(Ромашка).

-         Слово ромашка поділіть на склади.

  1. Він біля стежки синіє,

Розлігся кущем на межі.

На сонечку квіти він гріє

І гострить зелені ножі…(Ірис).

-         Скільки голосних, скільки приголосних у слові?

(Учитель показує малюнки квітів).

-         Молодці! Наш поїзд прибуває до зупинки №2. «Несподіванка».

Зупинку №2 «Несподіванка»

Учитель-логопед

Ще переплутанку квіти дали,

Щоб ви її відгадали.

Ну, хто з вас гарно читає

І букви швидко переставляє?

Щоб вийшли слова гарненькі,

Давайте позмагаємось швиденько.

  1. Гра «Переплутані ниточки». Хто швидше?

(Гладіолус)

  1. Зберіть квіточки з клумби.

Учитель роздає клумби, на них наклеєні квіточки з буквами.

О

Н

С

                 

С

Н

Ц

А

И

Р

 

Скласти назви квіток.

Учитель-логопед. Їдемо далі, наступна зупинка станція №4.

Зупинка №4 «Речення»

  1. Складіть речення. Кожне слово в реченні має свій порядковий номер.

Явдошка

шляхом

шукала

 над  

волошки

3

2

4

1

5 (множина)

Учитель вивішує малюнки.

  1. Хтось неуважний розсипав слова-квіти (деформований текст).

Давайте їх зберемо в речення-віночок.

Квіти, не, діти, земну, рвіть, цю, бережімо, красу.

(Не рвіть квіти, діти, збережімо цю земну красу.)

Учитель-логопед. Поїхали далі. Зупинка №5.

ЛЕГЕНДА

У сиву давнину, коли ще не було ані зими, ані снігу, квіти цвіли круглий рік. В полях і садах, у лісах і горах — всюди майоріли квіти, вкривали землю різнокольоровими барвами.

Цвіли червоні маки і троянди, біліли ромашки і голубіли фіалки, пишно цвіли айстри і хризантеми…

Якось із Півночі насунулась велика біла хмара і на землю посипався білий сніг. Спочатку квіти зраділи, коли побачили, як з неба сиплються білі пелюстки. Вони думали, що то хмара так розквітла і посипала на землю свої квіти. Та коли сніг застелив поля і гори, ліси і сади, їм раптом стало холодно. Вони так змерзли, що не знали, що їм далі робити. Їхні пелюстки почали в’янути, а ніжні стебельця хилитися долі. Вирішили квіти покинути землю, вкриту білим снігом, і йти у теплі краї.

Білий Пролісок забарився у лісі і навіть не помітив, куди пішли квіти. Так і залишився він між кущами і по лісових галявах.

-      Білий пролісок або підсніжник. Ця квітка занесена в Червону книгу, її необхідно берегти.

 

Первоцвіт. Василь Мельник

 

Підсумок уроку.

-         Які звуки розрізняли?

Учитель роздає конверти з малюнками.

  1. Склади квітку, визнач назву, на кожний листочок поставити потрібну букву с, ш.
  2. Підбери пару.

біла

голубий

синя

рожева

червоний

волошка

шипшина

ромашка

гладіолус

пролісок

-         Усі молодці!

Гарно працювали!

Але дзвоник пролунав,

Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати,

Та іти відпочивати.

docx
Додав(-ла)
Боклан Ірина
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
10 січня
Переглядів
437
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку