Розробка уроку. "Подорож до Лондона. Визначні пам'ятки міста. Повторення правил вживання означеного артикля."
Дата проведення: 19.02
Клас: 6-Б
Кількість учнів у класі/ з них присутні: 10/ ___
Предмет (курс): англійська мова
Тема: Подорож до Лондона. Визначні пам’ятки міста. Повторення правил вживання означеного артикля.
Розвиток і формування ключових компетентностей:
Розвиток і формування предметних компетентностей:
Цілі: тренувати вживання тематичних ЛО та ГС в усному та писемному мовленні за темою; удосконалювати навички читання, письма, аудіювання та говоріння; розвивати мовні та мовленнєві навички за темою; розвивати комунікативні здібності учнів; прищеплювати інтерес до вивчення іноземної мови, усвідомлення її значимості в житті суспільства, розвивати здібності критичного мислення й незалежного висловлювання, сприяти взаємоузгодженню зовнішніх потреб та внутрішніх мотивів до саморозвитку та самореалізації учасників навчально-виховного процесу.
Завдання: створення реальних та уявних ситуацій спілкування на уроці, з використанням інноваційних методів та прийомів, залучення учнів до культурних цінностей народу – мова якого вивчається.
Очікуваний результат: засвоєння та удосконалення вживання тематичної лексики та граматичних структур, а також досягнення сформованості ключових та предметних компетентностей на уроці.
Види діяльності на уроці: фронтальна та групова робота, робота з роздатковим матеріалом, робота з опорою на наочність, взаємонавчання учнів, робота за зразком, інтерактивні вправи.
Тип уроку: урок формування мовленнєвих навичок користування мовним матеріалом та розвитку мовленнєвих умінь.
Обладнання: дошка, роздатковий матеріал, презентація, комп’ютер, проєктор.
Lesson Procedure (Хід уроку)
І. Introduction. Greeting. (Вступ. Привітання)
T: Good morning dear pupils! How are you today? Are you ready for the lesson? Great! I’m very glad to greet you at our today’s lesson and I hope it will be interesting and useful for you.
II. Warm-up (Розминка)
T: Now tell me, please. Do you like traveling?
Have you ever been abroad?
And would you like to have an imaginary trip with me to a special pace?
Brainstorm activity (Мозковий штурм)
T: Let’s think about the thigs we need for a trip.
P1: Tickets.
P2: Money.
P3: Documents.
P4: Camera.
P5: Luggage/ Suitcase/ Rucksack.
P6: …………….
T: Excellent! Thank you!
T: It’s winter now. What if we had a trip to the country with the mild winter. What clothes we need to take for the trip?
P1: A coat.
P2: A scarf and a hat.
P3: A jacket.
P4: ……
T: Thank you! And now we came up the topic of our lesson. We are going to have a trip to a very special place. It is one of the biggest cities in the world. It is also the capital of the United Kingdom and England. We are having an imaginary trip to London!
T: Slide1. A trip to London. The places of interest. The revision of the use of the definite article.
T: Slide2.On our lesson we will speak English, develop our information and communication competence, cultural competence, initiative and enterprise. We will try to develop your speaking, listening and reading skills. I hope you’ll get the useful knowledge and much fun.
III. Main part (Основна частина)
III/1. Interactive exercise. The choice of places to see. (Інтерактивна вправа. Вибір місць для відвідування)
T: London has a great number of famous buildings and places of interest. I want you to have a look on these famous London sights. I will give you stickers as many as you need. Your task is to write down your name on them and paste/stick them on those sights you would like to visit today during the lesson.
I will be the first. Well I want to visit …. And get more interesting information about this place.
Now it’s your turn. Write your names and stick them telling us what places you want to visit today in our imaginary trip.
(Pupils follow the instruction and do the task).
T: Excellent! Thank you!
III./2. Group building. Choosing the means of transport. (Об’єднання в групи)
T: We have chosen the paces to see. What means of transport are very popular among the tourists today? How can we get to London?
P1: We can go there by plane.
P2: We can go there by ship.
T: Thank you! So probably most of people will choose plane as the best option because it is fastest way of traveling.
It is the time to get your tickets. Take the tickets, please. Now those pupils who have green tickets sit here please and those who have pink tickets sit here, please.
So now we have two teams. And here is the first task.
III./3. Reading. Choose the true sentences to the picture. (Розвиток навичок читання)
T: You have got the ticket for the flight to London.
You are going to read the text and choose the sentences which describe the means of transport depicted on the picture. The odd sentences you can cross out. HO 3
Travelling by plane is the fastest. You can get to many cities only in a few hours. You can stop wherever you like. During the trip you can sit comfortably in the armchair and read, eat or sleep. During the trip you need no tickets. People can
visit many countries by plane. When the weather is rainy or foggy you cannot travel by it.
III./4. Listening Comprehension. Watching the video about London sights. T/F task. (Розвиток навичок аудіювання)
T: WE are in London now. Let’s have sightseeing tour together!!!
To make our trip brighter, colorful and interesting you’ll watch the video about London sights. Let’s pretend that we are in London now.
But before watching it look through the sentences. After watching the video you have to decide whether these sentences are true (T) or false (F)
HO1 Watch the video and decide whether the sentences are true (T) or false (F).
Keys: 1. T; 2. T; 3. F; 4. T; 5. T; 6. F; 7. T; 8. F; 9. T; 10.F; 11. T; 12. T.
III./5. Work in groups. Grammar revision. The use of the definite article. Worksheets. “LONDON SIGHTS” (Робота в групах. Виконання завдання на повторення правил вживання артикля the. Вправи на вибір та позначення правильного варіанту.)
HO 1.2 Worksheet
Ex I, Ex. II
HO 1.3 Worksheet
Ex 1-5
III./6. Work in groups. Guessing riddles. (Робота в групах) (Additional task)
Let’s have guessing riddle. To check your knowledge about the kinds of transport.
Try to guess and take up a picture that can illustrate your answer.
HO 2 Guess the riddle and take a picture that can illustrate your answer.
This is a house on wheels is running a race. Taking people from place to place. |
A bus |
When it is driven it goes, When it stops, it fall down. |
A bike |
What is it? That has no wheels And leaves no tracks on the water behind it. |
A boat |
Through not a bird, not a butterfly, I can fly high up in the sky. |
A plane |
With seat belts on, We drive around. We stop and go. All over town. What is it? |
A car |
“All Aboard! Clackity-clack. We go speeding. Down the track. What is it?” |
A train |
IV./1. Summarizing the lesson. Speaking activity. (Підведення підсумків уроків)
T: Now we are moving to the end of the lesson. And our final step is the feedback.
I hope that our lesson was really interesting and useful for you. So now you will draw your feelings about the lesson. You can draw everything you want like smile, hearts, likes as in Facebook. It’s up to you. And tell us a few words.
(Relaxing music!)
T: It is the time to share your feelings about the lesson!
(Pupils will show their pictures and tell about their feelings and emotions).
IV./ 2. Evaluation (Оцінювання)
V. Home task (Домашнє завдання)
Write an e-mail to your friend describing your imaginary trip to London, mentioning the places that impressed you most, telling him or her what other places you would like to visit there.