Урок - українська мова 4 клас
Вчитель 1 категорії Морозова А. Б. ЗНВК № 41 ( м. Запоріжжя )
Тема. Узагальнюючий урок за темою «Іменник» ( урок-подорож)
Мета. Закріпити і поглибити знання учнів про іменник. Перевірити рівень засвоєння учнями орфографічних навичок з теми. Розвивати вміння висловлювати і доводити свою думку. Виховувати любов до Батьківщини.
Обладнання. Карта подорожі, кросворд, фотографії міста Запоріжжя, картки з назвами граматичних категорій.
Література. «Мій конспект. Українська мова 4 клас» Л. В. Січкарук,Харків: Основа, інтернет ресурси.
Хід уроку
I.Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні у нас особливий урок, урок-гра. В цій грі ми будемо подорожувати незвичайною країною. Щоб дізнатися, як же називається ця країна, послухайте поради-підказки ваших товаришів. Вони знадобляться вам під час подорожі.
1 учень Допитливим, цікавим будь,
Та тільки не байдужим.
В країну Знань велику путь
Долай уперто, друже!
2 учень Усе, пізнано колись,
Завчи, збагни глибоко.
Країна Знань, як неба вись,
Красою вабить око.
3 учень Ви зараз будете в країні,
Яку на карті не знайти,
Ви мешканці її віднині,
І вам її шляхами йти.
4 учень Як намистина диво калинове – частина мови!
Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике диво – називати речі.
( Діти виймають зі скриньки картки і за кольорами розподіляються на команди. Кожна команда обирає капітана і назву.)
II. Узагальнення і систематизація знань
1 станція – словниковий диктант ( по 1 учню з кожної команди працюють біля дошки )
Гвинтівка, вугілля, Батьківщина, дисципліна, механік, аеродром, вікно, Київ, листя, Вітчизна
1к. – До якої частини мови належать ці слова?
2к. – Яка частина мови називається іменником?
( На карті виставляється рахунок )
2 станція – робота з кросвордом
1к – Які слова називаються антонімами?
2к. – Назвіть антонім до слова невдача (успіх)
1к. – Назвіть синонім до іменника мати ( ненька)
2к. - Назвіть синонім до іменника злагода ( мир)
1к. - Назвіть синонім до іменника жара ( спека)
2к. - Назвіть антонім до слова страх ( героїзм )
1к. - Назвіть антонім до іменника старість ( юність )
2к. - Назвіть синонім до іменника розмова ( бесіда )
( Результат змагань виставляється на карті )
-З виділених слів за номерами складіть слово ( Батьківщина )
- В нашій мові є вислів «мала батьківщина».
-Як ви його розумієте?
-Як називається наша мала батьківщина?
( Перегляд фотовиставки м. Запоріжжя )
-Складіть речення про наше місто.
( Запис речення на дошці )
3 станція – розподільний диктант ( по 1 учню від команди працюють біля дошки )
-Розподіліть іменники за родами.
-Іменники мають рід чи змінюються за родами? Доведіть.
1к. – Скільки родів має іменник?
2к. –Як вони називаються?
Джерело, кухлик, блюдо, річка, ставок, море, рушник, смола, полотно, глина, граніт, лампа
( Результат змагань виставляється на карті )
4 станція – розподільний диктант ( по 1 учню від команди працюють біля дошки )
-Розподіліть іменники за числами.
Віник, ножиці, мішок, будинки, молоко, двері, стіл, вулиці, листя, окуляри, пісня, зими, село, канікули
1к. – утворіть від іменників однини форму множини.
2к. - утворіть від іменників множини форму однини.
-Чи від усіх іменників ви змогли утворити потрібну форму числа?
-Зробіть висновок. ( Результат змагань виставляється на карті.)
5 станція – З якою граматичною категорією іменника ми ще не працювали?
-Скільки відмінків в українській мові?
1к. – Запишіть іменники «земля», «задача» в Ор. в. Виділіть закінчення. Зробіть висновок.
2к. – Запишіть іменники «подруга», «рука». «черемха» в Д.в, М.в.
Виділіть закінчення. Зробіть висновок.
1к. – Іменники «товариш», «м⸍яч», «плече» запишіть в Ор.в.
Виділіть закінчення. Зробіть висновок.
2к. – Запишіть іменники «осінь», «сіль» в Р.в., Д. в., М. в.
Виділіть закінчення. Зробіть висновок.
( Результат виставити на карті )
6 станція – Спишіть з дошки речення, яке ми склали про Запоріжжя. Визначте граматичну основу речення. Назвіть іменники.
Кожна з команд розбирає по одному іменнику як частину мови.
( Результат змагань виставити на карті. )
III. Підсумок уроку
IV. Домашнє завдання
Усно скласти розповідь про Запоріжжя.