Тема. Урок подорож. Що може наша мова?
Мета: ознайомити учнів з можливостями рідної мови;формувати уявлення про красу рідної мови, її багатство та милозвучність;розвивати спостережливість, увагу, пам'ять;прищеплювати дітям любов до української мови.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу .
Хід уроку
І. Організаційна частина
– Добрий день, діти.
Приготувалися вже гарненько.
Стали біля парт рівненько.
Ми урок розпочинаємо,
Багато нового пізнаємо
І тихенько за парти сідаємо.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
В чарівну країну
Вирушимо разом.
Перешкоди всі пройдемо,
Нові знання здобудемо.
Хто не хоче працювати,
Із собою не візьмемо.
III. Постановка навчальної задачі
– Чи здогадалися ви, що це за країна? Ось і перша перешкода. Подолати її, тобто відгадати назву чарівної країни, вам допоможе прислів'я.
Мова – це скарб народу.
Слово до слова зложиться мова.
(Відповідь – мова)
– Що може наша мова?
(Відповіді дітей)
– Чи можемо ми зараз дати повну відповідь на це питання?
– А хочете дізнатись?
Щоб дізнатись про це нам потрібно відправитись в подорож.
IV. Актуалізація знань і фіксування утруднення в діяльності
А зараз – в подорож по країні Мові. Ось у нас є такий маршрут:
1 зупинка – Стежинка кмітливих
2 зупинка – Доріжка милувань
3 зупинка – Дворик художника
4 зупинка – Рухлива галявина
5 зупинка – Гай настрою
6 зупинка – Замок скарбів
Подорожувати потрібно на якомусь транспорті. На чому відправимось ми, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
Ось по рейках урочисто
На колесах їде місто.
У будиночках звірята.
Що за місто це, малята?
(Відповідь дітей – потяг)
– Так, це потяг.
Релаксаційна пауза
Закрийте оченята і покладіть голівки на руки на парти. Ми відправляємось в подорож.
Як гарно навкруги. Перед нами розкидаються величезні простори української землі. Аж ось наш потяг швидко злетів на косогір і зупинився. Піднімаємо голівки і відкриваємо очі.
Ця зупинка зветься «Стежинка кмітливих».
Щоб вирушити нам далі, треба виконати завдання. Давайте відгадаємо загадку:
Ой, котилось коло.
Коло – покотьоло,
Всіх ласкаво гріло,
Цілий день світило,
А під вечір коло
Дуже натомилось –
Спати покотилось
Ген за видноколо.
(Відповідь дітей – сонце)
– Де живе сонечко?
– Чи лягає воно спати?
– Хто спостерігав ,як сонечко лягає спати?
– Як називається явище, коли сонце лягає спати?
(Захід сонця)
Наша стежка перетворилась на доріжку милувань.
– Послухайте, як поетеса Марія Познанська гарно описала захід сонця.
Читання вірша вчителем
Бесіда по прочитаному
– Сподобався вам вірш?
– Чим саме?
– Яким ви уявили захід сонця?
Як гарно нам поетеса за допомогою мови намалювала картину заходу сонця. Ми з вами не поети, але теж можемо описати явища природи.
Робота з підручником
Погляньте в підручник на с. 10. Давайте з вами складемо розповіді за даними малюнками.(Діти складають розповіді)
Доїхали ми до третьої зупинки – дворика художника.
Українська мова має велике розмаїття слів. Тому за допомогою мови можна малювати яскраві картини навколишнього світу.
Опрацювання вірша М. Познанської «На стрункій високій ніжці»
Читання вірша вчителем
Бесіда по прочитаному
– Образ якої квітки змальовано і вірші?
– За якими ознаками ви дізнались, що це ромашка?
– Опишіть квітку, що зображена в підручнику.
(Діти складають описи ромашки)
Щось ми вже трішки стомились.
Давайте на рухливій галявині відпочинемо.
Фізкультхвилинка
Наступна наша зупинка – гай настрою.
Українською мовою можна писати казки, незвичні вірші. Наприклад, де всі слова починаються з однієї букви.
Старий Семен сказав своїм синам-соколам: «Сини-соколи, сходіть скосіть сіно». Це речення. А Володимир Лучук написав вірш «Грізно».
Послухайте його.
Читання вірша вчителем
Спробуйте і ви свої сили. Вдома разом з батьками складіть речення, в якому всі слова починаються буквою М.
Відгадайте з якої казки – «Дід за ріпку, баба за діда...», «Жили-були дід і баба. І була у них курочка». «Прибігли мишенята і кажуть...»
Українська мова може точно передати настрій людини, її почуття.
Читання вірша П.Тичини «Гаї шумлять»
Гаї шумлять –
Я слухаю.
Хмарки біжать –
Милуюся.
Милуюся – дивуюся,
Чого душі моїй
Так весело.
Гей, дзвін гуде –
І здалеку.
Думки пряде –
Над нивами.
Над нивами – приливами,
Купаючи мене, мов ластівку.
Бесіда по прочитаному
– Який настрій передав поет?
Давайте спробуємо зобразити цей настрій на обличчі, яке є намальоване у вас у зошитах.
(Малювання дітьми в зошитах)
Багата наша українська мова. Невичерпні її можливості.
V. Рефлексія діяльності
От ми з вами завітали на останню зупинку – в замок скарбів.
Гра «Мікрофон»
Ми з вами познайомилися з усім, що може мова.
– То що ж може мова?
(Відповіді дітей)
У мене на столі лежать ілюстрації. Виберіть серед них ті, які означають можливості мови, поясніть, чому ви вибрали саме цю ілюстрацію і прикріпіть її на нашу павутинку.
Погляньте, яка чудова в нас павутинка. А нам час повертатись з подорожі. Я сподіваюсь, що ви будете любити і поважати нашу красиву, милозвучну, багату українську мову.