Урок – подорож "Скринька українських народних казок ,,Лисичка - сестричка’’

Про матеріал

На уроці використовуються методи і прийоми: розгадування загадок, ,,Асоціативний кущ'', групова вправа ,,Тренінг. Давайте познайомимося. Піднеси настрій'', ,,Мозковий штурм'', ,,Асоціативний кущ'', робота в парах, робота з підручником, робота в групах, самостійна робота з карткою.

Перегляд файлу

Тема уроку :  Скринька українських народних казок.

,,Лисичка - сестричка’’ (за підручником Віри Науменко)

Мета: навчальна - учити учнів свідомо і виразно читати казку; розвивати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику;

розвивальна : оцінювати вчинки героя казки, розвивати вміння читати вибірково, працювати в групах, парах, розвивати зв’язне мовлення, увагу, кмітливість, мислення, пам’ять, уміння відтворювати зміст прочитаного; збагачувати словни­ковий запас;

виховна : виховувати чес­ність, порядність, інтерес до читання казок.

Обладнання : ілюстрації про лисичку, комп’ютер з презентацією про цю тварину, картки із завданням, схеми - таблиці з етапами казки,

папки для читання, таблиці для мовної розминки, картки для роботи в парах, групах, презентація, схеми – таблиці, ноутбук з фізкультхвилинкою.

Тип уроку: урок –  подорож, урок засвоєння нових знань.    

 Методи і прийоми: розгадування загадок, ,,Асоціативний кущ’’, групова вправа ,,Тренінг. Давайте познайомимося. Піднеси настрій’’, ,,Мозковий штурм’’,  ,,Асоціативний кущ’’, робота в парах,  робота з підручником, робота в групах, самостійна робота з карткою.

План уроку:

  Розгадування  загадки.

1.Зупинка «  Станція ,,Школа’’ .,,Аукціон знань’’.’’ ,,Мовна розминка’’. Перевірка д /з. Робота в парах, фронтальна, індивідуальна.

2.Зупинка «Загадкова». Вправа «Очікування» ,  ,,Мікрофон’’.

3.Зупинка « Казкова ». Інформація про лисичку з ,,Довідкової служби’’. ,,Асоціативний кущ’’.

а) читання I частини казки вчителем;

б)читання ,,ланцюжком’’.

в) вибіркове читання

    4.Зупинка « Театральна». Робота в групах

    5.Зупинка «Кінцева». Презентація. Індивідуальна робота

Домашнє завдання

Хід  уроку

I.Організаційний момент

1. Привітання.

          Доброго ранку, доброго дня!

          Я вам бажаю здоров’я й добра.

          Любі діти,  в наший клас

           завітали  гості щирі.

          Привітаймо в добрий час.

          Гостей посмішкою й миром.

Давайте їх привітаємо. (Діти кивають головами).

- Кому дозволимо першими сісти ? (Дівчаткам)

- Так, спочатку краса, а потім сила.

2.Гра -   тренінг  ,, Давайте познайомимося

Мене звати Любов Борисівна, а вас як. Давайте  візьмемось  за  руки  і  передамо  частинку  своєї  душі  своєму  товаришу,  давайте  усміхнемось  один  одному  і  побажаємо  доброго  настрою. (Якщо у когось настрій сумний, невеселий, всі діти   ,,піднімаютьнастрій  товаришеві  з  допомогою  лагідних слів,  жестів).

3. Намалюйте на смайликах усмішку.

II.Актуалізація  опорних знань.

Наш девіз : ,,Хто багато читає, той багато знає’’

  • Отже у нас урок читання.
  • Діти а ви любите казки ? (Так). Отже ми сьогодні знову вирушимо в подорож до країни Казок? Проведемо гру ,,Комп’ютер’’. Надрукуйте, будь ласка, пальцем назву країни. Наприклад. Країна Казок.

Казка – це  чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.

Казок країна чарівна,

У гості й вас чека вона.

Отож часу не гайте

У подорож рушайте.

- Так країну ми вибрали, а тепер потрібно обрати транспорт, на якому ми вирушимо.

Відгадайте мою загадку.

Залізні подружки

Тримаються за руки,

Одна подружка з трубою.

Тягне всіх за собою.

  • Ось наш веселий потяг. Ми будемо зупинятися на таких станціях:
  1.  Станція ,,Школа’’ .,,Аукціон знань’’. ,,Мовна розминка’’

Увага! Увага! Наш казковий потяг  вирушає від станції ,,Школа’’ до станції  ,,Країни казок’’.

- Отже збираємося в дорогу. Не забудьте ви, діти, покласти у свої валізки  розум, спостережливість, кмітливість, увагу, а також знання, пригадати все, що ви знаєте?

 

Щоб ми гарно читали  проведемо ,,Мовну розминку’’.

а).Мовні ігри та забави.

Вітерець у лісі – ш – ш- ш

Повзе вуж у траві – с- с- с

Прилетів жук – ж – ж –ж

Заспівав комарик – з – з – з

Прилетів птах – шух – шух – шух

Запихкав їжачок – пих – пих- пих.

б). Дихальні вправи.

- Як плаче немовля ? (У – а!)

- Як мама колише дитину ? ( А –а!)

- Як тато забиває цвях? ( Тук – тук!)

- Як каже бабуся внукові замазурі? ( А – я, я – й!)

- Як сопе дідусь, коли заснув, читаючи газету?

в). Робота над скоромовкою

 Темп – нормальний, повільний, повільніший, швидкий.

Запитала мишка мишку:

- Ти чого погризла книжку?

Мишка їй відповідала:

- Їжі іншої не мала.

г).Гра «Додай літеру»

 Слова спокійно жили в книжці,

 В яку вдалось пробратись мишці.

       Вона початки відкусила,

      У себе в нірці схоронила.

(Л)_исичка, (к) _урочка,  (к)_ ачечка,  (п)_ір'ячко, (х)_востик.

д). Розчитування за складовою таблицею ( в папках) і окремо на таблиці.

,,Біг по доріжці’’ ( читання в парах).

Бор

Банк

Барс

Бинт

Віз

Віск

Віл

Вік

Грам

Гість

Гол

Герб

Душ

Дім

День

Двері

Жир

Жук

Жмут

Жердь

Зуб

Зубр

Звук

Зал

Кінь

Кущ

Ключ

Край

Лак

Лист

Лев

Лов

Мак

Мир

Мед

Мідь

Ніж

Нуль

Нюх

Низ

Порт

Полк

Плач

Перст

Центр

Цвіт

Цвях

Цирк

Сіль

Слух

Сніг

Светр

Шум

Шаль

Шарф

Шість

Фільм

Фарш

Фронт

Флот

  • Отже, лисичка це тварина, то знайдіть ще назви тварин в таблиці?(Їх шість : барс, віл, зубр, кінь, лев, жук).

е) Читання слів в комп’ютері. Гра ,,Сонечко’’. Складіть декілька слів.

III. Перевірка домашнього завдання.

1.Робота в парі. Гра «Обличчям до обличчя»

Діти повертаються обличчям одне до одного і по черзі переказують казку ,,Колобок’’ за  схемами.

2. Робота по картках індивідуально.

Тест, 2 клас по темі ,,Народні казки’’

1.Автором українських народних казок є:

а) автор

б) народ.

2.Казка - це …

а) пісня, за допомогою якої присипляють дитину;

б) розповідний твір про вигаданих осіб та події, іноді за  участю фантастичних сил;

в) стислий опис предметів і явищ, за якими їх треба впізнати, відгадати.

3.  В якій послідовності з’являються далі  герої  казки ,, Колобок’’  ?

Дід ,баба , колобок , ______________ … __________ … ____________ …

_____________  .

IV. Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми і мети уроку.

II. Станція ,, Загадкова’’

1. Гра  ,,Упізнай казкового героя’’.

- Хто є головний герой казки, яку ми будемо читати сьогодні ви дізнаєтесь, коли відшукаєте слово, яке сховалося? Ми сьогодні згадували цього казкового героя ?

- Які ви знаєте види казок? ( Чарівні, про тварин, побутові).

 

 

 

 

 

 

 

Чарівні : ,,Кривенька качечка’’,  ,,Летючий корабель’’,  ,,Яйце – райце’’´…

Про тварин: ,,Коза - Дереза’’. ,,Солом’яний бичок’’,  ,,Хиртий півень’’,  ,,Рукавичка’’,  ,,Колобок’’ …

Побутові : ,.Ріпка’’, ,,Дідова дочка і бабина дочка’’, ,,Мудра дівчина’’

В 2 класі – про тварин читаємо, в 3 – чарівні, в 4 – побутові.

- До якого виду відноситься наша казка, як ви думаєте? (Про тварин).

А

Л

И

С

И

Ч

К

А

С

С

К

• Хвіст рудий, а кінчик білий, 

   Я рибалка дуже вміла.

  Свіжу рибу так люблю,

   Що хвостом її ловлю. (Лисиця) .

2.Вправа ,,Очікування’’ Метод ,, Мікрофон’’. Прогнозування.

- Що ви чекаєте від уроку ?

- Як ви вважаєте, чого навчить вас цей урок?

  • Продовжте речення.
  •  Я на цьому уроці … (діти відповідають в  ,,мікрофон’’ одним словом).
  •  Цей урок буде (яким?) …
  • Отже, ми будемо активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми.

Урок буде цікавим, яскравим, приємним, пізнавальним.

- Для чого ми будемо вивчати цю тему? ( Щоб більше знати українських казок).

III. станція ,,Казкова’’

Y.Усвідомлення знань, умінь, навичок.

1. Інформація про лисичку.

Конкурс  « Відгадай  казкового  героя»

Лисичка.

 Я  -  Лисичка,  я  -  сестричка.

 Хитрувати  маю  звичку.

  Загубила  свою  казку.

  Підкажіть  мені,  будь  ласка.

Отже,  в  яких   згаданих  в  конкурсі казках  зустрічається  Лисичка – сестричка?  ( «Колобок»,  «Рукавичка»,  ,,Лисичка – сестричка і вовк – панібрат’’,  ,,Лисичка’’ ,  ,,Лисичка та Їжак’’ ,, Лисичка і глечик’’,  ,,Лисичка І журавель’’ ).

    Прийшла  вона  із  довгим   віником

    На  бесіду  з  нашим  півником.

    Схопила  півня  на  обід

    Та  й  замела  мітлою  слід.  (казка ,,Котик і Півник’’).

Лисичка-сестричка — це одна з найулюбленіших героїнь українських народних-казок. Про неї складено багато дитячих пісень. Послухайте одну з  них. Учні слухають пісню лисички з дитячої опери М. Лисенка «Коза-Дереза».

- Про лисичку люблять писати поети ?

Я лисичка, я  сестричка,

Не сиджу без діла.

Я гусяток пасла 

Полювати ходила.

А тепер мені в неділю

Треба відпочити.

Свою хату гарнесенько

Треба прикрасити.

А щоб краща, а щоб краща

Була в мене хатка

Піти треба у гайочок

Квіточок нарвати.

Вірш – загадка.

Хто у нас така гарненька,   

Білогруда та раденька? 

Миші, зайці, не баріться,    

Бо вполює вас ЛИСИЦЯ!

Вчора зайців не знайшла –

Підкралася до села …

...Щось не чуть «ку-ку-рі-ку»    

 У бабусі в курнику...

Мабуть лисичка з’їла півника.

- Продовжте речення. Технологія ,,Асоціативний кущ’’.

Лисиця — руда (хитра, хижа, спритна, підступна, пишнохвоста, білогруда…)

Інформація ,,Довідкової служби’’

  • Послухайте інформацію  ,,довідкової служби’’ про лисичку за таким планом?
  • Який зовнішній вигляд ?
  • Де  живуть ?
  • Чим живляться ?
  • Яку користь приносять ?

1 учень.

Лисиця – звір, хижак. Довжина тіла 60 – 90 см. Гостра морда, пухнастий хвіст, яким вона користується як кермом. Хутро руде.

2 учень. Влітку лисиця живе в глибокій норі, а взимку ховається в густих хащах чагарнику.

   У  лисиці дуже розвинений нюх і слух, за їх допомогою вона відшукує харчі. Вона живиться мишами, гризунами, молодими зайцями, птахами.

3 учень. Лисиця – мисливський звір,  її хутро дуже цінне. Як хижак лисиця знищує багато шкідливих гризунів і тим самим зберігає врожай зернових  культур.

  Сьогодні ми почнемо читати українську народну казку «Лисичка - сестричка».

Фізкультхвилинка

YI.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.Виразне читання першої частини казки вчителем (с. 38-39)

- Хто головний герой казки?

- Діти, а якими словами починаються казки?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Як починаються казки? Якими словами?

  • За давніх часів …
  • В однім селі …
  • Був собі …
  • Були собі дід та баба …
  • Були собі …
  • Було собі …

Кінцівка

  •        Всі вони зажили щасливо …
  •        І з тих пір вони жили, не тужили …

І стали вони жити – поживати і добра наживати

2.Словникова робота 

Украла                  близько

біжить                  низенько

вклонилася         нишком

вмилася                  біленько

переночую          раненько

- На які питання відповідають ці слова?

3.Читання слів «луною» за вчителем.

- На які питання відповідають слова першого стовпчика? другого?

4.Читання казки учнями «ланцюжком».

Гра ,.Дуель’’. Робота в групах.

- Поставте запитання одна група  другій.

- Прослідкуйте, що вдалося вкрасти лисичці? (Спочатку курочку).

Зарядка для очей.

- Настав час відпочити вашим очам. Погляньте на чорний кружечок, переведіть погляд на білий, потім на червоний. А  тепер у зворотному напрямку. Погойдаємося на гойдалці.

Подолаємо вершини ,,гірського хребта’’.

5.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

- Що вдалося вкрасти лисичці?

- Куди лисичка попросилася переночувати?

- Як вона вмовляла господарів?

- Які слова добирала?

- Що зробила лисичка вночі?

- Кого вона звинуватила в зникненні курочки?

- Що почала вимагати у хазяїна?

IY. Станція ,,Театральна’’

6.Читання казки за особами.

7.  Переказ казки учнями.

- Так завершилася перша пригода Лисички Далі в казці з'являються нові герої, усе повторюється. Продовжте розповідь   за схемою, уміщеною на першому форзаці підручника.

- Чи в повному обсязі надруковано казку в підручнику?

- Яка частина відсутня? Розкажіть її.

Фізкультхвилинка.

  Хвилинка відпочинку.

- А  зараз давайте оживимо нашого героя, адже коли ви малюєте, тоді ви також потрапляєте в казку. Домалюйте хвіст лисиці. Молодці ! Впоралися з завданням, запам’ятали  зовнішній  вигляд нашої героїні.

7.Ознайомлення учнів з художнім прийомом «повтор»

- Далі, як і в попередніх казках, усе повторюється. Такий художній прийом називають повтором. Продовжте розповідь за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

8.Розповідання учнями продовження казки за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

YII. Узагальнення матеріалу.

1. Творча робота. Робота в парі.

- Доберіть слова, що римуються.

Лисичка – сестричка по лісу ходила.

Лисичка курятинки зїсти  … ( хотіла).

Та тільки лисичка до ферми добралась,

Всі кури й курчата в курник … (поховались).

2. Бесіда

- Чого вчить нас ця казка ? ( Не бути хитрим, не обманювати, а бути добрими, як люди, що приютили лисицю).

Казка – вигадка, та в ній щось повчальне розумій.

3. Підсумок. Презентація про казку.

Y. станція  ,, Кінцева’’

YIII. Підсумок уроку

1.Бесіда.

- З якою казкою ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

2. Самоаналіз роботи.

Гра  ,,Розмова  по  телефону ( Роздаються  іграшкові  мобільні  телефони,  і  вони  запитують  один  одного  про  вивчену  тему  на уроці. Наприклад,  Доброго дня,  Павло ! Я  був  хворий,  тому  не  був  у  школі. Скажи,  будь  ласка,  яку  тему  вивчили  на уроці ?

Що  ти  дізнався нового ? … Дякую,  що  мені  розповів.  До  побачення).

3. оцінювання

- Виберіть  фішку  згідно  якої  ви  працювали  на  уроці. Як  ви  себе  оціните ?

Я зумів …

Я навчився (лась) 

Оцінювання учнів. Самоаналіз.

- Що вдалося ? Що ні ?

- Хто є  головною героїнею  казки?

- Як потрапити в країну Казок ? (   Ходити в бібліотеку і брати казки, або читати в домашній бібліотеці ).

Любі  хлопчики  й  дівчатка !

Закінчується наш урок!

А  вам  хочу  побажати -

Казок  багато  прочитати.

А  вам  я  хочу  побажати,  щоб  ніколи

Не  лишав  вас  світ  казковий.

Щоб  ми  з  вами  радо  зустрічались

І  завжди  щиро  усміхались.

YIII. Домашнє завдання

1

 

doc
Додано
8 серпня 2018
Переглядів
2574
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку