Тема: Подорож у країну Фонетику
Мета: поглибити, узагальнити, систематизувати, перевірити знання учнів з фонетики, графіки, орфографії;
Вдосконалювати орфоепічні, орфографічні навички, розвивати пам'ять, логічне мислення, вміння систематизувати вивчений матеріал;
Виховувати старанність у навчанні, пізнавальний інтерес до мови;
Обладнання: карта подорожі, підручник, презентація
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого (урок-подорож) з використанням інтерактивних методів навчання.
Хід уроку
Учитель: Добрий день, шановні друзі!
Всі зібрались на урок ?
Тож пора нам поспішати-
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас , діти, урок незвичайний,
Хай буде сьогодні для вас він повчальний
ІІ. Оголошення теми й завдань уроку
Пам`ятай правила!
Грамотно пиши!
Висловлюйся зв’язно !
Будь привітним!
Учитель: Кожен з вас повинен пам’ятати:
(слайд 2)
Я – учень
Я – хочу
Я – думаю
Я – вмію
Я – знаю
Я – особистість творча;
Сьогодні ви матимете змогу показати свої:
1.Знання
2.Уміння
3. Навички
4. Ерудицію
5. Кмітливість
А робочі зошити сьогодні будуть щоденниками спостережень.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель; На нашому шляху перша серйозна перешкода. І пройти її зможуть тільки ті учні, які добре засвоїли теоретичний матеріал
1. Інтелектуальна розминка.
1 слайд
Учитель: а ось перед нами не менш складна перешкода
(Робота у групах)
Виписати слова:
1) ті, що мають більше звуків, ніж букв;
2) ті, що мають більше букв, ніж звуків;
3) ті, що мають однакову кількість букв і звуків.
Україна, єдність, дзеркало, духмяний, м'яч, їжа, сьомий, історія, знає, цвях, люди, свято, сім'я, близький, стоїть, солов'ї, троє, день, мрія, радіє, якість, пюре.
Відповіді: 1) Україна, м’яч, їжа, історія, знає, сім'я, солов'ї, троє
, мрія, радіє;
2) дзеркало, сьомий, день, близький,
3) єдність, духмяний, цвях, люди, свято, стоїть, якість, пюре.
Учитель: А ось і алфавітні хащі! Хто у нас знавець алфавіту? Робота біля дошки. Робота з тлумачним словником
Імідж, іграшка, імунітет, іменник;(іграшка, іменник, імідж, імунітет);
Коралі, кава, камінь,кабінет(кабінет, кава, камінь, коралі);
Лідер, лиман, лілея, латаття (латаття, лиман, лідер, лілея.)
Світа....
Край неба пала...,
Соловейко в темнім га...
Сонце зустріча....
Тихесенько вітер ві...,
Степи, лани мрі...ть,
Між ...рами над ставами
Верби зелені...ть.
Сади р...сні похилились,
Тополі по волі
Сто...ть собі, мов сторожа,
Розмовля...ть з полем.
Тарас Шевченко
Назвати та записати слова у зростаючому порядку,
Спочатку дво_, три-, чотирискладові, пятискладові слова тощо
Для переносу слів завжди
Потрібен поділ на склади.
Як склад з одної букви лиш,
Не перенось його облиш.
Передню букву пам’ятай,
Від кореня не відривай!
Дж, дз не розривають,
Як злиті звуки позначають.
Подвійних приголосних збіг –
Ти можеш розірвати їх.
У переноса вільний час
З’явився навіть, бо щораз,
Хто добре правила ці знає,
Тепер йому допомагає.
Чи є такі помічники
Між вас, шановні малюки?
Виконуємо вправу 250 (підручник)
Отже, через міст нас перевели ті учні, у кого були правильно перенесені слова.
8 А попереду на нас чекає зупинка для відпочинку.
Жартівливий мішечок
9.Юні математики! Це задання для Вас
20 дзвінких. Визначте кількість глухих звуків,
склавши рівняння з одним невідомим.
2. У нашому мовленні 38 звуків, з них 32 приголосних. Скільки голосних?
Складіть рівняння.
10. Перед нами ворота грамотності. Вміємо розрізняти іприголосні!
Запишіть слова у дві колонки:
Якщо завдання виконаєте правильно,
із останніх букв першої колонки прочитаєш слово.
Альбом, бублик, олово, вареник, Урал, вишня, желе, авізо, антипод, каша, куліш, мед, іде, день, хліб, чай, умілець.
Вчитель: Молодці! Ви всі дуже гарно попрацювали на уроці.
Скласти гронування за асоціаціями до слова Фонетика.
Домашнє задання: скласти повні ігри на тему «Фонетика».