Вчити дітей виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурую і сюжетом; закріпити вміння відтворити зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та в голос; розвивати пам'ять, мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Урок – подорож у країну казок для 2 класу
Тема: «Як посолиш, так і їстимеш. Казка «Лисиця і Журавель»
Мета: вчити дітей виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурую і сюжетом; закріпити вміння відтворити зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та в голос; розвивати пам'ять, мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Обладнання: предметні малюнки, таблиці для вдосконалення навички читання, макет гарбуза, коней і карети, ілюстрації до казок « Рукавичка», «Вовк та козенята», «Лисиця та їжак», театральні реквізити, маски лисиці та журавля, годинник.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Учитель.
Немо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Якщо казковим героям буде потрібна наша допомога, ми з радістю допоможемо знайти вихід зі складної ситуації.
В казку вирушаєм разом,
Перешкоди всі пройдем,
А хто буде сумувати,
Із собою не візьмем.
Але, щоб потрапити у Казкову країну, нам необхідно провести мовну розминку.
ІІІ. Мовна розминка.
Мета: активізація м’язів губ.
На дудочку губи схожі,
Ми на ній пограти можем:
Ду-ду, ду-ду-ду,
Ду-ду-ду, ду-ду.
«Гойдайка»
Мета: виробляти уміння міняти положення язика з прискоренням темпу.
На гайдай ці я гойдаюсь:
Вгору – вниз,
До хмаринки підіймаюсь,
Стрімко лечу вниз.
1) Мовно – логічна вправа
Відгадайте слова, що позначають риси характеру людини:
д…бр…т…
ч…сн…сть
ж…рст…к…сть
щ…др….сть
сп…вч…тт….
2) Поєднайте першу частину повір’я з другою.
Як кіт умивається лапою……. … то сам і ви гавкає.
Як чорний перебіжить вам дорогу…. … будуть гості.
Собака, якщо і злякає… … буде невдача.
3) Читання слів на картках.
Учні трьох груп читають слова на картках.
І група – голосом ведмедика, ІІ група - голосом лисички, ІІІ група – голосом зайчика.
Кит, голуб, вовк, їжак, лящ, качка, коза, дятел, півень, муха, хом’як, щука, вуж, вівця, тюлень, корово, олень, собака, синиця, змія, єнот, кінь, оса, шпак, зозуля, рись.
кВов гаКни снаВе
сиЛ фельПорт маЗи
кЇжа шиЗош тоЛі
ухаМ цеСон тарПа
ІV. Робота над змістом казок
У карету сіли ми,
В казку вирушаєм.
А у казці, як завжди,
Чудо зустрічаємо.
(Звучить музика)
1.Бал – маскарад казкових героїв.
В неї, як у дім, зайшла.
Стала жить у затишку
Маленька, сіренька …. (мишка)
Я сиджу в зеленім платті,
І виспівую слова:
Ква- ква, ква-ква, ква-ква…. (жабка)
2. Зустріч з улюбленими казками.
1) Відгадайте казки за опорними словами.
І група ІІ група ІІІ група
Козенята Жаба Полювання
Хатинка Мишка –скряботушка Голод
Не відчиняти Зайчик –побігайчик Клубочок
Підслухав Пустіть Лисиця
Матінка Тісно Тетеревенята
Похвалила Кабан – іклан Кролики
2) Підбір прислів’їв до казок
Кожна група дітей отримує конверт з прислів’ями. Треба відібрати ті, які підходять до казок, над якими працює група.
І група – «Вовк та козенята»
ІІ група – « Рукавичка»
ІІІ група – «Лисиця та їжак»
3) Підбір уривка казки до ілюстрації (кожна група працює над своєю казкою)
Один учень виразно читає, а інший за допомогою міміки й жестів показує
Фізкультхвилинка
V. Ознайомлення з казкою «Лисичка та журавель»
1. Підготовка до сприйняття матеріалу.
- Чи любите ви день народження?
- Як ви зустрічаєте гостей?
- Як ви їх запрошуєте до оселі?
- А ось така ситуація: до вас уже прийшли гості і нема куди сісти до столу. Та ось постукали в двері. Ви відчинили – і на порозі ви побачили вашого ліпшого друга. Як же бути? Що робити? Можливо, відмовити йому. Якщо ні, то як же всадити товариша до столу? ( Відповіді дітей)
2. Ознайомлення з героями казки.
- Сьогодні ми знову зустрінемося з Лисичкою. Але з нею буде новий казковий герой. Який саме? Ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів – обід приніс –
Смачних жабеняток?
Для своїх маляток. (Журавель)
3. Читання казки вчителем.
4. Перевірка первинного сприймання.
5. Словникова робота,
Призволяйся – пригощайся, їж.
Погордувати – поставитись до когось зверхньо, презирливо.
Вгощу запросини
Гостину призволяйся
Зазирати погордувати
6.Мовчазне читання казки.
- Подумайте: якби у вас була чарівна полочка, як би ви допомогли порозумітися казковим героям?
- Як можна охарактеризувати Лисичку? Яка вона? (Хитра, підступна, улеслива).
7. Вибіркове читання.
- Прочитайте у казці місця, де Лисичка і Журавель запрошують одне одного до себе на гостину.
- Прочитайте, яке було частування у Лисички.
- Прочитайте, як пригощав Журавель.
- Про що це свідчить?
VІ. Театралізація казки «Лисичка і Журавель»
1.З’ясування значення слова «театр».
- Хто із вас був у театрі?
- Давайте пригадаємо, що означає слова «театр» (Прищепа К.С., Лук’яненко В.Г. «Тематичний словник школяра»)
2. Читання казки за особами.
- Перед тим, як виступати, артисти обов’язково проводять репетиції.
1) Чистомовка.
Ця-ця-ця – жила собі лисиця
Лем-лем-лем – зустрілась з журавлем
Ни - ни –ни – запросили на гостини.
Ла-ла-ла – каші наварила
Ав-ав-ав – журавель дзьобом стукав
Ввсь-івсь-івсь- кашки не наївсь
Му-му –му – пішов додому
Щу-щу-щу – наварив борщу.
2) Гра « Знайди слова Лисички»
- Подумайте, яким голосом говорить Лисичка, а яким – Журвель.
3) Гра « Знайди початок речення»
Учитель читає кінець речення, які є словами Журавля. Учень знаходить його початок.
4) Гра «Двобій»
1 ряд - прочитати слова Лисички
ІІ ряд – прочитати слова Журавля
VІІ. Підсумок уроку.
Йшов собі якось Журавель
І зустрів Лисицю,
Стали друзями вони,
Все як і годиться.
Та не чемною була
Лисичка-сестричка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка.
Та мораль там непроста
І для всіх дається.
Як же казочка про них,
Любі друзі зветься?
Нетойдруг, хтомедоммаже, атой, хто правдукаже.
Якечастування, такейдякування.
( Вчитель показує на саморобному годиннику стрілочками цифри які відповідають літерам: 7 –м, 5 – о, 3 – л, 5 – о, 11 – д , 9 – ц, 12 – і).
У карету поспішайте,
Всі зручнесенько сідайте.
Бо додому всім нам час,
Но!!! Везіть, конячки, нас!
VІІІ. Домашнє завдання.