Відкритий урок з читання у 2 класі

Про матеріал

Підсумковий урок з літературного читання у 2 класі. Тема "Українські народні казки". Укладено за підручником О.Я. Савченко.

Урок проводиться у формі вікторини. Використовуються загадки, текстові уривки з казок, таблички. В кінці уроку проводиться інсценізація казки "Рукавичка" (такст взятий з підручника).

Перегляд файлу

 

 

 

Підсумковий урок

з читання у 2 класі

«Українські народні казки»

 

 

 

Вчитель Сідорук Любов Іванівна

Пилявська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

 

2018

Мета: систематизувати знання учнів про народні казки; вчити ді­тей зв’язно, логічно, послідовно викладати свої думки; розуміти мо­ральний зміст казок; розвивати мовне чуття, уяву, творчі здібності дітей;

виховувати доброзичливе ставлення одне до одного; прагнення до добра й справедливості.

Розвивати пам’ять, кмітливість, вміння передавати свої думки в розмові, виховувати любов до книг, бережне ставлення до них. Вчити поважати  добро і правду.

 

Обладнання: ілюстрації до казок, диск з піснями з казок, картки, емблеми із зображенням казкових героїв, мішечок, предмети з казок.

 

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

 

Хід заняття

Вчитель. Дорогі діти, шановні гості! Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами помандруємо світом казок На нашому шляху ми зустрінемо головних героїв українських народних казок, навчимось розрізняти добро і зло.

На уроці вам потрібно бути уважними, спостережливими, доброзичливими.

 

I.  Організаційна частина

 Діти зачитають вірші.

Учень 1

Існує книг багато на землі.

Вони цікаві, мудрі, гарні.

Та кожен з нас, дорослий чи малий,

Всяк казочку читати полюбляє.

 Учень 2

Казка – це світ чарівний та незвичний,

Казка – це диво, сповнене краси.

Поринуть в казку, це ж бо так цікаво,

Це справді свято, радість для душі.

 Учень 3

У казці звірі мову мають,

Дерева розмовляють, мов живі.

Добро і правда завжди зло долають,

Тому і люблять казку діти всі.

 

 

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку

 

Вчитель: Дітки, давайте пригадаємо, який розділ ми з вами вивчили? (Українські народні казки)

Чому у народних казок немає одного автора?

 

Казки — найпопулярніші в народі твори. Їх люблять всі: від ма­леньких дітей, і до стареньких дідусів та бабусь.

Ми з вами познайомилися з багатьма українськими народними каз­ками. Сьогодні у нас підсумковий урок із цієї теми, і проведемо ми його у формі пізнавальної вікторини «Знавці казок».

 

ІІІ. Повторення та систематизація матеріалу.

Вчитель: Так як урок у нас сьогодні незвичайний, то ми будемо робити багато незвичайних завдань.  Розпочнемо ми наш урок з відгадування загадок.

Завдання 1. Загадки.

Загадка 1

На городі виростала, Картинки по запросу казка ріпка
Сили набирала, 
Непомітно, дуже швидко, 
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати. 
А цю казку, діти, ви 
Встигли відгадати? 
(Ріпка)

 

Картинки по запросу казка ріпка

 


 

Загадка 2
Підробив він голосок, 
Став малим співати. 
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати. 
(Вовк і семеро козенят)

 

 

Картинки по запросу казка вовк і семеро козенят

 

Загадка 3

Ой, набридло на віконці 
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ. 
(Колобок)

Картинки по запросу казка  колобок

 

Загадка 4

Вигнав дід козу із хати — 
Та й пішла вона блукати:
В зайця хатку відібрала. 
Всі козу ту виганяли, 
Рак козуню ущипнув, 
Зайцю хатку повернув. 
(Коза-дереза)

 

Похожее изображение

 

Загадка 5

На сметані замісили, 
На вікні охолодили, 
Круглий бік, скок-скок — 
Покотився... 
(Колобок)

Загадка 6

Сидить півник на печі

Їсть смачненькі калачі.

Ось лисичка прибігає,

Півника мерщій хапає.

Біжить півень рятувати,

В лиса півника забрати.

(Котик і півник)

 

Загадка 7

Я — бичок-беремлячок,

Солом’яний у мене бочок.

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив.

(Солом’яний бичок)

 

Загадка 8

Маленьке, сіреньке,

Біди наробило,

Щось біле кругленьке

Хвостиком розбило.

Сумує бабуся і плаче,

Дідусь витирає сльозу,

А курочка кудкудаче:

«Я вам золоте принесу!»

(«Курочка Ряба»)

Вчитель: Молодці. Ви добре справились з першим завданням. Для наступного завдання ми поділимось на 2 команди і оберемо капітанів команд.

Завдання 2. Для капітанів команд.

(Вчитель викликає капітанів і вони витягують листочки з завданням.)

 

Скільки звірів помістилося в рукавичці, яку загубив дід? Назвати героїв.

Відповідь. Сім героїв: мишка - шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан - іклан, ведмідь - набрід.

Скільки героїв-персонажів витягують ріпку?

Відповідь. Шість героїв: дід, баба, внучка, собачка, котик, мишка.

 

Вчитель: Для наступного завдання нам потрібно попрацювати в парах.

 

Завдання 3.  «Впізнай героя» (за висловлюванням).

Кожна пара отримує картку, на якій записані висловлювання героїв казок.

Потрібно назвати казку.

 

 - А знаєш, я тепер уже не їм м'яса, самі овочі. (Лисиця та  Їжак)

 

 - Постривайте! Ви мені спочатку скажіть: хто знайшов колосок? (Круть  і Верть)

 

 - Гу-гу-гу! Як вас багато! Пустіть і мене! (Рукавичка)

 

- Славна, братці, компанія, і каша гарно кипить, та нічим долить. (Цап та баран)

 

Діти зачитують свої відповіді..  

 

 

  Завдання 4. Виправ помилки в казках.

Діти виконують завдання в парах.

 

  1. Жили собі лід та жаба. Спекла якось жаба колосок. А він скік-поскік — та й утік!
  2. Зустрілися якось миска та бабка. Бабка й питає: «Як ти можеш в дір­ці шити? От я живу в ручці».
  3. Посіяв лід річку. Виросла річка велика-велика...

 

 

 

 

 

 

Вчитель: А зараз, діти, ми з вами проведемо тестування.

 

Завдання 5. Тест «Чи уважний ти читач?»

Запишіть правильні відповіді на аркушах паперу.

Виконайте взаємоперевірку і оголосіть результати.

         1. Ти прочитав розділ:

  А) Українські народні пісеньки;

  Б) Українські народні ігри;

  В) Українські народні казки.

  2. Закінчи прислів'я: "Хто багато читає, той багато…":

  А) спить;

  Б) знає;

  В) встигає.

  3. Скільки звірів жило у дідовій рукавичці:

  А) четверо;

  Б) семеро;

  В) восьмеро.

  4. Закінчи речення: "Лисиця хижа, улеслива, а їжак…":

  А) розумний;

  Б) гарний;

  В) злий.

  5.Цап з бараном залізли на:

  А) ялину;

  Б) тополю;

  В) дуб.

        6. У якій з прочитаних казок найбільше дійових осіб:

  А) "Рукавичка";

  Б) "Колосок";

  В) "Лисиця та їжак".

  7. Закінчи речення: "Нема за що нероб і ледарів…":

  А) пирогами частувати;

  Б) в гості звати;

  В) в друзі брати.

 

Відповіді до тестів:1)в,  2)б,  3)б,  4)а,  5)в,  6)а,  7)а.

 Ми з вами гарно попрацювали, тому тепер потрібно трішки відпочити і зробити фізкультхвилинку.

Фізкультхвилинка

У оленя світлий дім

Він виглядає у нім

Зайчик по ліску біжить

І в віконечко бринить

Стук-стук: «Відчини!

Ти мене не прожени»

- «Зайчик, зайчик, забігай.

Лапку подавай».

 

Завдання 6. Казкові герої.

Робота в парах.

Кожна пара отримує таблицю, в якій потрібно знайти назви казкових героїв.

 

Таблиця 1. Знайди казкових героїв.

 

 

л

ж

у

р

а

В

и

с

к

о

т

е

ї

и

ц

я

и

л

ж

м

и

ш

к

ь

а

к

а

к

р

а

ц

а

п

б

а

н

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 2. Знайди казкових героїв.

 

м

в

е

ь

в

о

и

ш

д

д

ч

в

ж

к

м

і

и

к

а

а

д

п

і

в

б

д

і

к

и

н

к

а

б

а

б

а

 

 

 

 

 

 

Завдання 7. Вікторина-змагання між командами.

Діти працюють у 2 командах. Переможе та команда, яка дасть більше вірних відповідей.

 

Загадки про казки

 

  • Як звали півника в казці « Колосок»? ( Голосисте горлечко )
  • В чий будиночок забралася Коза-Дереза? ( Зайчика )
  • Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня? (Івасику-Телесику )
  • Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
  • Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
  • Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць )
  • Кого купив дід на базарі за три копи? ( Козу-Дерезу)
  • Який казковий герой народився з горошини? (Котигорошко)
  • Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)
  • Хто викрав Івасика-Телесика? (Змія )
  • Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак)
  • Назвіть улюблене взуття діда з казки Коза-Дереза?(Червоні чоботи)
  • У якій казці битий небиту віз? ( Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат)
  • Кому в казці треба було відчинити, через поріг пересадити, нагодувати і спати покласти? ( Кобилячій голові)
  • Кого в казці «Рукавичка» називали іклан? (Кабана)
  • В чий будиночок забралася Коза-Дереза? ( Зайчика )
  • Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ? ( Івасику-Телесику )
  • Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
  • Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
  • Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)
  • Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак)
  • У якої матері було семеро дітей? (Коза)

 

Завдання 8. «Перевірте себе».

Робота в групах

Кожна група обирає собі казку й отримує картку із записаними ре­ченнями. Треба визначити, чи є в казці такі речення, й поставити знак «+», якщо вони відповідають змісту

 

I     група — «Вовк та козенята»

  • Зробила собі хатинку у лісі на пагорбі.
  • Кожного дня ходила коза в ліс за їжею.
  • Козенята почують матінку й відмикають ворота.
  • Наша матінка співає тонесеньким голоском.
  • Відчинили козенята вовкові.
  • Повернулася коза додому і похвалила діток за те, що вовкові дверей не відчинили.

 

II    група — «Лисичка та журавель»

  • Були собі лисичка та журавель.
  • А лисичка наварила картоплі, розмазала по тарілці та й припро­шує.
  • Журавель до кашки — стукав, стукав дзьобом по тарілці — нічого не вхопить.
  • Он уже лисичка йде до вовка в гостину.
  • А журавель не гуляє: все дзьобом у глечик, усе в глечик.
  • Так розсердилася, що й подякувати забула, як годиться

Завдання. Склади прислів’я

Діти по партах складають слово з чисел по буквах алфавіту. Потім слова об’єднують і складають прислів’я.

(Казка вчить як на світі жить.)

Парта 1.

15 1 10 15 1

Парта 2.

3 28 11 23 31

Парта 3.

33 15  18 1

Парта 4.

22 3 12 23 12

Парта 5.

9 11 23 31

 

 

 

Підсумок уроку

Вчитель: Діти, ви всі дуже любите казки. Багато їх знаєте. Скажіть, а чому навчаються нас казки? (Відповіді дітей).

Дітки, назвіть ваші улюблені казки. Поясніть, чому вона вам найбільше подобається. (Відповіді дітей).

А тепер давайте порахуємо, скільки у кого емблем із зображенням казкових героїв.

 

Домашнє  завдання

  1. Підготувати відповіді на запитання в кінці розділу.
  2. Намалювати  малюнок  до  улюбленої казки.

 

Інсценізація казки «Рукавичка» за підручником.

 

doc
Додано
15 жовтня 2018
Переглядів
3166
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку