Тема: Всесвітній день авіації та космонавтики
Мета: ознайомити з історією святкування Всесвітнього дня авіації та космонавтики, ознайомити з короткою біографією космонавтів: Ю.О. Гагаріна, Л.К. Каденюка, А.А. Леонова, В.В. Терешкової; розвивати творчі здібності, увагу, логічне мислення, пам’ять; поглибити знання про космос; прививати цікавість до пізнання космічних просторів.
Обладнання: презентація, портрети космонавтів, кросворд, зірки, предметні малюнки.
Хід заходу
Ведучий. З давніх часів людина мріяла літати, як птах, побувати на інших планетах і в інших галактиках. Про мрії людини, літати, як птах, існує легенда – легенда про Ікара. (Діти розповідають легенду про політ Ікара) «Майстер Дедал зробив величезні крила собі й сину Ікару. Вранці злетіли вони в небо. Унизу бушував океан. Вгорі підіймалося сонце. Дедал прохав сина летіти слідом за ним. Не опускатися занадто низько, аби не намочити крила. І не підніматися високо, щоб сонце не розтопило віск, яким склеєні крила. Але Ікара захопила радість польоту, він хотів долетіти до сонця і підіймався все вище і вище. Незабаром промені розтопили віск і пір'я розсипалось. Хоробрий Ікар впав в океан.». Але мрія людини про політ не загинула.
12 квітня 1961 року Юрій Гагарін на космічному кораблі “Восток-1” з космодрому «Байконур» (нині Казахстан) здійснив перший в історії людства політ навколо орбіти Землі. Люди планети Земля, тамуючи подих, стежили за першим космічним польотом, він тривав 108хв (1год 48хв), але усім здався вічністю. Те, що раніше вважалося неймовірним, стало дійсністю. Це все одно що ви б побачили на власні очі чаклунство Гаррі Поттера!
За рішенням Міжнародної авіаційної федерації (ФАІ) 12 квітня святкується як "Всесвітній день Авіації та Космонавтики".
Ведучий. – Чи можемо полетіти в космос без підготовки? (Ні)
Будь-який космонавт довго тренується перед тим, як відправитись у космос. Тому і ми перед своїм польотом маємо перевірити наскільки ви готові до невагомості.
У невагомості люди літають як пір'я на вітру. Їх крутить у різні боки і дуже важко владнати зі своїм тілом, адже в космосі ви стаєте буквально невагомими, тобто нічого не важите! Отже, шикуйтесь у ряд (один за одним) на відстані витягнутої руки, будемо тренуватися до польоту в космос.
Гра «Тренування до невагомості»
Завдання. Поставити ніжки одна перед одною так, щоб п'яточка торкалася носочка другою ніжки, заплющити очі і розставити прямі ручки в сторони. Потім за командою ведучого учні мають кожною рукою по черзі торкатися кінчика носа. Хто перший не втримає рівновагу, тобто поставить другу ніжку вбік – той сідає на місце.
Команди краще давати не "ліва" та "права" (йдеться про руки), а "Сонце" та "Місяць" (Сонце - ліва рука, Місяць - права). Тоді варто слідкувати і за увагою.
Ведучий. Молодці! Тепер ми готові подорожувати космосом.
І планета «Поети»
Учні. Небо зорями рясніє
Таємниче і глибоке,
Всесвіт нам бентежить мрії,
Спонукаючи до дії,
Розум радує і око.
Так притягує до себе!
Пригадаємо сьогодні
Тих, кому скорилось небо.
Винахідників сміливих,
Завдяки яким реально
В кожній хаті маєм диво.
Ми говоримо буденно.
Допомогою їх звично
Користуємось щоденно.
Телебачення, прогноз,
Спілкування з світом вільне -
Змінює життя всерйоз!
Хлопця першого з Землі,
Всесвіт мовчазний він слухав,
Всміхнено епоху рухав
На космічнім кораблі.
Що на Місяці колись,
Прапори Землі на славу
Встановити спромоглись!
Невелика і блакитна,
І кордони непомітні -
Ніби спільно всі живуть...
Мабуть так колись і буде,
Бо як в космос вийшли люди,
Й на Землі лад наведуть!
Наталія Козленко
ІІ планета «Перші»
Ведучий. Перша жінка космонавт. Валентина Терешкова (фото)16 червня 1963 року здійснила політ у космос на космічному кораблі «Восток-6». Тривалість польоту становила 2 доби 22 години 50 хвилин.
Першою людиною, що вийшла у відкритий космос був Олексій Леонов (фото) – 18 березня 1965 року, член екіпажу космічного корабля «Восход-2». Космонавт віддалився від корабля на 5 метрів і провів за його межами 12 хвилин і 9 секунд.
ІІІ планета «Загадкова»
Два стоять, два ходять, два між них години стережуть. (Небо і земля, сонце і місяць, день і ніч) |
Всі його люблять, всі його чекають, А хто подивиться – кожен скривиться. (Сонце) |
Через яку трубу можна побачити цілий всесвіт – зірки та планети? (Телескоп) |
На ракеті він літає І скафандр чудовий має. (Космонавт) |
Диво-птиця, хвіст горить, До зірок вона летить (Ракета) |
В космосі завжди мороз, Літа не буває. Космонавт, перевіривши трос, Щось одягає. (Скафандр) |
IV планета «Колумбія»
Першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк. (фото) 19 листопада 1997 року Він здійснив політ у складі міжнародного екіпажу на американському космічному кораблі «Колумбія». Разом з американськими астронавтами він протягом 16 діб перебував на орбіті, проводячи біологічні експерименти. Леонід Каденюк у політ взяв із собою Державний прапор України – символ нашої держави, «Кобзар» Т.Г.Шевченка, касети із записами пісень у виконанні Назарія Яремчука, Софії Ротару, капсулу із землею. Подивимося як це було. (відео)
V планета «Кросворд»
Ведучий. Наша подорож закінчилась. Ми повертаємось на нашу планету Земля.
1