Узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних сполук»
Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання про склад, класифікацію, хімічні властивості основних класів неорганічних сполук, типи хімічних реакцій, навчитися виконувати завдання зі складанням рівнянь реакцій за схемою, удосконалювати вміння написання формул речовин і хімічних рівнянь, розстановки коефіцієнтів, показати практичне значення основних класів неорганічних сполук; розвивати пам’ять, логічне мислення, вміння нестандартно мислити; виховувати творчий підхід до навчання, інтерес до хімії.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: урок-подорож.
Методи: бліц-опитування, мозковий штурм, дидактичні ігри, «хімічний калейдоскоп», «гонка за лідером», «чорний ящик», онлайн-тестування.
Міжпредметні зв'язки: математика, інформатика, українська література і біологія.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго ранку! Вітаю всіх присутніх! На екрані увімкнена презентація.
ІІ. Мотивація навчального процесу.
Ви вже другий рік подорожуєте надзвичайною країною Хімії. І кожного разу, на кожному уроці виявляється, що ми знаємо з вами так мало, як Сократ казав: «Я знаю, що нічого не знаю!», бо кожний раз ми пізнаємо щось нове, зустрічаємося та знайомимося із новими мешканцями цієї казкової країни.
Ось сьогодні на уроці ми перевіримо свої знання з теми «Основні класи неорганічних сполук». Тема уроку, запишіть у зошитах: узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних сполук».
Мета уроку: узагальнити знання про склад, класифікацію, хімічні властивості основних класів неорганічних сполук, типи хімічних реакцій, навчитися виконувати завдання зі складанням рівнянь реакцій за схемою, удосконалювати вміння написання формул речовин і хімічних рівнянь, розстановки коефіцієнтів, показати практичне значення основних класів неорганічних сполук.
Клас попередньо поділений на 3 команди.
Правила успішної командної роботи:
Девіз уроку:
Єдиний шлях, що веде до знання – це діяльність.
Бернард Шоу
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні у нас урок-подорож. Перед вами карта нашої хімічної подорожі. Щоб розпочати нашу подорож, я пропоную провести бліц-опитування. За кожну правильну відповідь даю фішку організаторам груп, наприкінці уроку ми підведемо підсумки, яка команда працювала краще.
Бесіда (мозковий штурм).
Питання для бліц-опитування (максимум 18 балів):
ІV. Узагальнення та систематизації знань.
Завдання 1. В гостях у Попелюшки ми пишемо хімічний диктант (кожна правильна формула оцінюється в 1 бал – максимум 12 балів)
Виписати окремо в таблицю формули оксидів, кислот, основ, солей та дайте їм
назви. Н2SO4, KOH, Ba(NO3)2, Na2O, Al2(SO4)3, Mg(OH)2, HNO3, K2CO3, P2O5, Al(OH)3,
BaO, HBr.
Взаємоперевірка (робота в парах)
Оксиди |
Кислоти |
Основи |
Солі |
BaO |
HBr |
KOH |
Ba(NO3)2 |
Na2O |
Н2SO4 |
Al(OH)3 |
Al2(SO4)3 |
P2O5 |
HNO3 |
Mg(OH)2 |
K2CO3 |
Завдання 2. Знайди другу половинку «Хімічний калейдоскоп» (максимум 4 бали)
Установіть відповідність між реагентами та продуктами реакції.
5) MgSO4 + Н2O
Завдання 3. Дидактична гра «Хрестики та нулики» (максимум 8 балів)
Перше завдання (виграшний шлях основи):
ZnO |
NaCl |
LiOH |
Н2CO3 |
Fe(OH)3 |
P2O5 |
Cu(OH)2 |
CuSO4 |
NaOH |
Друге завдання (виграшний шлях солі):
CaO |
K2S |
Al2(SO4)3 |
MgSO4 |
CaCO3 |
Fe(NO3)2 |
Н2SO3 |
Mg(OH)2 |
Na2O |
Трете завдання (виграшний шлях кислотні оксиди):
B2O3 |
H2S |
SO3 |
Ca(OH)2 |
KCl |
MnO2 |
HI |
CaO |
N2O5 |
Четверте завдання (виграшний шлях кислоти):
Н3PO4 |
ВаSO4 |
H2SiO3 |
K2CO3 |
Н2SO4 |
FeS |
BaO |
NaOH |
HBr |
Відповідь мотивуйте.
Рекламна пауза сценка «Чорний ящик».
Учень1. У цьому ящику є речовина, яку вважають милістю господнею, символом добробуту й миру у східних народів.
Учень 2. Ні, це не милість господня, а кара божа. Скільки всього живого згубила ця речовина! Через неї навіть море стало мертвим.
Учень 1. Чому так сумно? Може колись і було так, як ти говориш, а я особисто схиляюсь перед цією речовиною. Без неї не можуть жити люди, не може обійтися металургія, її використовують під час виготовлення кераміки, без неї не було б шкіряних чобітків. Вона використовується у сільському господарстві, медицині, побуті. Від неї залежить склад крові.
Так що ж знаходиться у цьому чорному ящику?
Відповідає представник тієї команди, який перший підняв руку.
Достають та показують баночку з кухонною сіллю – NaCl.
Учень 2. Якщо не хочете бути кволі,
Ви вживайте небагато солі.
Вона вам заспокоїть нерви,
Дасть для спорту сили і резерви!
Завдання 4. Дидактична гра «Виключи зайве» (максимум 3 бали)
А. Виключить одноосновну кислоту серед двоосновних.
Б. Виключить двоосновну кислоту серед одноосновних.
В. Виключить трьохосновну кислоту серед двоосновних.
Виключення «Зайвого»
А) Н2SO4, H2SO3, H2SiO3, H3PO4.
Б) HI, HBr, H2S, HF.
В) HNO3, H2SO4, H2CO3, H2SiO3.
Завдання 5. «Гонка за лідером» необхідно здійсніть перетворення за схемою
та визначити тип хімічної реакції (максимум 10 балів)
Ме → МехОу → Ме(ОН)n
Мех(КЗ)n
НеМе→ НеМехОу →Нn(КЗ)
Са → СаО → Са(ОН)2
Са3(РО4)2
Р → Р2О5 →Н3РО4
1) 2Са + О2 → 2СаО (сполучення)
2) СаО + Н2О → Са(ОН)2 (сполучення)
3) 4Р + 5О2 → 2Р2О5 (сполучення)
4) Р2О5 + 3Н2О → 2Н3РО4 (сполучення)
5) 3Са(ОН)2 + 2Н3РО4 → Са3(РО4)2 + 6Н2О (нейтралізації або обміну)
Літературне завдання 6. «Хімічні прислів’я» (максимум 7 балів)
Пропоную вам загальновідомі вислови та прислів’я, записані хімічною мовою.
Ваше завдання перекласти на їх на українську.
Завдання 7. Дидактична гра «Вірю – не вірю» (максимум 10 балів)
1. Вода буває у твердому стані. (Так)
2. Карбон (ІІ) оксид, або чадний газ, корисний для людини. (Ні)
3. У людському шлунку є кислота. (Так)
4. Колір лакмусу в кислоті червоний. (Так)
5. Кислота забарвлює фенолфталеїн у малиновий колір. (Ні)
6. Всі гідроксиди розчинні у воді. (Ні)
7. Індикатори в розчинах солей не змінюють свого забарвлення. (Так)
8. Всі метали розчиняються у кислотах. (Ні)
9. Натрій карбонат – це кухонна сіль. (Ні)
10. Кухонна сіль натрій хлорид розчинна тільки в гарячій воді. (Ні)
V. Підведення підсумків уроку, оцінювання роботи учнів на уроці.
Рефлексія. Я зрозумів (ла), що:
Я знаю Я вмію
Закінчити урок бажаю арабським прислів’ям:
"Ніколи не соромся запитувати про те, чого не знаєш".
Чим більше знаєш, тим більше можеш.
VІ. Домашня завдання.
Повторити §28-43, завдання 1-5 с. 238.
Здійснити перетворення:
1) S → SO₂ → H₂SO₃ → Na₂SO₃;
2) K → K₂O → KOH → K₃PO₄.
А також пройти онлайн-тест на сайті освітнього проекту: «На Урок».