Тема. Закріплення знань про звукове значення букви ч («че»).Читання слів.
Мета: ознайомити учнів з новою буквою Ч(“Че”),формувати навичку правильного і виразного читання слів і текстів з новою буквою, удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз, вправляти учнів в читанні скоромовки в необхідному темпі; розвивати фонематичний слух, увагу, мислення, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до уроків читання, шанобливе ставлення до тварин.
Обладнання: каса букв; складові таблиці; предметні малюнки; звукові тренажери; індивідуальні картки та для групової роботи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вчитель.
Доброго дня!-я бажаю всім вам!
Доброго дня!-побажайте друзям!
Візьміть в долоньки аромат своєї улюбленої квіточки і поділіться ним зі своїми друзями.
Добрий день! У добрий час!
Усі ми раді бачить вас!
Всі почули вже дзвінок?
Кличе він нас на урок!
2. Стратегія «Передбачення» Слайд 2
- Щоб урок запам’ятати, рекламу-очікування пропоную складати .
Для цього продовжимо думку:
«Ми будемо на уроці…(активні, працьовиті, творчі….)
«Урок буде…(цікавим, навчальним, творчим)
«А настрій…(веселим, бадьорим…)
-А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Відповіді учнів).
То ж запрошую вас у подорож до казкового містечка Алфавіт. Це містечко не звичайне, а чарівне. А живуть у ньому букви та звуки. Подорожувати зможе лише той, хто знає відповіді на всі запитання.
А подорожувати ми будемо на ось такому чудовому автобусі. А ще мандрувати ми будемо не самі, а з лісовими мешканцями, які також хочуть полинути у світ науки і дізнатися багато нового цікавого. Але провідник цього автобуса здогадайся Хто?
- Відгадайте загадку і дізнаєтеся, хто до нас сьогодні завітав:
- Під хвоєю ховається
Чи листям накривається,
Шапки не знімає,
Дощику чекає. (Грибочок Мухоморчик –ігровий персонаж уроку)
Слайд 3
Мухоморчик, дуже вимогливий , тому нікого без квитка не пропустить.Щоб купити квиток, лісовим мешканцям необхідно виконати певні завдання. Але вони не можуть виконати їх самостійно, тому просять вашої допомоги.
- Допоможемо їм, діти?
II. Мовленнєва розминка
1. Повторення вивчених букв.
Першою в цей автобус хоче сісти Білочка, (слайд 4) та їй Мухоморчик приготував завдання.
1) Бліц-опитування
Для початку, давайте пригадаємо з вами і доповнимо речення.
- Мова складається з …….(речень)
- Речення складаються зі …….(слів)
- Слова складаються зі (звуків)
- Чим відрізняються звуки від букв?
- Звуки бувають ……………….(голосні та приголосні)
- Скільки голосних звуків?(7)
- Чому їх називають голосними? Давайте проспіваємо їх.
Якщо зрoбимo ці впрaви.
1.1 «Віконечко» Слайд 5
Відкриваємо широко рот – «жаркo». Закриваємо рoт – «хoлoднo».
1.2 «Гoдинник» Слайд 6
Язичком у роті «тікаємо», як годинник.
1.3 «Cлoненята» Слайд 7
Наші губки перетворюються на хобот слоненятка.
1.4 «Піднімемо пір’їнку» Слайд 8
Набираємо у ротик повітря і дмухаємо на неї.
Давайте пригадаємо з вами малята одну букву, яку ми вивчали з вами на минулих уроках. Ця буква має свої секрети. Яка це буква? Ь
(Вправи на звуковий аналіз слів)
Слайд 9
Читаємо склади з різною інтонацією: весело, сумно, роздратовано, допитливо, питально, повчально.
3. Вправа «Знайди помилку» Слайд 11
-Дякую, ви допомогли Білочці придбати квиток на автобус, бо гарно виконали завдання.
-А хто наступний проситься до нашого транспорту ? (Слайд 12) Та це ж ведмедик. Давайте йому допоможемо придбати квиток.
-Яку букву вивчили на минулому уроці?
-Хто розкриє секрети цієї букви? Слайд 13
— Назвіть хором ім’я першого казкового героя. (Чебурашка.) Яким звуком починається це слово?
— А з якого звука починається ім’я ЧІПОЛІНО?
— Порівняйте вимову звуків [ч], [ч’]. Що об’єднує ці звуки? Чим вони відрізняються?
Учні з’ясовують, що звуки [ч], [ч’] — парні приголосні. Один із них твердий, а другий м’який. Учитель звертає увагу дітей на вимову твердого приголосного звука [ч]: губи трохи розтягнуті, кінчик язика торкається горбочків над верхніми зубами, середина язика не піднімається до твердого піднебіння, як під час вимови м’якого звука [ч’].
4. Вправа «Камінь – вата»
Учні по черзі називають слова з твердим і м’яким приголосними звуками. Учитель слідкує за правильною звуковимовою.
• Чебурашка (чайник, чашка, чапля, чебрець, чемний, дівчинка, ніч, річка, чоботи);
• Чіполіно (чіпси, чітко, чільний, чіпок, чіпляти, калачі, сичі, слухачі, — Спробуйте назвати міста, села, річки, назви яких також починаються з прочитаних складів. (Черемош, Черкаси, Чернігів, Чернівці, Чорне море, Чигирин, Чоп, Чугуїв.)
— Прочитайте склади з малою буквою Ч.читачі).
Чебурашка, чайний плече, чайка, ніч, чужий
Буквa «чe» - нeмoв стiлeць,
Дoгoри лиш нiжки.
Нaвiть, з цифрoю чoтири
Буквa схoжa трiшки.
– Познайомтеся з літерою «че»: На картках, що у вас на партах обведіть букву «че» по крапочках; Пальчикова гімнастика
«напишіть» букву «че» на спинці один у одного;
покажемо букву «че» різними частинками тіла ( рукою, ногою, плечем, головою, очима)
Слайд 16 А в черзі зайчик чекає. Давайте і йому допоможемо отримати квиток на наш автобус
Чaплі, Чaйки і Чижi,
Мiж сoбoю нe Чужi!
Бoiм’я їх, кoжeн знaє –
Буквa «Чe» рoзпoчинaє.
Чaйник, Чeрвeнь,, Чaрiвник,
Чиж, Чeрeшня i Чaсник.
Чуб, Чeбрeць - слoвa Чудoвi
В укрaїнськiй, нaшiй мoвi!
Щoб її Чудoвo знaти,
Букву «Ч» вжe Чaс вивчaти!
А ось і їжачок вже на зупинці. Слайд 19 Допоможемо звірятку?
- А зараз ми промовимо чистомовку, щоб потренувати наші язички.
Че-че-че – мама пиріжки пече.
Чу-чу-чу – пиріжків напечу.
Чи-чи-чи – калачів напечи.
Чі-чі-чі – калачі у печі.
Ча-ча-ча – дала сину калача.
Ой а це хто стоїть така руденька, хитренька? Слайд 21 Лисичка-сестричка!
III. Повторення вивченого матеріалу
- На які запитання відповідають наші відгадки? Якщо це живе і відповідає на запитання (хто?), то підніміть червону цеглинку, а якщо на запитання (шо?) і воно не живе, то синю цеглинку.
-Що то за голова,
Що лиш зуби та борода? (Часник) Слайд 23
- З гарячої криниці
Через носик ллє водиця. (Чайник) Слайд 24
-Ніколи не виходить з дому,
Їсть, гуляє, спить в хатині,
Навіть носить її на спині. (Черепаха) Слайд 25
Та дітей з собою водить.
Вчить вона своїх малят,
Як ловити жабенят. (Чапля) Слайд 26
Слайд 27 А ось вовчику-братику хоче допомогти нам з вами зробити фізкультхвилинку і отримати свій квиток на наш автобус
Діти рухаються по колу під музику. Учитель в середині кола рухається в протилежному напрямку і говорить:
Ходить вовчик рядами,
Дружити хоче з вами,
Кого за руку візьме,
Нехай той птаха назве.
Торкається руки дитини і говорить букву .( Примітка. птаха можна замінити на звіра, комаху, кущ, дерево).
А ось і курочка хоче з нами до автобуса. Слайд 28 Візьмемо її? Допоможемо їй?
5. Робота за Букварем
Читання стовпчиків слів з опорою на злиття че, чу
Читання вчителем, читання «луною», читання «сніжинка».
Словникова робота
Вивчення вірша за допомогою «Мнемотехніки» Слайд 29
Засвітило сонечко
У наше віконечко
Біжемо до річечки
Зустрічати літечко.
6.Гімнастика для очей Слайд 30, 31, 32, 33
7.Гра «Називай останній склад» Слайд 34, 35, 36, 37
8.Розташуйте числа у порядку спадання і прочитайте слово:
У |
А |
И |
К |
А |
Р |
К |
Ч |
В |
9 |
7 |
4 |
2 |
1 |
10 |
8 |
3 |
5 |
(Р у к а в и ч к а)
10 9 8 7 5 4 3 2 1
9.Гра «Пестливі слова» ( з м’ячиком)
— Продовжіть за зразком. Діти грали в слова Вони назвали такі слова: річечка, лісочок, курочка.....продовжіть ви.
шапка — (шапочка);
сестра — (сестричка)
Ніч – (ніченька)
Лиса – (лисичка)
Вовк – (вовчик)
Їжак – (їжачок)
10.Робота з карточками. (Карточки із словами,де пропущено букву).
Вставити пропущені букви і прочитати слова.
ІV. Підсумок уроку
Гра «Закінчи речення»
— Сьогодні на уроці ми дізналися...
— Найцікавіше було...
— Найбільше я запам'ятав...
У вас на столі квіти різних кольорів.Зелена-було цікаво, справилися із завданнями; жовта-щось не вдавалося;червона-не встигали, нічого не виходило.
V. Підсумок уроку. Слайд 38
Грибочку сподобалося у вас на уроці. А вам? А що cаме сподобалося?
Грибочок разом із своїми друзями бажає всім вам успіхів у навчанні!
У |
А |
И |
К |
А |
Р |
К |
Ч |
В |
9 |
7 |
4 |
2 |
1 |
10 |
8 |
3 |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
У |
А |
И |
К |
А |
Р |
К |
Ч |
В |
9 |
7 |
4 |
2 |
1 |
10 |
8 |
3 |
5 |
У |
А |
И |
К |
А |
Р |
К |
Ч |
В |
9 |
7 |
4 |
2 |
1 |
10 |
8 |
3 |
5 |
У |
А |
И |
К |
А |
Р |
К |
Ч |
В |
9 |
7 |
4 |
2 |
1 |
10 |
8 |
3 |
5 |