Урок 39. ПОДОВЖЕНІ М'ЯКІ ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ ПОЗНАЧЕННЯ ЇХ НА ПИСЬМІ
Мета: навчати учнів правильно вимовляти та переносити слова в подовженими м'якими приголосними звуками; формувати навички грамотного письма; виховувати почуття дружби, товаришування.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 57, вправа 155)
— Прочитайте уривки з віршів.
— Назвіть слова в рядках, які закінчуються однаково.
— Які звуки в цих словах однакові?
— Замість якого слова в одному з уривків ужито слово він? Поясніть, з якою метою.
2. Гра «Порівняй!»
— Визначте кількість звуків у словах і поставте знаки «<», «>», «=».
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 57-58)
Вправа 156
Учні читають речення.
— У яких виділених словах м’які приголосні звуки вимовляються подовжено?
— Спишіть парами виділені слова. Зробіть висновок, як позначається на письмі м’який подовжений звук.
— Звірте свій висновок з правилом на с. 57.
Вправа 157
Учні читають слова. Звуки, позначені двома однаковими буквами, вимовляють подовжено.
— Спишіть слова. Підкресліть букви, які позначають м’які подовжені звуки.
— Визначте, скільки звуків і скільки букв у слові читання. Прочитайте зразок відповіді.
Візьміть до уваги!
Подовження звука у звуковій моделі позначається двокрапкою.
Вправа 158
Учні читають вірш.
— Розкажіть, як онук ставиться до своєї бабусі. Доведіть словами вірша.
— Назвіть слова з подовженими м’якими приголосними звуками.
— Складіть звукові моделі цих слів.
Вправа 159
— Утворіть слова за зразком і запишіть парами.
— Складіть і запишіть речення з одним із утворених слів.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Утворіть слова за схемою. Запишіть їх за алфавітним порядком.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Як позначається подовження звука у звуковій моделі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 58-59, вправа 160.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 52
1. Виконання вправи 207 (с. 79-80)
— Поміркуйте і скажіть одним реченням, про що цей текст.
— Доберіть до тексту заголовок.
2. Словникова робота «Слово про слово» (с. 80)
— Що означає слово брунатний? міднолисті?
3. Робота в парах
Діти отримують картки із завданням. Треба визначити, чи є ці речення текстом.
— Прочитайте речення.
Картка 1
Жили собі дід та баба. Була у них Курочка-Ряба. А хто, хто в рукавичці живе?
Картка 2
Йшов дід лісом та й загубив рукавичку. Бігла мишка та й до рукавички. Знесла курочка яєчко.
Картка З
Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика. Покликав дід трьох синів.
— Чому це не текст? Доведіть це одне одному.
— Спробуємо виправити, щоб вийшов текст.
— «Зайве» речення закресліть, а своє допишіть так, щоб вийшов зв’язний текст.
— Чому ви легко відновили тексти? (Казки знайомі.)