Урок Поетичні картини зими. М. Рильський “Зима”

Про матеріал
Вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, аналізувати їх, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пізнавальну активність дітей, допитливість, образне та критичне мислення; уміння порівнювати, узагальнювати, виховувати любов до природи.
Перегляд файлу

     Тема: “Поетичні картини зими. М. Рильський “Зима”

     Мета: вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, аналізувати їх, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пізнавальну активність дітей, допитливість, образне та критичне мислення; уміння порівнювати, узагальнювати, виховувати любов до природи.

    Обладнання: відео “Зима”, презентація “Біографія М. Рильського, малюнки, прислів’я, вірші, уявний “Мікрофон”.

 

Хід уроку

 

І Організація класу

Ось дзвіночок наш пролунав,

Для навчання час настав.

 

Девіз уроку:

Щоб рідну мову краще знати,

Щоб добрими людьми зростати,

Нам треба гарно працювати,

Уважно слухати і вдумливо читати.

 

ІІ Актуалізація опорних знань.

 

1) Артикуляційна зарядка

 

Чистомовка

ма-ма-ма- ось прийшла зима,

ло-ло-ло- снігу намело,

ем-ем-ем- саночки візьмем,

дем-дем-дем- на гірку підем.

 

ок-ок-ок- тихо падає сніжок,

ло- ло-ло - все подвір’я замело.

ам-ам-ам- істи нічого пташкам,

мо-мо-мо — ми їм крихітки дамо,

ки-ки-ки- будуть раді всі пташки.

 

 

 

 

2) Скоромовка.

Йде зима в поля, гаї,

Ми вже бачили її.

В неї сніг та хуртовина,

Довга ніч, коротка днина.

 

3) Вправа з читання

Гра “Доповни слово”

 

Сні (жок, жинка, говій)

Хо (лод, лодний, лоднеча)

Заме (тіль, ти, ло)

 

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

 

1) Відгадування загадки.

Біла,  гарна, чарівна,

Мов Снігуронька вона.

Землю прикрашає,

Сріблом засипає.

Все навколо — наче рай!

Нумо! хто це, відгадай!  (Зима)

 

2) Перегляд відео “Зима”

 

3) Складання павутини “Зима”

 

(Сніг, Новий рік, холодно, ялинка, мороз, іній, лижі, ковзани).

 

4) Мозковий штурм.

Вправа “Мікрофон”

- Коли за календарем почнеться зима?

- Назвіть зимові місяці

- Як змінюється природа з приходом зими?

- Як світить сонце взимку?

- Як змінюється день? А ніч?

- Яке стає повітря?

- Які явища природи ми можемо спостерігати взимку?

 

4а) Гра “Додай прикметник”

Ось випав сніг. Яка обнова!

 Зима тоді така…. (чудова).

Міста чистенькі, білі села -

Зима і радісна й ...(весела).

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і ...(білосніжна) .

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й …. (морозна).

 А як насуне хмара сива,

 Зима по-своєму … (красива).

А вранці іній - то обнова!

Яка зима у нас ...(казкова)

 Гілок під інеєм не видно.

 Тоді вона, звичайно… (срібна)

Зима буває вередлива,

То часом добра, то... (сварлива)

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і ...(сумна).

 

5) Виступ синоптиків

 

- А чи знаєте ви, чому так називаються змові місяці?

 

   Перший учень:  Груденьперший місяць зими і останній місяць року. А назва його визначається характером грудня. Із настанням морозів розбита осіння дорога перетворюється в саме груддя. Тому й кажуть: «Грудень на возі витрясе не лише сіно, а й душу. Груднева дорога не для воза, а для полоза (саней)».

    Мав цей місяць у народі й інші імена: «Стужайло», «Вітрозим», Зимник», «Трусин».

 

 

Другий учень:

Змерзлим груддям крізь і всюди

вкрилось поле і шляхи.

Це  вже Грудень! – кажуть люди

і вдягають кожухи.

І дерева в білий іній вбрались,

як у кожушок.

Річка спить у кризі синій

і замовкнув спів пташок.

 

Третій учень:  Закінчується грудень і приходить січень. Він «січе» зиму на дві половинки. Може саме через це він дістав свою назву. А можливо тому, що дуже січе снігом і морозом. А ще, мабуть тому, що добрі господарі саме у січні заготовляли («сікли») дерево на будівництво хат. Така деревина суха, довговічна і добре тримає тепло. Його ще називають: «Сніжень», «Сніговик», «Льодовик», «Щипун», «Тріскун».

 

Четвертий учень:

Січень – року перший син

Носить одяг із перлин.

Всіх морозами страхає

Путь – доріжки замітає.

Але люблять його діти.

Як же січню не радіти?

Новий рік, Різдво Христове,

Водохреща – ці чудові свята

Січень нам дарує

Всіх гостинцями частує.

 

П’ятий учень: Лютий походить від слів «злий», «жорстокий». Хоча це і останній місяць матінки-зими, дмуть сильні вітри, налітають віхоли, частішають хуртовини, дошкуляє мороз. Але сонце вже повертається на бік весни. В народі цей місяць називають: «Межень», «Крутень», «Лютень».

Шостий учень:

Третій місяць зветься лютий,

А лютує він тому,

Що на світі довго бути

Не доводиться йому.

Хоче лютий, щоб на світі

Панувала вік зима.

Та поволі сонце гріти

Починає крадькома.

 

6) Фізкультхвилинка

 

ІV Основна частина

 

1) Оголошення теми і мети уроку.

-  Краса зимової природи надихає поетів. За допомогою слова вони яскраво і точно передають образи зимового ранку, засніженого саду і поля. Сьогодні ми познайомимось з одним із таких творів (робота над темою розділу).

-  Відкрийте свої підручники на с.69. Починаємо вивчати новий розділ “Розуміємо красу і добро”.

-  Зустрічає нас першим у цьому розділі твір “Зима”.

-  А хто його автор?

2) Знайомство з біографією письменника

   (Відео)

3) Опрацювання вірша М.Рильського “Зима”

    а) Виразне читання вчителем

 

- Яка ще пора року, крім зими, згадується у вірші?

   б) Словникова робота (читання “луною” за вчителем)

сні́жно- си́ньої,

весе́лих заві́й,

пухна́стому і́нею,

ду́х весели́ть,

весни́ многошу́мної.

   в) Повторне читання вірша.

 

   г) Читання “ланцюжками” по два рядочки.

 

   Г) Вибіркове читання і робота над змістом.

- Які ознаки зими називає поет у вірші?

- Куточок якої землі описує поет у вірші?

- За що любить автор весну?

- Що ще радує і веселить дух автора?

-  Прочитайте рядочки, в яких розповідається про зиму?

 

   д) Відшукування рим у вірші.

 

   е) Вправа на розширення словникового запасу учнів.

 

Доберіть слова протилежні за значенням.

 

Любити - ненавидіти,

зима - літо,

старий - молодий,

веселий — сумний.

 

А тепер доберіть близькі за значенням слова.

 

Країна - рідна земля,

веселий — радісний,

пахучі — запашні,

робота - праця,

завія - віхола.

 

 

з) Гра “Дочитай речення”

 

є) Виразне читання вірша.

 

- З яких речень складається вірш?

- На яке слово має падати логічний наголос у кожному питанні?

 

         ж)  Читання в парі .

 

V Узагальнення і систематизація знань

 

1) Робота в парі. Складання прислів’їв про зиму.

Сонце блищить,  мороз тріщить.

Літо запасає,  а зима з’їдає.

То сніг, то завірюха,   бо вже зима коло вуха.

Багато снігу —   багато хлібу.

Добрий той сніг,   що вчасно ліг.

Грудень землю грудить,   а хату студить.

Прийшов грудень,   приніс студень.

Січень наступає —   мороз людей обнімає.

Лютий  - місяць вітрів і     кривих шляхів.

У лютому зима з  весною зустрічаються.

2) Складання речень (робота з конструктором Лего)


  Іменники -

 

 

Прикметник -

 

 

 


Дієслово -

 

 

 

літали          зима            чарівна

прийшла     сніг              сильний

завітала      мороз           сріблястий

випав          сніжинки     білі

вдарив                              легенькі

кружляли

 

3) Сенкан до слова “Зима”. Робота в парі

 

VІ Рефлексія

 

Вправа “Незакінчене речення”

- Сьогодні на уроці я дізнався...(багато цікавого)

- Мій настрій ...(покращився)

- На уроці мені було...(цікаво)

- Я хочу...

- Урок мене надихнув...

 

doc
Додав(-ла)
Токар Олена
Додано
2 грудня 2021
Переглядів
1955
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку