Алгебра 10 клас
Тема: Похідна та її застосування
Цілі:
формування предметних компетентностей:
узагальнити, систематизувати і поглибити знання учнів з теми «Похідна та її застосування», розширити знання учнів про практичне використання похідної, формувати вміння переносити набуті знання в нові ситуації; підготувати учнів до контрольної роботи, розвивати вміння аналізувати й узагальнювати вивчений матеріал, увагу, пам’ять, мислення, кмітливість, математичну мову учнів; їх самостійну творчу діяльність. Створення комфортних умов для виховання самостійності, взаємоповаги, почуття колективізму, відповідальності, інтересу до предмету.
формування ключових компетентностей:
спілкування державною мовою- чітко, лаконічно та зрозуміло формулювати думку, аргументувати, доводити правильність тверджень;
математична компетентність – оперувати числовою інформацією;
уміння вчитися впродовж життя – аналізувати результати своєї навчальної діяльності;
соціальна та громадянська компетентності- співпрацювати в команді, виділяти та виконувати власну роль у командній роботі.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: комп’ютер, презентація, таблиці.
Хід уроку
І. Організаційно-психологічна частина
ПАМ’ЯТКА « 7 Я»
Епіграфом уроку будуть слова:
«Ніколи не говори: «Я-неук»,
А завжди кажи: « Я-зірка».
Але кожен з вас повинен пам’ятати:
Я-учень
Я-хочу знати
Я-думаю
Я-вмію
Я-знаю
Я-особистість творча
Я-зірка
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Сьогодні у нас урок «Бенефіс похідною»
Весь урок ми присвятимо одному математичному поняттю - похідній, побачимо, що з її допомогою вирішуються не тільки алгебраїчні завдання, але і геометричні, і фізичні.
Вступна бесіда.
У XVII ст «…в математику ввійшли рух і діалектика і… стало неминуче необхідним диференціальне та інтегральне числення».
Тема нашого уроку «Похідна та її застосування».
Прийом «Мікрофон»
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів
I. Теоретична розминка.
«Похідна: складно, просто, цікаво!»
Диктант.
У математиків існує своя мова - це формули. Перевіримо як ви знаєте формули. Підготуйтеся до диктанту.
І варіант
Знайдіть похідну функції:
1. .
2. .
3. .
4. .
5. .
ІІ варіант
Знайдіть похідну функції:
1. .
2. .
3. .
4. .
5. .
II. Історична довідка
Термін «похідна» є буквальним перекладом на російську французького слова «derivee», яке ввів в 1797 році Ж. Лагранж (1736- 1813); він же ввів сучасні позначення y ', f'. Таку назву відображає зміст поняття: функція f '(x) відбувається з f (x), тобто є похідним від f (x). І. Ньютон називав похідну функцію флюксіями, а саму функцію -флюентой.
Зверніть увагу на слова А.Н. Крилова: «Теорія без практики мертва або безплідна: практика без теорії неможлива або згубна. Для теорії потрібні знання, для практики, крім того всього того, - і вміння ».
III. Практичні завдання
А) Похідна в фізиці.
Тіло рухається прямолінійно за законом S (t) = t3 - t. (Координати вимірюються в метрах, час - в секундах)
Визначте: 1) швидкість в момент часу t = 3 c .;
2) прискорення руху в момент часу t = 0,2 c.
Б) Знайдіть значення похідної в точці :
1. .
2. , .
3. , .
В) Розв’яжіть рівняння:
Г) Таблиця-код
Варіант 1
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
2 |
5 |
(2;5) |
[-1;2] и [5;6] |
[2;5] |
(-1;2) и (5;6) |
б ц н л ей и
Варіант 2
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
2 |
5 |
(2;5) |
[-1;2] и [5;6] |
[2;5] |
(-1;2) и (5;6) |
ю н о ь н т
Відповіді (для самоперевірки):
1) [-1;2] и [5;6] л 4 5 н 1) [2;5]
2) [2;5] ей 5 4 ь 2) [-1;2] и [5;6]
3) 2 б 1 1 ю 3) 2
4) (2;5) н 3 6 т 4) (-1;2) и (5;6)
5) (-1;2) и (5;6) і 6 3 о 5) (2;5)
6) 5 ц 2 2 н 6) 5
ЛЕЙБНІЦ, НЬЮТОН
Д) Напишіть рівняння дотичної до графіка функції
f (x) = х3 + х2 - 2х + 1 в точці з абсцисою х0 = -1.
f (x) = 0,5x2-2x в точці з абсцисою х0 = 4.
Е) Дана функція f (x) = 2х3 + 6х2- 1.
Знайдіть:
а) проміжки зростання і спадання функції;
б) найбільше і найменше значення функції на відрізку [-3; 0].
ІV. Самостійна робота.
а)0; б) 2; в) -2; г) 1/5.
а) -16 (2х + 3) 7; б) 24 (2х + 3) 7;
в) 8 (2х + 3) 7; г) -8 (2х + 3) 7.
а) -3; б) 0; в) 3; г) 5.
ІV. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Уявний мікрофон»
Підведемо підсумки уроку. Продовжте, будь ласка, речення:
Сьогодні на уроці ми побачили з вами, що за допомогою Великої Похідній можна вирішувати фізичні завдання, отримувати рівняння дотичної до графіка функції, не бачачи і не будуючи цей графік
Оцінки за урок.
V. Домашнє завдання
Повторити таблицю. похідних, геометричний зміст похідної.