Урок "Походження назв українських міст Д. Білоус «У назвах міст і сіл слова…». А Коваль «Місто Чернігів»."

Про матеріал

Мета: формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: учень організовує своє робоче місце, орієнтується в часі, правильно його використовує, приймає мету, яку ставить учитель, доводить роботу до кінця;

загальнокультурної: дотримуватися норм поведінки на уроці;

соціальна: співпрацювати в групі;

громадянська: розширює уявлення про історичне минуле своєї держави;

здоров'язберігаючої: дотримується гігієнічних норм;

компетентності з ІКТ: вміння добувати та використовувати інформацію з різних джерел.

Формування предметних компетентностей:

ознайомити учнів з історією свого краю, походження назв міст;

вдосконалювати навички свідомого виразного читання;

формувати вміння стисло переказувати прочитане;

розвивати зв'язне мовлення, образне мислення;

виховувати любов до рідного краю, України.

Перегляд файлу

Клас 4

Предмет. Літературне читання

Тема: Походження назв українських міст Д. Білоус «У назвах міст і сіл слова…». А Коваль «Місто Чернігів».

Мета: формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: учень організовує своє робоче місце, орієнтується в часі, правильно його використовує, приймає мету, яку ставить учитель, доводить роботу до кінця;

загальнокультурної: дотримуватися норм поведінки на уроці;

соціальна: співпрацювати в групі;

громадянська: розширює уявлення про історичне минуле своєї держави;

здоров’язберігаючої: дотримується гігієнічних норм;

компетентності з ІКТ: вміння добувати та використовувати інформацію з різних джерел.

Формування предметних компетентностей:

ознайомити учнів з історією свого краю, походження назв міст;

вдосконалювати навички свідомого виразного читання;

формувати вміння стисло переказувати прочитане;

розвивати зв’язне мовлення, образне мислення;

виховувати любов до рідного краю, України.

Обладнання: портрети Д.Білоуса, А.Коваль, складові таблиці, смайлики, підручник, презентація.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку.

І. Організація класу до уроку                                                                

Пролунав шкільний дзвінок,

В історичний світ цікавий,

Він покликав на урок.

Тож гаразд , часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  • Гра «Так – ні»
  • Постав знак «+» у колонці з правильною відповіддю («Ярослав Мудрий»).
  • Ярослав Мудрий князював у Львові?
  • Мудрість Ярослава була в його справах?
  • Чи любив князь воювати?
  • Ярослав Мудрий заповідав синам жити в мирі й злагоді?
  • Чи поважали князя посли інших держав?
  • Князь Ярослав перед смертю покликав до себе доньок?

 

Так

Ні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності                                               

  • Вправа «Мікрофон»
  • Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.
  • Цікавим, веселим, продуктивним, повчальним.
  • А учні на уроці якими будуть?
  • Дисциплінованими, активними, уважними, вправним, наполегливими.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

  • На сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомитися з загадковими сторінками історії України. Про що піде розмова на уроці ви дізнаєтесь від наших юних дослідників.

«Довідкове бюро»                                                                                      

Коротке повідомлення про історію нашого мальовничого села Руська Поляна.

Перша письмова згадка про село Руська Поляна датується 1622 роком. Найбільш історично обґрунтованою версією про походження назви села може бути та, що виходить із назв: росів – жителів долин річок Росі та Росави і полян – племен. До цієї версії схильні відомі краєзнавці Черкащини. Тож роси і поляни могли заснувати село з красивою назвою Руська Поляна.

Вправи на вдосконалення читацьких навичок                                 

1. Робота зі складовою таблицею.

  • Читати тільки очима, не слідкуючи вказівкою.

2. Гра «Злива».  Робота над скоромовкою.

  • Прийшов Прокіп, налляв окріп. (тихо)
  • Іде Гаврило – ще не зварилось. (голосніше)
  • Прийшов Денис – налляв сім мис.(голосно)
  • Прийшов Тарас – з’їв все нараз. (тихіше)

3. Гра «Диктор»                                                                                          

  • Прочитати вірш з різними інтонаціями.
  • Струмок серед гаю, як стрічечка.
  • На квітці метелик, мов свічечка.
  • Хвилюють, маюють, квітують поля –
  • Добридень тобі, Україно моя!

4. Бліц – турнір                                                                                         

  • Знайти порівняння у вірші.
  • Зачитати дієслова.
  • Прочитати звертання.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Опрацювання вірша Дмитра Білоуса «У назвах міст і сіл».

  • Гра «Літературна математика»                                                               
  • Виконайте дії, та дізнайтеся, з віршами яких поетів ви сьогодні познайомитесь.

Дмі – і + итак – ак + ро = Дмитро

Бан – ан + лом – м + ус = Білоус

А + л + л + а = Алла

Кож – ж + вас – с + ль = Коваль

  • Словникова робота                                                                                  

Предки – пращури, цуратися – зневажати, таємниче – загадкове.

  • Виразне читання вірша у парах
  • Які картини постали у вашій уяві?
  • Які кольори веселки ви б використали малюючи картину?

Фізкультхвилинка                                                                                 

 2.Опрацювання твору Алли Коваль «Місто Чернігів».                

Земля – це книга, у якій

історія твого народу.

  • Наведіть приклади, які підтверджують цю думку.
  • Інформаційна хвилинка (повідомлення учнів про видатних людей нашої місцевості).                                                                                            
  • Виразне читання тексту вчителем.

- Що вас здивувало, зацікавило?

- До якого жанру належить цей твір?

  • Словникова робота (встановити відповідність).                          
  • Серна                                 завойовники
  • Терем                                 імовірність чого – не будь
  • Князь                                 розкішний будинок
  • Загарбники                       тварина
  • Припущення                     голова племені
  • Виразне читання статті учнями та обговорення.
  • Вправа «Інтерв’ю”.                                                                                  

  1. Діти об’єднуються в пари.

  2. Розділяють ролі: кореспондент і респондент.

3. Кореспондент складає три запитання за змістом прочитаного, а     респондент відповідає на них.

4. Діти міняються ролями.

VI. Підсумок уроку                                                                                

  • Чи здійснилося ваше передбачення, яким має бути урок?
  • Оцініть свою роботу, але з допомогою смайликів. Розфарбуйте обличчя смайлика, яке відобразить вашу роботу на уроці.

  VII. Домашнє завдання (на вибір)                                                      

  • Підготувати стислий переказ прочитаного.
  • Підготувати виразне читання.
  • Записати кілька запитань за змістом статті «Місто Чернігів».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
27 березня 2018
Переглядів
4605
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку