Українська мова 4 клас
Тема Походження слів. Узагальнення знань про слово.
Мета. Узагальнити знання здобувачів освіти про лексичне значення слова; повторити поняття про пряме та переносне значення слів, однозначні та багатозначні слова, синоніми та антоніми;
розвивати вміння визначати значення слова в контексті, вживати їх у своєму мовленні ;
збагачувати словниковий запас;
виховувати інтерес до рідного слова.
Очікувані результати: учні повинні добирати синоніми, антоніми; розрізняти слова з одним значенням і багатозначні; знаходити у текстах слова однозвучні слова; використовувати їх при побудові речень; уміти користуватися навчальними словниками
Обладнання : презентація, чарівний кубик, завдання на картках для роботи в парах.
Тип уроку. Урок повторення та узагальнення знань.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
Мово українська, мово наша мила!
Допоможи школярам,
щоб тебе любили !
І пісню любу, милу, пречудову,
бо кращої не знайдеш мови!
Щоб солов’їну ми її повік любили,
І рідним словом вільно говорили.
– Знайдіть звертання у цьому вірші. Чим воно виражене?
– Прочитайте спонукальне речення. До чого воно нас спонукає ?
Життя людини без мови немислиме, неможливе. Мова – це шлях , яким кожен із нас іде від колиски і протягом усього життя. Її потрібно не лише любити, а й берегти. Вивчати і знати.
– Якими прикметниками ви можете охарактеризувати нашу українську мову? – Ми закінчили вивчати розділ “Слово. Значення слова” і сьогодні перевіримо, як уміємо правильно використовувати слова у мовленні, будемо виконувати різні завдання від господині Мови.
– Які ваші очікування від цього уроку?
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
– У країні Лексикологія існують цікаві міста з незвичайними назвами:…. Потрапляючи до кожного з них , ми будемо говорити про слова та їх лексичне значення ; однозначні та багатозначні слова, а також вчитимемося працювати з тлумачним словником української мови, будемо складати речення. А допоможуть вам у цьому ваша увага, вміння та старанність. Тож вирушаймо.
ІІІ. Повторення та узагальнення знань учнів.
Перша зупинка. « Каліграфічна»
Г г га ар рд де ер ро об гардероб
– Дослідимо, яке значення та походження цього слова( працюємо із тлумачними словниками).
Значення: - шафа для одягу,
- приміщення в громадському будинку, де зберігається верхній одяг;
- увесь одяг однієї людини.
– Походження – має французьке походження «гарде»- зберігати. «робе»- сукня .
Складіть та запишіть із цим словом речення.
Гардероб - шафа для одягу. У шафі зберігається наш літній гардероб.
Друга зупинка. «Пряме і переносне значення слова»
Гра «Я тобі, а ти мені». Мені в руки потрапив незвичайний мовний кубик. На ньому надписи: гострий ніж, солодке яблуко, черствий хліб, хлопчик іде, золотий ланцюжок.
– В якому значенні вжиті ці слова? Назвіть до них переносне значення.
Побудуйте з ними речення на вибір.
Третя зупинка. « Багатозначні слова».
Інсценізація «Коса»
1 дівчинка. – Яка я гарна, мене вкриває шовкова трава і змивають хвилі.
2 дівчинка. – Зате я дуже гостра і можу знищити твою шовкову траву!
3 дівчинка. – Чим ви хвалитесь? Ось я буваю і чорною, і русою, і золотавою,і довгою, і короткою. Але я маю однакове з вами ім’я.
Учитель до дівчаток:
– Що означає твоя коса? (Моя – морська коса.)
– Що означає твоя коса? (Моя – знаряддя праці) Хто з вас тримав у руках косу? Слід обережно користуватися нею.
– Що означає твоя коса? (Моя – дівоча коса).
Отже, слово коса має різні значення.
2. Прочитайте речення на екрані. На чорній землі білий хліб родить.
– В якому значенні у реченні вживається слово земля?
Складіть речення зі словом земля в іншому значенні. Земля – планета Сонячної системи. Виділіть граматичну основу цих речень.
Четверта зупинка « Однозвучні слова».
Він оцінки гарні ніс.
– Як називаються слова, які звучать і пишуться однаково? Поясніть їх значення.
2. Робота в парах. Діти об’єднуються у пари. На партах – картки . Читають речення, знаходять однозвучні слова, пояснюють їх значення.
Наш Барбос буває дуже злий. Злий мені, мамо, на руки теплої води.
Вулицею йшли три дівчини. Не три сильно скло, бо трісне.
Мила дівчинка привіталася з бабусею. Сьогодні матуся мила вікна.
Руханка « Вверх – вниз».
П’ята зупинка « Антоніми»
в ньому антоніми.
Праця чоловіка годує, а лінь ……
Краще гірка правда, ніж солодка ……
Згода дім будує, а незгода ……..
Умій сказати . умій і …….
Легкі білі хмари пливли по небу. Лагідний вітер гойдав гілля дерев. Перші листочки радісно тріпотіли од вітру. Настала сонячна весна.
Які почуття викликані у вас цим текстом. Подумайте, як треба змінити виділені слова, щоб описати пізню осінь.
Слова для довідок: важкі сірі, сердитий, сумно, похмура.
Шоста зупинка « Синоніми»
Віхола, хурделиця, вітер. заметіль.
Краса, захоплення, врода.
Ліс, лісник, гай, діброва, бір.
Сьома зупинка « Народна скринька.»
– Український народ завжди міг дібрати влучне і дотепне слово. Він склав багато фразеологізмів. Ось зараз і перевіримо, на скільки ви їх розумієте і вмієте вживати у своєму мовленні.
Байдики битил– лінуватися – працювати
Ні пари з вуст – мовчати – говорити
Пасти задніх – відставати – наздоганяти
Зарубати на носі – запам’ятати – забути
Зуб на зуб не попадає – змерзнути – зігрітися
Прикусити язика – замовкнути – заговорити
Вставляти палиці в колеса – перешкоджати, допомагати, сприяти.
V. Підсумок уроку.
Ось і закінчився наш урок Ми ще раз переконалися,яка наша мова багата, мелодійна, веселкова, солов’їна, барвінкова, який мудрий наш народ.
– Що повторювали сьогодні на уроці?
– Який вид роботи був на уроці найцікавіший?
– Чи справдилися ваші очікування від нашого року?
VІ . Домашнє завдання (за вибором).
– Записати відредагований на уроці текст «Пізня осінь». Позначити основу речень.
– Виконати завдання із с.52 під заголовком «Що я вмію?»