Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Політика «прискорення»
Мета: визначити передумови та результати політики «прискорення»; виявити суперечності політики «прискорення»; охарактеризувати процес боротьби з пияцтвом та алкоголізмом; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
визначати передумови та результати політики «прискорення»;
-
аналізувати суперечності політики «прискорення»;
-
характеризувати процес боротьби з пияцтвом та алкоголізмом;
-
висловлювати обґрунтовані судження щодо політичних рішень Михайла Горбачова.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історична карта, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування.
-
Перейдіть за посиланням та виконайте тестування. (За наявності Інтернету)
-
Коли Михайло Горбачов прийшов до влади?
А 1982 р. Б 1983 р. В 1984 р. Г 1985 р.+
-
На якому з портретів зображено Михайла Горбачова?
А Б + В Г
-
Яке з тверджень НЕ стосується М. Горбачова?
А прийшов до влади у 54 роки
Б народився у Ставропольському краї
В написав книгу «Перебудова та нове мислення для нашої країни і всього світу»
Г один із засновників Української Гельсінської групи +
-
Яку назву отримав курс реформ, проголошений М. Горбачовим?
А перебудова + Б розбудова В забудова Г перепланування
-
Послаблення цензури, часткова свобода слова – це…
А розголос Б гласність + В шумність Г розмовність
-
Яка річниця голодомору стала переламною для пам’яті про голодомор?
А 25-та Б 30-та В 40-ва Г 50-та +
-
У якому році світ побачило перше ґрунтоване дослідження Голодомору «Жнива скорботи»?
А 1983 р. Б 1984 р. В 1985 р. Г 1986 р. +
-
Яку назву отримав політичний курс на припинення «холодної війни» та відмову від гонки озброєнь?
А нова думка Б нове мислення + В нове спілкування Г нова програма
-
Як президент США Р. Рейган називав СРСР?
А «імперія зла» +
Б «корпорація страху»
В «імперія монстрів»
Г «фабрика зла»
-
Яку назву отримала програма США, спрямована на захист від атаки міжконтинентальних ракет?
А «Зоряна брама»
Б «Космічні війни»
В «Зоряні війни» +
Г «Зоряні сварки»
-
Як розшифровується абревіатура СОІ
А «Стратегічна оборонна ініціатива» +
Б «Системна оборонна інформація»
В «Стала охоронна ініціатива»
Г «Стратегічна озброєна ініціатива»
-
Яка подія відбулася раніше за інші?
А проголошення політики гласності
Б проголошення курсу на перебудову +
В проголошення курсу «нового мислення»
Г початок виведення радянських військ з Афганістану
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Ребус.
(Прискорення)
-
Поясніть значення слова-відгадки.
-
Вправа «Кола на воді».
-
До кожної літери поняття «прискорення» доберіть слово-асоціацію.
Наприклад:
П – процес
Р – розвиток
И
С – система
К – користь
О -
Р – рух
Е – енергія, ентузіазм
Н – наполегливість
Н – наступність
Я – яскравість
-
Висловіть припущення, як політика «прискорення» відображалася в політиці.
-
Сьогодні ми дізнаємося, що саме передбачала політика «прискорення», які основні заходи було вжито та які наслідки вона мала.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Кероване читання (с. 173 підручника).
-
Опрацюйте матеріал підручника.
-
Що передбачала політика «прискорення»?
-
На що бідкався В. Щербицький?
-
Чому, не зважаючи на активний курс на реформування, економіка республіки поринала у кризу?
-
Вправа «Передбачення за ілюстраціями».
-
Який процес, на вашу думку, вони ілюструють?
-
З якою метою влада могла вжити таких заходів?
-
Які цінності натомість пропагують ці листівки та плакати?
-
Поміркуйте, якими могли бути позитивні чи негативні наслідки. Наведіть не менше трьох варіантів.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=RfF8c--f-EI
-
Коли було розпочато антиалкогольну компанію? (7 травня 1985 року)
-
Яких заходів було вжито для боротьби з пияцтвом? (підвищували ціни на алкоголь, закривали магазини, знищили виноградники, вирізали з фільмів сцени з вживанням алкоголю)
-
Скільки тривала антиалкогольна компанія? (2 роки)
-
Які наслідки мала ця боротьба? (глибока економічна криза)
-
Робота в парах.
-
Попрацюйте в парах.
-
Оберіть одну з карикатур на с. 174 підручника та проаналізуйте її за запитаннями.
-
Які образи обіграли художники, щоб викрити бюрократичні перепони на шляху реформ? Витлумачте кожен з цих образів.
-
Як ви гадаєте, чи дієвими були зусилля пропагандистів? Свою позицію обґрунтуйте.
-
Кероване читання (с. 175 підручника).
-
Опрацюйте матеріал підручника.
-
Чому влада активно боролася з нетрудовими доходами?
-
Чому, на вашу думку, вона змінила своє ставлення до осіб, які намагалися заробити кошти нетрудовим шляхом?
-
Робота з Інтернет-ресурсами.
-
Перейдіть за посиланням та опрацюйте матеріал.
-
Чому радянська преса негативно висвітлювала людей, що працювали самі на себе?
-
Чи можна вважати закон «Про індивідуальну трудову діяльність» початком підприємництва в СРСР? Відповідь аргументуйте.
-
Проаналізуйте карикатуру, представлену у статті.
-
Аналіз карикатур (с. 175 – 176 підручника).
-
Роздивіться карикатури.
-
Яким явищам економічного життя доби їх присвячено? Що викривають карикатуристи?
-
Чому антиалкогольна кампанія не дала очікуваних результатів?
-
Хто такі «несуни»?
-
У чому виявлявся деморалізаційний вплив кризи радянської економіки?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Стратегія «Фішбоун».
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «СЕНКАН».
-
Створіть сенкан до поняття прискорення.
Іменник
Два прикметника
Три дієслова
Речення з 4 слів
Іменник-синонім
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 173 – 175 підручника.