Урок "Поняття бази даних і систем керування базами даних, їх призначення. Реляційні бази даних, їхні об’єкти. Ключі й зовнішні ключі. Зв’язки між записами і таблицями."

Про матеріал
Розробка уроку інформатики по темі "Поняття бази даних і систем керування базами даних, їх призначення. Реляційні бази даних, їхні об’єкти. Ключі й зовнішні ключі. Зв’язки між записами і таблицями. Визначення типу зв'язку." Рівень стандарту.
Перегляд файлу

Тема заняття: Поняття бази даних і систем керування базами даних, їх призначення. Реляційні бази даних, їхні об’єкти. Ключі й зовнішні ключі. Зв’язки між записами і таблицями. Визначення типу зв'язку.

Мета:

Освітня: сформувати у студентів поняття бази даних, ключа; навчити студентів складати структуру реляційної таблиці, визначати ключове поле.

Розвиваюча: розвивати навички самоконтролю, логічне мислення, пам’ять, аналізувати предметну область; розвивати пізнавальну активність.

Виховна: виховувати інформаційно-освічену особистість, інтерес до предмету.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: комп’ютер, програмне забезпечення, картки.

 

Епіграф

Багато чого не зробиш, поки не вивчишся.

Але багато треба зробити, щоб вивчитись.

Конфуцій

ПЛАН ЗАНЯТТЯ

 

І. Організаційний етап (2хв).

ІІ. Актуалізація опорних знань (5хв).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (1хв).

ІV. Повідомлення теми, мети, девізу та структури заняття (1хв).

V. Вивчення нового матеріалу (50хв).

VІ. Осмислення нових знань (15хв).

VІІ. Підсумки заняття. Рефлексія (5хв).

VІІІ. Домашнє завдання (1хв).

Хід уроку

І. Організаційний етап (2хв).

Привітання. Перевірка присутніх. Перевірка готовності студентів до заняття.

ІІ. Актуалізація опорних знань (5хв).

Вправа «Так чи ні?». Студенти дають однозначні відповіді на запитання викладача у формі фронтального опитування. Коментує викладач.

  1.               Чи доводилось вам здійснювати пошук серед великої кількості інформації?
  2.               Чи користувались ви каталогом для пошуку будь чого?
  3.               Чи доводилось вам на інших дисциплінах працювати з таблицями?
  4.               Чи доводилось вам у житті зустрічати інформацію, яка подана у вигляді таблиці?
  5.               Чи вивчали ви програму, яка працює з таблицями?
  6.               Чи вивчали ви програму, інтерфейс якої є таблиця?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (1хв).

У житті дуже часто ми маємо справу з табличною інформацією: розклад руху потягів, літаків, занять. Велику кількість інформації легше зберігати, опрацьовувати, якщо вона організована у певному вигляді. До того ж пошук повинен бути зручним, а сама інформація в подана в доступній для розуміння формі. Ці поняття лежать в основі електронних баз даних.

ІV. Повідомлення теми, мети, девізу та структури заняття (1хв).

Оголошення теми, мети заняття. Оголошення девізу заняття, його структури.

V. Вивчення нового матеріалу (50хв).

Викладення нового матеріалу з написанням конспекту студентами.

Поняття бази даних - це сховище даних різного типу про об’єкти певної предметної області та взаємозв’язки між ними. Дані зберігаються, оновлюються й опрацьовуються за встановленими правилами.

Робота з БД зазвичай здійснюється за допомогою спеціального програмного забезпечення — системи керування базами даних (СКБД). Нині існує значна кількість СКБД, наприклад: Access, dBase, Paradox тощо. Призначення СКБД полягає у створенні структури БД, уведенні оновленні даних, пошуку необхідних даних та їх опрацюванні за певним алгоритмом. Важливою функцією СКБД є також забезпечення цілісності та безпечності даних.

За моделями даних виділяють: реляційні, ієрархічні, мережні (складаємо схему).

В реляційній моделі даних дані організовуються у вигляді таблиць, що складаються з полів (стовпців) та записів (рядків). В ієрархічній моделі об'єкти нижнього рівня підпорядковуються об'єктам верхнього рівня. Мережна модель подібна до ієрархічної, але зв'язки можуть будуть будь якими.

СКБД Access – це реляційна база даних, що входить до складу пакету Microsoft Office. Основними об'єктами є таблиці, форми, звіти, запити, (макроси, модулі).

Таблиця бази даних схожа на електронну таблицю – в обох дані зберігаються в рядках і стовпцях. Тому зазвичай досить легко імпортувати електронну таблицю в таблицю бази даних. Головна відмінність між тим, як дані зберігаються в електронній таблиці та базі даних, – це спосіб, яким упорядковуються дані. Форми дають змогу створити інтерфейс користувача, у якому можна вводити й редагувати дані. Форми часто містять кнопки та інші елементи керування, використовуючи які, можна виконувати різні завдання. Звіти використовуються, щоб форматувати, зводити та представляти дані. Кожен звіт можна відформатувати так, щоб представити відомості в ньому найзрозумілішим способом. Запити - їх найпоширеніша функція полягає в тому, щоб отримати певні дані з таблиці. Дані, які потрібно відобразити, зазвичай поширюються на кілька таблиць, а запити дають змогу переглядати її в одному табличному поданні.

Ключ — це стовпець (може бути декілька стовпців), що додається до таблиці і дозволяє встановити зв’язок із записами в іншій таблиці.

Існують ключі двох типів: первинні і вторинні (зовнішні).

Первинний ключ — це одне або кілька полів (стовпців), комбінація значень яких однозначно визначає кожний запис у таблиці. Первинний ключ не допускає значень Null і завжди повинен мати унікальний індекс. Первинний ключ використовується для зв’язування таблиці з зовнішніми ключами в інших таблицях.

Зовнішній (вторинний) ключ — це одне або кілька полів (стовпців) у таблиці, що містять посилання на поле або поля первинного ключа в іншій таблиці. Зовнішній ключ визначає спосіб об’єднання таблиць.

Зв’язок встановлюється між двома загальними полями (стовпцями) двох таблиць. Відносини, які можуть існувати між записами двох таблиць:

один — до — одного — кожному запису з однієї таблиці відповідає один запис у іншій таблиці. Відношення «один-до-одного» створюється в тому випадку, коли обидва поля є ключовими або мають унікальні індекси.

один — до — багатьох — кожному запису з однієї таблиці відповідає кілька записів у іншій таблиці. Відношення «один-до-багатьох» створюється в тому випадку, коли тільки одне з полів є полем первинного ключа або унікального індексу.

багато — до — одного — безлічі записів з однієї таблиці відповідає один запис у іншій таблиці;

багато — до — багатьох — безлічі записів з однієї таблиці відповідає кілька записів в іншій таблиці. Відношення «багато-до-багатьох» фактично є двома відносинами «один-до-багатьох» з третьої таблицею, первинний ключ якої складається з полів зовнішнього ключа двох інших таблиць.

 

VІ. Осмислення нових знань (15хв).

Заповнюємо картки разом.

 

питання

відповідь з групою

моя відповідь, домашнє завдання

Основні ознаки бази даних

 

 

Приклади баз даних

 

 

Моделі даних

 

 

Об'єкти бази даних

 

 

Визначення полів бази даних «Бібліотека»

 

 

Визначення типу даних полів бази даних «Бібліотека»

 

 

Типи зв'язків

 

 

Вимоги до ключа

 

 

 

VІІ. Підсумки заняття. Рефлексія (5хв).

Фронтальне опитування. Закінчіть речення:

  1. Я дізнався…
  2. Я навчився…
  3. Я зрозумів…
  4. В мене виникли труднощі з…
  5. Мені було легко з…
  6. Мені треба ще раз прочитати про…

VІІІ. Домашнє завдання (1хв).

Вивчити конспект. Заповнити останній стовпець картки .

 

Використані джерела.

  1. Інформатика (рівень стандарту) : підруч. для 10 (11) кл. закл. загал.серед. освіти / В. Д. Руденко, Н. В. Речич, В. О. Потієнко. — Харків :/ Вид-во «Ранок», 2018.
  2. Інформатика. Навчальна програма вибірково-обов'язкового предмету для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів (рівень стандарту).
  3. Методика викладання у вищій школі: Навчальний посібник /В. В Каплінський. – Вінниця: ТОВ «Ніланд ЛТД», 2015 – 224 с.
  4. Інфрматика: бази даних (модульдля учнів 10-11 класів, рівень стандарту) / В. Д. Руденко. – Харків: Вид-во «Ранок», 2019. – 112с.
  5. https://support.microsoft.com/uk-ua/office/%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D1%96-%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D0%B1%D0%B0%D0%B7%D0%B8-%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%85-a849ac16-07c7-4a31-9948-3c8c94a7c204#__toc257378513
  6. https://bondarenko.dn.ua/osnovni-ponyattya-relyatsijnih-bd-normalizatsiya-zv-yazok-ta-klyuchi/

 

 

docx
Додано
21 квітня 2021
Переглядів
2127
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку