Мета уроку:
• освітня: ознайомити учнів з основними нервовими процесами (збудження та гальмування), показниками нервових процесів (сила, рухливість, урівноваженість); сформувати уявлення про вищу нервову діяльність та її основні типи, темперамент, типи темпераменту; установити особливості вищої нервової діяльності, притаманні лише людині, причини індивідуальних особливостей поведінки людини;
• розвивальна: розвивати увагу, пам'ять, критичне мислення, уміння працювати в малих групах, порівнювати, аналізувати та узагальнювати інформацію, установлювати причинно-наслідкові зв'язки;
• виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я, товариські відносини, інтерес до біології, літератури, формувати науковий світогляд.
Обладнання та матеріали: підручник , малюнки мультиплікаційних героїв, презентація, робочі зошити, схеми, таблиці, психологічний тест.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання вчителя і учнів. Перевірка присутніх. Емоційне налаштування на урок.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Аналіз узагальнення з теми «Сенсорні системи»
IІІ.Мотивація навчальної діяльності
Обговорення малюнків
Учитель пропонує учням розглянути зображення мультиплікаційних героїв.
— Хто зображений на малюнках? ( Ослик, Конячка, Кіт , Лев)
— Пригадайте, які якості притаманні цим героям. Як вони поводяться в різних ситуаціях? (Лев— веселий, енергійний, рухливий, товариський, наполегливий, збудливий, дратівливий, не вміє стримувати свої емоції. Конячка — спокійна, розсудлива, малоемоційна, терпляча, малорухлива, зосереджена, уважна. Кіт — спокійний, наполегливий, оптимістичний, урівноважений, рухливий, упевнений, уважний. Ослик — боязкий, вразливий, образливий, плаксивий, нетовариський.)
— Такі відмінності в поведінці людей також були помічені дуже давно. Ще в Стародавній Греції відомий лікар Гіппократ поділив усіх людей на чотири основні типи. Чи знаєте ви, як він назвав ці відмінності? (Темперамент.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Презентація
Діяльність нервової системи умовно поділяють на нижчу та вищу. Нижча нервова діяльність – сукупність безумовно-рефлекторних реакцій, спрямованих на роботу внутрішніх органів і підтримання гомеостазу. Нижча нервова діяльність є однаковою в різних людей. А які ж особливості та значення ВНД? ( вищої нервової діяльності). Вищими відділами ВНД є кора півкуль великого мозку та підкірка. Основними нервовими процесами, що координують вищу нервову діяльність, є збудження та гальмування. Збудження й гальмування в людини мають індивідуальний характер, оскільки в кожному організмі кількість нейронів, довжина їх відростків активність внутрішніх процесів є різними. Тому ВНД буде також різною у людей.
|
||
|
||
Засновниками вчення про ВНД є І. М. Сєченов (1829–1905) та І. П. Павлов (1849–1936). У своїх дослідженнях вони довели, що ВНД є нерозривною єдністю вроджених і набутих форм пристосованості, тобто безумовних і умовних рефлекторних реакцій. У поведінці людини досить часто виокремлюють ще розсудливу (розумову) діяльність, що ґрунтується на складній асоціативній діяльності мозку. Тип вищої нервової діяльності – це сукупність вроджених особливостей нервових процесів, що характеризують вищу нервову діяльність людини. І. П. Павлов уважав основними властивостями процесів збудження та гальмування силу, врівноваженість і рухливість. На підставі уявлень про особливості нервових процесів їх поділяють на 4 типи ВНД: жвавий, спокійний, нестримний та слабкий. Типи вищої нервової діяльності рідко трапляються в «чистому вигляді». Більшість людей мають риси всіх її типів із переважанням одного з них. Тип ВНД є природженим і становить основу психічної діяльності людини, її темпераменту, а також має певний уплив на формування тих чи інших рис характеру. Але тип ВНД в процесі життя під дією зовнішніх чинників може значно змінюватися.
Типи ВНД визначають типи темпераменту в людини. Темперамент – сукупність індивідуальних особливостей, що виявляються у силі, швидкості та зрівноваженості нервових процесів. Уявлення про темперамент виникло давно: давньогрецький лікар Гіппократ є творцем вчення про темперамент, а римський лікар Гален розробив першу класифікацію типів темпераменту. Важливу роль у розвитку теорії темпераменту мали дослідження І.Павлова, який показав взаємозв’язок темпераменту людини з її типом ВНД.
Кожен тип темпераменту має свої позитивні та негативні особливості. Так, нестримний холерик є дуже активним, легковажний сангвінік жваво сприймає світ, млявий флегматик завжди має сили й ґрунтовність, а нерішучий меланхолік є дуже чутливою людиною, яка співчуває кожному. Однак чисті типи майже не трапляються в житті, існує багато проміжних форм.
Типи нервової системи (темпераменту)
Розповідь за таблицею
Тип вищої нервової дiяльностi (за Павловим) |
Тип темпераменту |
Риси особистості |
Сильний, врівноважений рухливий (живий) Сильний, неврiвноважений рухливий нестримний Сильний, врівноважений інертний спокійний Слабкий, неврівноважений інертний хворобливий |
Сангвінік
Холерик
Флегматик
Меланхолік
|
Відкритий, говіркий, доступний, жартівливий, лідер, відповідальний
Неспокiйний, агресивний, образливий, мінливий, імпульсивний, активний
Пасивний, рівний, спокiйний, миролюбивий, стриманий, обережний, надійний
Тривожний, песимістичний, замкнутий, емоційний, тихий, чутливий |
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ та систематизація знань
Дослідницький практикум 5. Визначення типу темпераменту учня.
Дати відповіді ( так або ні) на тест в зошитах , визначити свій тип темпераменту.
ПСИХОЛОГІЧНИЙ ТЕСТ
Інтерпретація результатів
Якщо відповіді «так» на запитання:
Підсумок уроку
Отже, ВИЩА НЕРВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ – сукупність нервових процесів, що відбуваються у вищих відділах ЦНС, мають індивідуальний характер і забезпечують перебіг поведінкових реакцій людини . Типи вищої нервової діяльності відрізняються особливостями процесів збудження та гальмування. Типи темпераменту у чистому вигляді рідко трапляються у житті. У більшості людей поєднуються риси різних темпераментів, тоді слід говорити про змішаний тип темпераменту.
Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Опрацювати п.48., провести з батьками тест та визначити їх тип темпераменту.