Біологія. 8 клас.
Тема уроку. Умовні рефлекси людини. Набута поведінка.
Мета уроку:
сформувати знання школярів про вищу нервову діяльність людей;
ознайомити їх з умовними рефлексами, причинами утворення, гальмування й значенням для життєдіяльності;
виявити потреби й мотиви поведінки; розвивати у школярів уміння порівнювати безумовні та умовні рефлекси, їх значення й виживання у мінливих умовах середовища;
виховувати бережливе відношення до фізичного, психічного і соціального здоров’я.
Обладнання: підручник , робочі зошити, презентація, схеми, таблиці.
Тип уроку:
комбінований
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання вчителя і учнів. Перевірка присутніх.Емоційне налаштування на урок.
Актуалізація опорних знань учнів
Відповісти на питання
1.Що таке безумовні рефлекси? ( природжені та відносно постійні реакції людського організму на вплив зовнішнього та внутрішнього середовища, що відбуваються з допомогою нервової системи.)
2. Яка головна ознака безумовних рефлексів? ?( передаються від батьків)
3. Назвіть основні види безумовних рефлексів? (дихальні, хапальні, харчові, захисні, орієнтувальні і статеві.)
4. Що таке інстинкти? ( природжені (безумовнорефлекторні) програми у поведінці, пов'язані із збереженням виду) .Наприклад, інстинкт самозбереження, статевий.
Мотивація навчально –пізнавальної діяльності
Умови нашого життя: й особистого, й соціального, у наш час поступово змінюються. Які ж саме рефлекси: безумовні (тобто природжені) або ж умовні (тобто набуті протягом усього життя) забезпечать краще виживання людського організму? ( умовні рефлекси, тобто набуті протягом життя)
Вивчення нового матеріалу
Запишемо тему уроку Умовні рефлекси людини. Набута поведінка.
Презентація
Умовні рефлекси, на відміну від безумовних, являються індивідуальними, з'являються впродовж існування людини, особливі лише для неї; отримали тимчасовий характер й здатні згасати зі зміною умов навколишнього середовища.
Умовні рефлекси, в своїй дії збігаючись із безумовними подразниками, здатні набувати сигнального і попереджувального значень. Ці рефлекси забезпечують людині змогу завчасно реагувати на негативні чи позитивні подразники.
Умовні рефлекси здатні формуватися на основі безумовних. В процесі індивідуального розвитку людського організму умовні рефлекси підпорядковують собі роль безумовних, пристосовуючи ці рефлекси відповідно до новоутворених вимог зовнішнього середовища. Однак для формування умовних рефлексів потрібні деякі правила, умови.
Рис. Умови формування умовних рефлексів
Першою і головною умовою являється збіг в часі одноразової або багаторазового впливу умовного подразника із безумовним подразником чи діями одразу після нього. Зокрема, споживання їжі здатне супроводжуватися виділенням травних соків. Таким чином проявляється безумовнорефлекторна реакція. Із часом саме лише сервірування обіднього столу здатне спричинити виробництво організмом людини травних соків. Це і є умовнорефлекторна реакція.
Другою досить важливою умовою при формуванні умовних рефлексів являється послідовність дії подразників. Першим повинен виникнути умовний подразник (в даному випадку сервірований стіл), а далі - безумовний (їжа ). При цьому фізичне або біологічне значення умовного подразника не має переважати дію безумовного.
В відповідь на вплив сильного умовного подразника виникає значне збудження в відповідному центрі кори, це спричинить гальмування уже інших ділянок кори головного мозку та заблокує формування умовного рефлексу. Так наприклад, коли людина зібралася пообідати, накрила стіл, однак у даний час зателефонував хтось із знайомих з цікавою розмовою, то людина на деякий час забуває про їжу.
На відміну від тварин, в людини умовні рефлекси формуються не лише в відповідь на певні сигнали, наприклад, шкільний дзвінок, а і на почуті чи прочитані слова, малюнки, цифри. Так наприклад, в людини, що колись куштувала лимон, згадка навіть про нього викликає слиновиділення. Це також умовнорефлекторна реакція, однак у ній приймає участь ще і пам'ять (ця інформація про кислий смак лимона закарбована у корі півкуль).
Дякуючи цьому людині властиве абстрагування і узагальнення, що становлять основу мислення й свідомості. Саме так, процес навчання людей супроводжується утворенням й накопиченням певної кількості умовних рефлексів.
Розглянемо різноманітність умовних рефлексів за таблицею 41, стор.220:
Набута протягом життя поведінка людини має виражений соціальний характер, складається з умовних рефлексів та динамічних стереотипів, проявляється комплексом розумових дій та забезпечує соціальну пристосовуваність до змінних умов середовища життя. Динамічний стереотип – складна система послідовних стабільних умовних рефлексів, що полегшує
виконання багаторазово повторюваних дій. Яскравим прикладом динамічних стереотипів є різноманітні рухові навички: ходьба, біг, плавання, катання на лижах, гра на музичних інструментах, уміння писати та ін. Ці системи умовних рефлексів є основою для навичок та звичок.
Узагальнення та систематизація знань
Ознайомитися з текстом рубрики «Біологія + Психологія», стор. 222. Відповісти на питання
Яке значення для людини мають набуті розумові дії, що забезпечують спілкування?( Спілкування є ключовою складовою соціального життя людини і відіграє важливу роль у формуванні особистості та її розвитку.)
Підведення підсумків
Повторимо види умовних рефлексів. Продовжити речення:
( стереотип).
Оцінювання учнів та зауважень до їх підготовки.
домашнє завдання
- опрацювати параграф 50.
- порівняти безумовні та умовні рефлекси за таблицею 42 , стор..222, письмово в зошитах: