Навчальна мета: активізувати вживання лексичних одиниць з теми « Пора року.
Зима. Зимові канікули.» у мові учнів, узагальнити знання й уміння з теми, розширити словниковий запас, тренувати учнів у читанні з метою розуміння основного змісту тексту, розвиток навичок аудіювання та повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому,розвиток навичок говоріння ( декламування віршів).
Розвивальна мета: розвиток навичок мовленнєвої та мовної компетенції, розвиток навичок говоріння, мовлення, читання, письма, розвивати мовну
Здогадку та довготривалу пам'ять, мовленнєві компетенції учнів та їх зацікавленість у вивченні теми, розвивати у учнів культуру спілкування в ситуаціях, логічне мислення, вміння робити висновки та узагальнення.
Виховна мета: виховувати любов до вивчення англійської мови, повагу один до одного, пізнавальні інтереси до вивчення англійської мови.
Відкритий урок в 4 класі на тему « Пора року. Зима. Зимові канікули.»
Seasons. Winter. Winter holidays.
Навчальна мета: активізувати вживання лексичних одиниць з теми « Пора року.
Зима. Зимові канікули.» у мові учнів, узагальнити знання й уміння з теми, розширити словниковий запас, тренувати учнів у читанні з метою розуміння основного змісту тексту, розвиток навичок аудіювання та повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому,розвиток навичок говоріння ( декламування віршів).
Розвивальна мета: розвиток навичок мовленнєвої та мовної компетенції, розвиток навичок говоріння, мовлення, читання, письма, розвивати мовну
Здогадку та довготривалу пам'ять, мовленнєві компетенції учнів та їх зацікавленість у вивченні теми, розвивати у учнів культуру спілкування в ситуаціях, логічне мислення, вміння робити висновки та узагальнення.
Виховна мета: виховувати любов до вивчення англійської мови, повагу один до одного, пізнавальні інтереси до вивчення англійської мови.
Обладнання: підручник, текст з аудіювання, дидактичні картки, магнітофон.
Тип уроку: узагальнення знань.
Хід уроку.
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Привітання. Фонетична зарядка.
Teacher: Good day, children!
I am glad to see you.
Children: Good day, good day
Good day to you
Good day, good day
I am glad to see you.
Teacher: Who is on duty today?
Who is absent?
What day and date today?
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Teacher: The topic of our lesson is “ Seasons” We shall recollect lexical words on the topic. We shall read the text about seasons, we shall do listening comprehension and do many interesting tasks.
Children, what is the topic of our lesson? Do you know poems about seasons?
Children:
1. Spring is green
Summer is bright
Autumn is yellow
Winter is white
2. winter is white
Spring is golden
And autumn is a flame
Four lovely seasons
To make up a year,
And sing them by name.
3. Thirty days has September
April, June and November
February has twenty – eight alone
And the rest have thirty – one,
Excepting leap – year, that’s the time,
When February days are twenty – nine.
II. Основна частина уроку. Розвиток мовленнєвої компетенції.
1. Розвиток говоріння за темою.
Teacher: Let’s speak about our topic. Look at the blackboard read and answer the questions.
1. How many seasons are there in the year?
2. How many months are there in the year?
3. What are the spring months?
4. What are the summer months?
5. What are the autumn months?
6. What are the winter months?
7. How many days are there in December and January?
8. How many days are there in February?
2 Декламування віршів.
Вчитель: і так діти, як ви зрозуміли ми будемо працювати над темою « Зима»
Чи знаєте ви віршики про зиму, будь ласка! ( Діти розповідають вірші про зиму).
1. Winter.
Winter, winter you are white
You are frosty, light and bright!
Trees and streets and parks with snow
And the flowers do not grow
Children can in winter skate
They can ski, but they can’t bathe.
2. Winter.
Winter, winter, winter!
The snow is falling
The wind is blowing
The ground is white
All day and all night.
3. Snowflakes.
Merry little snowflakes
Dancing through the street
Flying in our faces
Falling at our feet
Merry little snowflakes
Winter’s wild bees
Covering all the houses,
Dusting all the trees.
4. Snowman.
We’ll make a snowman
Big and round
We’ll put the snowman
On the ground.
3. Активізація вживання лексичних одиниць за темою.
Teacher: Look at the blackboard. You can see necessary words on our topic let’s read and translate.
Season to skate
A winter to ski
Hockey in winter
To play hockey weather
Sky cold
Wind frosty
Winter to toboggan
Snow to make a snowman
( Діти отримують пелюстки з ромашки, читають слово та перекладають його)
4. Розвиток навичок читання та тестова перевірка знань за текстом.
Teacher: Dear children! Let’s read the text and answer the questions.
Winter.
There are four seasons in the year. Winter is the first season of the year. December, January, February are winter months. December and January are long months. They have got thirty one days. February is a very short months. It has got twenty eight or twenty nine days.
In winter it is very cold. The weather is frosty. The trees, the streets and the houses are white with snow. In winter there no birds in the trees and there are no flowers in the parks.
In winter children usually play hockey, skate, ski and toboggan.
1. How many seasons are there in the year?
2. What is the first season of the year?
3. What are the winter months?
4. How many days are there in December and January? Are these months long?
5. Is February a long month, too? How many days has it got?
6. What is the weather like in winter?
7. What colour are the trees, the streets and the houses?
8. Are there many birds in the trees and flowers in the parks in winter?
9. Do children play hockey, ski and toboggan in winter?
Teacher: Let’s do tasks on the text. Put plus and minus. Take short of paper. Write down your surname and name.
1. Winter is the third season of the year.
2.December and January are long months.
3. February is a short month.
4. December, January and April are winter months.
5. There are many birds and flowers in the parks in winter.
6. Children play hockey, skate, ski, toboggan in winter.
5. Фізкультхвилинка.
Teacher: Let’s do physical training.
Stand up Stand up
Hands up 1,2,3 hop
Hands down 1,2,3 stop
Stand still Stand still
Sit down Sit down
Stand up
Hands on hips
Bend right
Bend left
Stand still
Sit down
6. Ігрові моменти уроку.
Teacher : Next task, translate the words and write down in the crossword.
( Діти розгадують кросворд)
1 |
|
|
|
||||||
2 |
|
|
|
||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
||
4 |
|
|
|
|
|
||||
|
|||||||||
5 |
|
|
|
|
|
||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|||
1. Сніг.
2. Вітер
3. Кататися на санках
4. Зима
5. Пора року
6. Погода
7. Сніговик
7. Розвиток навичок аудіювання.
Teacher: Let’s listening comprehension. The text “ Seasons in Ukraine .»
( Діти слухають текст та виконують тест.)
1. It is usually hot in this season. The sky is blue, the sun is bright. The days are long and the nights are short. The trees are green and there are many birds in the park. Sometimes it rains, but not for a long time. The weather usually does not change.
2. It is very cold season. The weather is frosty. It is snow. The sky is grey. There are no birds in the park. Children play hockey, skate and ski.
3. It is very nice season. It gets warmer and warmer. The days get longer and longer. The nights are shorter. There are many beautiful flowers in the streets and parks.
4. Sometimes the weather is fine for a long time. At the end of this season the weather gets colder. The sky is grey. The days are short. It often rains.
Seasons |
Summer |
Autumn |
Spring |
Winter |
Text
|
|
|
|
|
Points
|
|
|
|
|
8. Розвиток навичок письма.
Teacher: Children, next tasks. Open your copy- book and write down these sentences.
Fill in the blanks.
Cold, snows, winter, snowman, white with snow.
1. The weather is usually………..
2. It often ………in winter.
3. Children like…………….
4. Children play snowballs and make……..
5. The trees, the houses, the streets are…………..
9. Фізкультхвилинка.
Teacher: Let’s have a little rest.
Do these exercises, please.
1,2 – 1,2,3 - I like boxing. Look at me!
1,2 – 1,2,3 - I enjoy watching TV.
1,2 – 1,2,3 – I like dancing. Look at me!
1,2 – 1,2,3 – I like swimming in the sea.
10. Розвиток мовної компетенції за темою. Лексичні вправи.
Teacher: Let’s do lexical drills.
Task 1. ( діти з переплутаних букв складають слова за темою)
EKSAT RIWTEN WNOS ISK DOLC
NOWNMSA ROTYSF
Task 2. Teacher: Choose the words on the topic.
( діти вибирають слова до теми)
Spring, bird, winter, cold, warm, snowman, football, hockey, skate, ski, frosty, hot, weather, snow, sky, leaves, snowdrop, fruit, vegetables, toboggan, rain.
11.Розважальні моменти уроку.
Teacher: а зараз діти давайте проспіваємо пісеньку в якій ми скажемо, що ми робили на уроці.
Teacher: Let’s listen to the song and sing and say what we do at school.
Together, together,
Together every day,
Together, together
We work and we play.
Together, together
We read books every day
Together, together
We work and we play
Together, together
We write words every day
Together, together
We work and we play.
III. Заключна частина.
1. Домашнє завдання.
1 – виконати творчу роботу, намалювати малюнок на тему « Зима в моєму селі», та скласти міні- твір на англійській мові в розмірі 6-7 речень.
2 – виконати вправу ( прочитати та перекласти текст)
3 – вивчити слова.
2. Підсумок уроку.
We have done lots of work today. What part of the lesson did you like more?
( Вчитель підводить підсумок уроку та виставляє оцінки).
Костянтинівське районне НВО № 1 « Таврія»
Відкритий урок
в 4 – А класі
на тему:
« Пора року. Зима.
Зимові канікули»
Вчитель англійської мови:
Фрякіна С.В.
Старший вчитель вищої категорії.
2007 -2008 н.р.