Тема. Порівняння чисел другого десятка . Вимірювання і порівняння довжин відрізків.
Творча робота над задачею.
Мета: навчити учнів порівнювати числа другого десятка, вимірювати і порівнювати довжину відрізка за допомогою лінійки; формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження різниці та суми, порівнювати числа, розвивати творче мислення; виховувати уважність, наполегливість.
Обладнання: малюнки сніжинок, малюнок Зими, картки для роботи в групі, підручник математика, кубик для гри, цеглинки Лего, картка самооцінювання, палички Кюїзенера.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Встали діти всі рівненько,
посміхнулися гарненько,
Подивились ви на себе,
подивились ви на мене,
І за парти сіли гарненько.
--- Діти, чи любите ви зимову пору року? ( відповіді дітей)
--- Сьогодні ми будемо вивчати математику разом із нашою гостею . (малюнок на дошці)
--- Так до нас завітала чарівниця «Зима». Діти, за правильне виконання завдань ви будете отримувати сніжинки. Настрій усіх пречудовий. Отже, до роботи час.
1) Гра » Кубик Блума» ( назви зимові місяці; придумай речення про зиму; поясни, яка зима ?)
II. Актуалізація знань учнів.
2) Вправа «Незакінчене речення» Скласти вежу із цеглинок. (на дошці числа з відповідними кольорами цеглинок).
«14 — це 10 і...».
«16 — це 10 і...».
«18 — це 10 і...».
«19 — це 10 і...».
«15 — це 10 і...».
«17— це 10 і …».
2) Гра «Впізнай число»
— Яке число складається з: 1 десятка 5 одиниць; 1 десятка 3 одиниць; 1 десятка 7 одиниць; 1 десятка 8 одиниць. Запис у зошит. Взаємоперевірка робіт.
3) Цікаві задачі.
• Оленка поклала у корзину 1 десяток груш і ще 7. Скільки всього груш поклала Оленка?
• На столі лежить 1 десяток яєць, а в холодильнику— на 3 яйця менше. Скільки яєць лежить в холодильнику?
III. Ознайомлення з новим матеріалом
1) Робота з лічильним матеріалом. Палички Кюїзенера.
— Візьмемо 10 більших паличок і складемо їх у пучок.
— Скільки паличок у пучку? (10, або 1 десяток)
— До 10 паличок додаємо 2 палички.
— Скільки стало паличок? (12, або 1 десяток і 2 одиниця)
--- Порівнюємо числа 10 і 12 (знак менше)
---Читаємо 10 менше 12.
— До 10 паличок додамо 3 палички.
— Скільки стало паличок? (13, або 1 десяток і 3 одиниці)
— Візьмемо 2 пучки по 10 паличок.
— Скільки всього паличок? (20, або 2 десятки).
--- Порівнюємо числа 20 і 13.( знак більше)
— Число 20 більше 13.
--- Порівняйте числа 14 і 5 .( Діти, запам’ятайте двоцифрове число більше за одноцифрове.)
ІV.Розвиток умінь та навичок.
1) Робота в парах. (картки) Технологія «Щоденні три». Робота з другом.
Порівняти числа .
17 і 18; 15 і 12; 16 і 19; 13 і 5 ;
2) Самостійна робота. Технологія « Щоденні три».
№3 с.78 підручник
Фізкульхвилинка
Задивились котики
На вербові котики.
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Час прийшов їм спочивать.
Відпочине і наш клас.
Всі піднесли руки — раз!
Два! — присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! — і вгору,
Два! — і вниз.
На сусіда не дивись.
Ще присіли, піднялись,
Головою похитали
Й працювати знов почали.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1) Робота в групах.
Вимірювання і порівняння довжин відрізків.
7 см і 8 см, 8 см і 12 см, 12 см і 13 см ; Запис у зошиті.
(7 см< 8 см; 8 см <12 см;
12 см < 13см )
3) Творча робота над задачею. с. 78 №4
Пригадайте діти, що означає слова у задачах »менше», »більше».
Складаємо короткий запис до задачі. ( Колективна робота)
Із ковбасою – 5 б. Із ковбасою – 5 б.
Із сиром -- ? на 2 б. менше Із сиром -- ? на 2 б. більше
Розв’язання 5-2 = 3(б.) Розв’язання 5+2=7(б. Відповідь: 3 бутерброд із сиром приготували на обід. В: 7 бутербродів із ковбасою приготували на обід.
V. Підсумок уроку.
Рефлексія.
--- Які завдання виконували на уроці?
--- Які труднощі виникали у виконанні завдань?
— Як називається число, записане цифрами 1 і 8; 1 і 5; 2 і 0?
— Молодці, ви добре попрацювали на уроці!
— Картка самооцінювання. Діти, оцініть свою роботу смайликом .