Урок 30
Тема. Повітря, його склад. Кисень. Фізичні властивості кисню.
Оксиген. Поширеність Оксигену в природі.
Мета:
навчальна: вивчити склад повітря, його властивості, сформувати уявлення про повітря як суміш газів; розпізнавати Оксиген як хімічний елемент та кисень як просту речовину, проаналізувати його фізичні властивості, узагальнювати та робити висновки;
розвивальна: розвивати пам’ять, логічне, образне мислення, уміння нестандартного мислення;
виховна: виховувати творчий підхід до навчання, дбайливе ставлення до навколишнього світу, пізнавальний інтерес до предмета.
Очікувальні результати:
Учні:
- оцінюють роль повітря;
- знають склад якісний та кількісний повітря, фізичні властивості;
- оперують поняттями хімічні елементи та прості речовини;
- розпізнають Оксиген як хімічний елемент та кисень як просту речовину;
- називають склад молекул кисню;
- описують фізичні властивості кисню;
- описують поширеність Оксигену в природі;
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми проведення: групова робота, індивідуальна робота, робота в парах.
Методи проведення: проблемно – пошуковий, дослідницький, інформаційно – рецептивний.
Прийоми; презентація, демонстрація, інтерактивні вправи, розв’язування задач,
«Мозковий штурм», «Незакінчене речення», взаємоперевірка.
Обладнання уроку: мультимедійна дошка, періодична система хімічних елементів, учнівські
проекти
Хід уроку
І. Організація класу
1. Визначення емоційного стану учнів Слайд 1
2. Афірмації Слайд 2
ІІ. Відтворення та корекція опорних знань
Вправа «Колесо фортуни» на сайті Wordwall - індивідуальна робота Слайд 3
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності –
Склянка. Що можемо сказати про вміст склянки? (склянка не порожня, а наповнена повітрям) Ми живемо з вами на дні океану, якого немає на карті. Цей океан називається (атмосферою). А приземний шар атмосфери і є (повітря).
ІV. Вивчення нового матеріалу – групова робота
Учні презентують проекти:
І група – «Повітря»
Запитання учням класу:
1) Повітря – це однорідна чи неоднорідна суміш?
2) Назвіть основні компоненти повітря.
3) Які властивості має повітря?
ІІ група – «Кисень»
Запитання учням класу:
ІІІ група - «Оксиген»
Запитання учням класу:
V. Фізкультхвилинка
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Інтерактивні вправи на сайті Learningapps – індивідуальна робота Слайди 9, 10, 11
2. Самостійна робота із взаємоперевіркою – робота в парах (Сигнали і критерії)
Варіант 1
1. Хімічний символ елемента Оксигену:
а) H; б) O; в) K.
2. Відносна молекулярна маса кисню:
а) 16; б) 32; в) 48.
3. У процесі дихання кисень:
а) поглинається; б) виділяється; в) не використовується.
4. Позначте фізичні властивості кисню:
а) газ синього кольору, зі специфічним запахом;
б) газ без запаху, без смаку, погано розчинний у воді;
в) газ без запаху, без смаку, добре розчинний у воді.
5. Валентність Оксигену у сполуках:
а) тільки ІІ; б) ІІ або ІІІ; в) ІІ або ІV.
6. Про кисень як просту речовину йдеться у фразі:
а) … є складовою частиною повітря;
б) риби дихають розчиненим у воді …;
в) … входить до складу води;
г) твердий … - кристали блакитного кольору;
д) … входить до складу багатьох мінералів
Варіант 2
1. Формула простої речовини кисню:
а) О3; б) O; в) O2.
2. Відносна атомна маса Оксигену:
а) 16; б) 32; в) 48.
3. У процесі фотосинтезу кисень:
а) поглинається; б) виділяється; в) не використовується.
4. Вміст кисню в повітрі складає:
а) 49%; б) 21%; в) 89%.
5. Молекулярна маса кисню:
а) 16; б) 32; в) 48.
6. Про Оксиген як хімічний елемент йдеться у фразі:
а) … є складовою частиною повітря;
б) риби дихають розчиненим у воді …;
в) … входить до складу води;
г) твердий … - кристали блакитного кольору;
д) … входить до складу багатьох мінералів.
3. Розв’язування задачі – групова робота
Обчислити масову частку Оксигену у сполуці:
І група - сода Na2CO3 є одним з головних продуктів хімічної промисловості. У великих кількостях соду використовують для виробництва скла, мила, паперу, текстилю та у інших галузях промисловості. (45,3%)
ІІ група - гіпс CaSO4 має широке застосування. Розмолотий гіпс застосовують як добриво (гіпсування). При температурі 120—200°С перетворюється в алебастр, що використовують для штукатурних робіт, для виготовлення форм у керамічному виробництві та різних виливків. Гіпс також використовують в медицині для фіксації кінцівок при переломах. (47,1%)
ІІІ група – карбамід СО(NН2)2 використовується в сільському господарстві як добриво і як добавка до корму тварин. Також використовується при отриманні полімерів, пластмас, клеїв, штучних волокон, барвників. служить матеріалом для отримання лікарських препаратів. (26,7%)
Відповіді Слайд 12
VІІ. Підсумки уроку – індивідуальна робота
Чи досягли ви своїх цілей ?
на уроці я дізнався...,
я зрозумів ...,
я навчився...,
найбільш цікавим було ...,
найбільший мій успіх – це...,
найбільші труднощі я відчув...,
я не вмів, а тепер умію...,
я змінив своє ставлення до...,
на наступному уроці я хочу...
VІІІ. Домашнє завдання: §15 опрацювати, вправу 11 ст. 114 виконати Слайд 15