Мета: Ознайомити учнів з формами прикметників та особливостями їх вживання; вчити доречно використовувати ці форми прикметників в усному та писемному мовленні; розвивати навички самостійної роботи, образне мислення, культуру мовлення; виховувати любов до народних традицій.
Тема: Повні й короткі форми прикметників.
Мета: Ознайомити учнів з формами прикметників та особливостями їх вживання;
Вчити доречно використовувати ці форми прикметників в усному та писемному мовленні;
Розвивати навички самостійної роботи, образне мислення, культуру мовлення;
Виховувати любов до народних традицій.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання: Підручники, картки.
Хід уроку:
«Людина страшиться тільки того, чого не знає,
Знаннями перемагається всякий страх…»
В. Белінський.
І. Організаційний момент.
Вчитель:
Дзвоник щойно пролунав,
Нас до класу він зібрав-
Труд наш знову починає,
Тож успіхів побажаєм!
Атмосфера розуміння
Хай сусідить із умінням.
Ну ж сусідам усміхнімось
І до справ своїх берімось!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів:
1. Перевірка д/з: §46, с.158, вправа 383
2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
а) В якому розділі мови вивчається прикметник?
б) Що називаємо прикметником?
в) Які групи за значенням ми знаємо?
г) Які ступені порівняння прикметників ви знаєте?
3. Творча вправа «Знайди ключ»: записати прикметники у дві колонки: якісні, відносні.
Сліпий, грушевий, донецька, добра, джерельна, молодий, морські, жовтий, полтавський, білий, залізні.
Ключ: четверта буква кожного слова (Проти шерсті – це фразеологізм)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Спостереження над мовним матеріалом.
Ясний ранок зійшов на землю. Ясен місяць над водою з вітром розмовляє.
Дрібним підтюпцем до нас наближалася зима. Дрібен дощик постукав у вікно.
(З’ясувати значення слова «підтюпцем»). Виділіть прикметники та скажіть, чи всі форми прикметників характерні для нашого мовлення, чим вони відрізняються від літературної норми. Як би ви назвали ці форми прикметників?
Проблемне питання: Зробіть висновок про те, чим ми будемо займатися на уроці.
ІV. Формування учнями теми та мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником
Опрацювання теоретичного матеріалу С.150
Не варт подяки, не вартий його мізинця, бути потрібним, підприємству потрібен бухгалтер, не владен розпоряджатися, на повен голос, ладен допомогти.
3. Робота з аудіоматеріалами. Гра «Упіймай прикметник».
Прослухайте українські пісні. Запишіть прикметники, які присутні в текстах цих пісень. Визначте форми прикметників.
(У класах, де на уроках музики вже вивчили пісню «Зеленеє жито...», цю пісню варто проспівати з учнями під аудіозапис. Перед прослуховуванням пісні «Зоре моя вечірняя...» слід звернути увагу учнів на автора тексту, згадавши, які твори Т. Г. Шевченка було вивчено в попередніх класах).
4. Практичні вправи 363, 364, 365.
5. Творче завдання (для обдарованих дітей)
Завдання: спробувати скласти вірш, заримувавши:
а) короткі прикметники: дрібен, ладен, славен, повен, зелен.
б) повна нестягнена форма прикметників: вечірняя, вірная, милая, молодая, святая.
VІ. Закріплення.
- Самостійна робота.
Утворити можливі форми від прикметників:
I варіант: зелений, красний, святий.
II варіант: тихий, буйний, сивий.
З одним прикметником, ужитим у повній стягненій формі скласти речення.
VІІ. Підбиття підсумків.
Опитування - інтерв’ю «Мікрофон».
На цьому уроці я для себе: зрозумів, зацікавився, відкрив.
Вчитель: Багато з вами віршували,
Та прози більше у житті.
Ті учні, що відповідали,
Оцінки маєте такі.
(Оголошення результатів за урок)
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати правило на с.150, письмово виконати вправу 368.