Урок читання. Мала буква ю. Читання складів, слів, речень і тексту з вивченими літерами
Мета: ознайомити учнів з малою друкованою буквою ю та її звуковим значенням у різних позиціях ([йу] — на початку слова і складу та [у] — після м'якого приголосного звука); навчити друкувати її; закріплювати вміння робити звуковий аналіз слів; удосконалювати навичку читання, уміння добирати заголовок до тексту; розвивати вміння складати розповідь за малюнком; формувати компетентності спілкування державною мовою, соціальну компетентність; виховувати інтерес до диких тварин.
Обладнання: картка для ігор («Розфарбуй та прочитай», «Добери пару»); пазл букви ц; табличка зі словом для стіни слів; цеглинки LEGO зі складами; капелюхи для рефлексії.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Гра «Розфарбуй та прочитай»
— Допоможіть клоунові та цуцику скласти слова зі складів.
— Розфарбуйте однаковим кольором кружечки зі складами одного слова.
3. Вправа «Хто швидше?». Робота в парах
— Складіть пазл-букву.
— Яка буква утворилася?
— Назвіть слова, в яких вона зустрічається.
— Які звуки позначає буква «це»?
— Які вони?
4. Гра «Правда — неправда»
— Прочитайте речення, закресліть слова, що не відповідають змісту речення.
· На ялинці висять цвях, цибуля, цукерка, пшениця та синиця.
· Уранці в крамниці продавали синиці, чорниці, полуниці, рукавиці, танці.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Робота за сторінкою букваря (с. 42)
1) Бесіда за малюнком.
— Розгляньте малюнок. Які букви зображено на ньому?
— Що вони роблять? (Розмовляють між собою.)
— Кого вони нагадують? (Людей.)
— Як називають групу людей, які зібралися на вулиці чи на майдані? (Юрба.)
(Якщо першокласники не зможуть відповісти на останнє запитання, вчитель має сам назвати слово «юрба».)
2) Словникова робота. Розміщення слова «юрба» на стіні слів.
— Оберіть слова, якими можна замінити слово юрба: колона, натовп, шеренга, група людей, скупчення людей.
— Доповніть речення словом юрба.
Здалеку було видно дитячу __________
Гомін від великої __________ ставав дедалі голоснішим.
__________ гостей зібралась уже чималенька.
3) Звуковий аналіз слова «юрба».
— Побудуйте звукову модель слова юрба.
— Які звуки стоять на початку слова?
— В українській мові два звуки [йу] позначаються на письмі однією буквою ю.
4) Ознайомлення з друкованою буквою «ю».
· Графічний аналіз букви ю (визначення елементів, з яких вона складається);
· друкування букви (у повітрі, олівцем у клітинках);
· друкування слів з буквою ю.
Юшка, знаю, малюнок, тюльпан, умію, даю.
— Підкресліть слова, в яких буква ю позначає два звуки.
— Коли буква ю позначає два звуки? (Ця буква позначає два звуки, коли розташована на початку слова і складу.)
Фізкультхвилинка
Руки в сторони та вгору —
На носочки підніміться.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже й кінець.
Хто ж старався — молодець!
2. Продовження роботи за букварем (с. 42-43)
1) Виконання завдання Читалочки.
· Читання слів у стовпчиках, по рядах;
· складання речень зі словами.
2) Читання вірша Ігоря Січовика.
· Читання ланцюжком, хором, за бажанням;
· гра «Добери пару».
— Поєднайте слово та малюнок за змістом віршика.
— Придумайте заголовок до цього вірша.
3) Гра «Збери слово». Робота в групах.
На цеглинках LEGO записано склади: рюк, ма, пан, лю, зак, люк, стра, тюль.
— Складіть та прочитайте слова.
— Які звуки позначають букви, що стоять перед буквою ю?
— Що спільного у цих звуках? (Вони м'які.)
— Який звук позначає буква ю після м'якого приголосного? (Після м'якого приголосного голосний звук [у] позначається буквою «ю».)
Зарядка для очей
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись!
4) Робота над текстом.
· Первинне сприймання тексту.
— Яку книжку подарував дідусь Юркові?
· Словникова робота.
· Щоденні 5. Читання для друга (учні працюють у парі; читають одне одному по реченню).
· Бесіда за змістом тексту.
— Про кого йдеться в тексті?
— Як звали хлопчика і дідуся?
— Що дідусь подарував Юркові?
— Про кого була книжка?
— Що Юрко дізнався з книжки про верблюдів?
— Де захотілося побувати хлопчикові?
— Що пообіцяв йому дідусь?
— Чи бачили ви живого верблюда? Де саме?
— Що вам відомо про верблюдів?
— Де верблюди живуть?
— Чому на спині в них горби? (Там у верблюдів відкладаються запаси жиру, а коли вони долають пустелю, жирові запаси замінюють їм воду і корм.)
— Як довго верблюди можуть обходитись без води та їжі? (Без води кілька днів, а без їжі — кілька тижнів.)
Довідка для вчителя. Цікава інформація про верблюдів
· Близько 10 000 років тому верблюди жили в Європі разом з мамонтами, великорогими оленями, шерстистими носорогами та іншими представниками льодовикової фауни, однак після відступу льодовика зникли.
· Найбільше верблюдів налічується в Австралії.
· Верблюд здатний нести вантаж вагою у 270-300 кг.
· Одним з найцікавіших органів верблюда є ніс. Верблюжі ніздрі мають особливу форму, що дає змогу повертати назад в організм ту вологу, що випаровується під час дихання. А ще верблюди вміють так стискати свої ніздрі, що в них не потрапляє пісок навіть під час найсильніших піщаних бурь...
· Якщо верблюд стомиться, затнеться і ляже на землю, то підняти його неможливо жодними засобами: ані умовлянням, ані батогами, ані палицями...
· Читання тексту естафетою по абзацу.
— Який заголовок можна дібрати до тексту?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Бесіда
— Яку букву вивчали на уроці?
— Що про неї дізналися?
— Які звуки позначає буква ю, коли розташована на початку слова або складу?
— А якщо після м'якого приголосного?
2. Вправа «Подай сигнал»
Учитель називає слово. Якщо буква ю в цьому слові позначає два звуки, учні піднімають 2 цеглинки, якщо один звук — 1 цеглинку.
3. Рефлексія
Вправа «Справа в капелюсі»
Учні передають одне одному під музику зелений та червоний капелюхи. Коли музика вимикається, той, у кого залишився в руках зелений капелюх, озвучує вид діяльності, що найбільше сподобався. Учень, у руках якого опинився червоний капелюх, називає вид діяльності, що спричинив найбільше утруднення.
— Дякую за роботу!