Чуприна Ганна Василівна,
вчителька математики комунального закладу
“Харківський ліцей №140 Харківської міської ради»
Урок-екскурсія, подорож з алгебри, 7 клас
Тема: Повторення вивченого матеріалу. Подорож Україною (онлайн-тур).
Мета: формування предметних компетентностей: повторити вивчений матеріал з різних розділів алгебри; розвивати в учнів логічне мислення та вміння висловлюватися, працювати у групах, розвивати мовлення школярів; розвивати продуктивне мислення; виховувати любов до математики, виховувати патріотичні почуття гордості за свою державу, формувати у дітей любові до народу, Батьківщини, поваги до української мови, рідної землі, пробуджувати почуття національної гідності.
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;
соціальної: сприяти дотриманню культури спілкування; навчати продуктивно співпрацювати з учнями у парах, групах.
Тип уроку. Урок закріплення і засвоєння знань
Форма проведення. Урок-подорож.
Обладнання: мультимедійна презентація, карта України, записи на дошці, загадки, малюнки, вірші українських поетів.
Хід уроку:
І. Організація класу.
1. Привітання
Вчитель:
«Усе моє, все зветься Україна»
Буває часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, —
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є — дорога, явори,
усе моє, все зветься — Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
(Ліна Костенко)
2. Рефлексія
( побажання один одному, прогнозування очікуваних результатів)
«Девіз творчих та винахідливих"
Дітям пропонується перед початком роботи промовити такі слова:
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь! (Слайд 2)
IІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: Сьогодні я пропоную вам здійснити онлайн-тур Україною, але мандрівка ця незвична, в процесі знайомства з найвідомішими куточками України ми будемо повторювати вивчене вами на попередніх уроках. Подорожуватимемо автобусом, щоб ви змогли спостерігати чудові краєвиди нашої країни. Займайте, будь ласка, свої місця. (Слайд 3)
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» (Слайд 4)
Які почуття у вас виникають коли ви чуєте слово Україна?
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Відповіді: наша рідна земля, вільна, незалежна, Батьківщина, соборна, квітуча, неподільна, єдина, рідна.
IІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Вчитель: Тема нашого уроку «Подорож Україною». Сьогодні урок буде присвячений дорогій Батьківщині. Ми здійснимо захоплюючу мандрівку нашою мальовничою Україною, щоб більше дізнатися про свою країну, побачити її захоплюючу красу. Україна - це наша Батьківщина, земля наших батьків та усіх близьких нам людей, яка має неповторну культуру, милозвучну мову, багату історію і прекрасні традиції. А яка гарна і чарівна природа України: великі і владні гори в Карпатах, широкі поля і ліси, моря, які омивають наші береги, блакитне небо - здається можна в ньому потонути, золоті поля пшениці. Наша країна має 24 області і кожна з них не гірша популярних міст Європи, які відвідують мільйони туристів за рік. На території України існує безліч місць, побувавши в яких, досвідчені мандрівники не відразу згадують що знаходяться не в Англії, Італії, Нідерландах, Німеччині або іншій не менш цікавій країні.
ІV. Повторення та аналіз вивченого матеріалу.
Вчитель: Маршрут подорожі: Київ, Запоріжжя, Полтавщина, Закарпаття, Поділля.
«Дорожня вікторина»
Отже, вирушаємо. А щоб час у дорозі линув швидше, пропоную вам «Дорожню вікторину».
Закони додавання:
Переставний закон додавання: сума не змінюється від зміни місць доданків.
a + b = b + a
Сполучний закон додавання: до суми чисел a і b додати c, дорівнює a додати до суми чисел b і c.
(a + b) + c = a + (b + c)
Закони множення:
Переставний закон множення: добуток не зміниться від зміни місць множників.
a • b = b • a
Сполучний закон множення: добуток не зміниться, якщо будь-яку групу множників, що стоять поруч, замінити їх добутком.
a • b • c = a • (b • c)
Розподільний закон множення відносно додавання: щоб помножити суму на число, можна помножити на це число кожний доданок і утворені добутки додати
(a + b) • c = a • c + b • c
Тотожність — це рівність, правильна при будь-яких значеннях змінних, що входять до неї. Наприклад, основні властивості дій над числами або формули скороченого множення, або числові рівності.
При множенні степенів з однаковими основами показники додаються, а основа залишається без змін.
При діленні степенів з однаковими основами від показника степеня діленого віднімається показник степеня дільника, а основа залишається без змін.
При піднесенні степеня до степеня показники степенів перемножуються, а основа залишається без змін.
Одночленом називають алгебраїчний вираз, який являє собою добуток чисел, змінних та їх степенів. Наприклад: 0, 3ab, х,
.
Зупинка 1
Вчитель: Ось і перший пункт нашої подорожі – Київ. Київ – столиця України та одне з найстаріших міст Європи, засноване щонайменше 1500 років тому. Сучасне європейське місто здатне здивувати будь-кого – від любителів природної краси, архітектури та визначних пам'яток до тих, хто віддає перевагу більш насиченому та активному відпочинку. Київ побудовано на схилах живописної річки Дніпро, що дає можливість милуватися неповторними панорамами мегаполісу. Це - дивовижне місто, в якому на кожному кроці зустрічаєш цікаві місця, і дізнаєшся багато нового. Поряд із численною кількістю сучасних хмарочосів, торгівельно-розважальних та бізнес-центрів розташовані цікаві історичні будівлі, пам'ятки мистецтва й архітектури, тихі вузькі вулички із своєю історією та неповторним шармом. Тут велика кількість зелених скверів, парків, фонтанів, музеїв, університетів, храмів, театрів, кафе, ресторанів та клубів на будь-який смак.
Завітаємо у Національний історико-культурний заповідник «Києво-Печерська Лавра». На жаль, вхід перекриває брама дзвіниці Софійського собору. Розв’яжемо приклади, щоб пройти далі. (Запис зроблено на дошці)
(Слайд 5 Фото Лаври)
Назва лаври «Печерська» походить від слова «печери», бо саме у печерах на її території оселялись перші монахи. А так як тут жили тільки чоловіки, то монастир називається «Лавра».
Києво-Печерська лавра входить до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. На її території знаходиться більше 20-ти церков.
Одна з найцінніших споруд – це Троїцька надбрамна церква. Про неї згадується в "Повісті минулих літ" Нестора Літописця.
Успенський собор – головна церква монастиря, розписана в стилі українського бароко.
Зупинка 2
Вчитель: Ну, що продовжимо подорож? Наступна зупинка - острів Хортиця, що на Запоріжжі. Відвідаємо «Запорозьку Січ». (Слайд 6)
Поринемо у часи козацтва. Допоможіть козакам здобути перемогу.
(Слайд 7)
Зупинка 3
Вчитель: Наш тур наближається до Полтавщини. Полтава – чарівне і різнобарвне місто, яке по праву називається культурною столицею України. Давні традиції, переплетені з досягненнями сьогодення та помножені на привітність і щирість місцевих жителів, наче магнітом притягують до міста гостей з усіх куточків світу. Можливо, наша Полтава - провінційне містечко. Можливо, вона – маленька та затишна. Можливо, тут не таке активне нічне життя, як у мегаполісі. Проте вона щира, самобутня і така гарна, що закохатися у неї можна з першого погляду.
Мальовниче місто Полтава славиться не тільки смачними галушками, а відоме своєю багатою історією. Це місто відоме завдяки чаклунству в Диканьці, «Сорочинському ярмарку», «Наталці Полтавці» та багатьом творам Шевченка.
Відвідаємо і ми «Сорочинську ярмарку» та прикупимо декілька сувенірів. (Слайд 8)
(Слайд 9. Задачі)
і кожен гість з’їв однакову кількість смачненького? Припустимо що на ярмарку було не менше 2600 гостей
Зупинка 4
Вчитель: Закупилися сувенірами, рушаймо далі. Шлях наш лежить на захід. І ось уже нас зустрічає Закарпаття. Це надзвичайно чудовий куточок України. В самому серці Карпат в підніжжі гори Гимба в буковій ущелині знаходиться одне з семи природних чудес України – каскадний водоспад Шипіт. В густих хвойних лісах Карпат, знаходиться справжня природна перлина – озеро Синевир.
Мальовнича Колочава - одне з найдовших сіл в Україні.
Серед дивовижних архітектурних пам’яток Західної України можна виділити казковий мисливський замок Шенборн.
Єдине в Україні фермерське господарство, яке утримує плямистих оленів.
В закарпатському містечку Хуст також є страусовий розплідник, який налічує понад 30 птахів.
Родзинка Закарпаття – Долина нарцисів в урочищі Кіреші.
Говерла – найвища точка України (2061 м). Тому відвідування її буде повне вражень. Почнімо ж підкорювати її вершини. (Слайд 10)
(Слайд 11. Відповіді)
Зупинка 5
Вчитель: Скільки не подорожуй, а слід повертатись додому. Тому наш гостинець пролягає далі на романтичне Поділля, так чарівно оспіване Лесею Українкою! Ця земля є для нас особливою, наповненою неповторними краєвидами і притаманними лише їй особливостями. Це історичний регіон у центрально-західній частині України, що межує з Молдовою. Назва регіону апелює до долини між річками Південний Буг і Дністер. Цей лісостеповий край всіяний невисокими горами, багатьма ярами та каньйонами річок. Поділля поєднує мальовничі природні та історичні пам’ятки. Це зразки мурованої архітектури (замки, палаци, церкви і костели), затоплене село Бакота, а також місто-півострів Заліщики, що свого часу славилося як кліматичний курорт. Найбільші міста регіону — Вінниця та Хмельницький. (Слайд 12)
Діти, я вам пропоную теж на мить стати поетами. Зараз ми спробуємо доповнити вірш, вставляючи певні слова.
(Слайд 13. Встановити відповідність між числами та словами з віршу).
Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!
Здається, що зроду недоля,
Що горе тебе не знавало!
Онде балочка весела,
В ній хороші, красні села,
Там хати садками вкриті,
Срібним маревом повиті,
Коло сел стоять тополі,
Розмовляють з вітром в полі.
Варіанти відповідей:
України
Села
Вітром
8
Недоля
8
Неволя
Хати
Кінець зупинки
Вчитель: Ось і закінчився наш онлайн-тур. Впродовж цього туру ми не тільки пізнали нове про Україну, але й повторили різні розділи математики. Бажаю вам нових та захоплючих подорожей. Пізнавайте, подорожуйте та любіть свою Батьківщину!
VІІ. Етап рефлексивно-оцінювальний.
1. Підведення підсумків.
Бесіда (відповіді на запитання щодо змістовного аспекту уроку, чи корисним
був поданий матеріал? Що вам найбільше сподобалося? Які прекрасні місця України ви б ще хотіли відвідати?)
2. Рефлексія.
«Лист побажань»
3. Оцінювання навчальної діяльності (не тільки кінцевого результату, а й
роботи в процесі уроку (формувальне).
4. Домашнє завдання. Повторити вивчений матеріал. Пройти тест на платформі «На урок»