Урок. "Повторення вивченого про іменник."

Про матеріал

Формувати вміння розпізнавати іменник серед інших частин мови. Закріпити й активізувати знання учнів про іменник, його граматичні категорії шляхи виконання цікавих завдань. Повторити синоніми й антоніми. Розвивати творчі здібності, самостійність, спостережливість, уяву, фантазію, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття любові до рідного краю.

Перегляд файлу

УРОК З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

3 КЛАС

Тема.   Повторення вивченого про іменник.

 

Мета. Формувати вміння розпізнавати іменник серед інших частин мови. Закріпити й активізувати знання учнів про іменник, його граматичні категорії шляхи виконання цікавих завдань.

Повторити синоніми й антоніми. Розвивати творчі здібності, самостійність, спостережливість, уяву, фантазію, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас.

Виховувати почуття любові до рідного краю.

 

Хід уроку

 

1. Організація уроку.

 

Вчитель.  Ось дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок мови починаймо.

 

Діти. На уроці рідку мову

Зараз будемо вивчать

Розберемо кожне слово

Щоб її нам краще знать.

 

2. Хвилинка каліграфії.

 

Вчитель. Уроку почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки

 

Діти. Букву пишу рівненько

Щоб була гарненька

Щоб залюбки дививвся я

Вчитель наш і вся сім’я.

 

ал  ам  ая  ом  ол  ая

Заквітчала моя Україна.

  • Підкреслити граматичну основу речення.
  • Якою частиною мови виражений підмет?
  • Що таке Україна? (країна, держава в якій ми живемо, рідний край).
  • Доберіть синоніми до словосполучення "рідний край". (Вітчизна, Батьківщина).
  • Яка наша держава? (суверенна, незалежна, демократична, правова).
  • В якій статті Конституції про це сказано? (стаття 1).
  • Коли відзначаємо день незалежності? (24 серпня).
  • Як ви розумієте слово Батьківщина?

 

3. Визначення теми і мети уроку.

Яка сьогодні тема уроку, ви дізнаєтесь відгадавши загадку?

Він предмети називає,

На питання хто? І що?

Залюбки відповідає.

Хто? – зайчисько,

Що? – вареник

Відгадали? (Це іменник).

 

Вчитель. Ось про цю частину мови.

На уроці підсумковім

Й буде діти зараз мова.

 

- Що таке іменник?

 

Разом.  Іменник – це така частина,

Що називає нам усе:

Верба, калина, Україна

Нехай нам щастя принесе.

 

Учень. Запам’ятай обов’язково:

Іменник – це частина мови

Предмети вона нам називає

Хто? Та Що? відповідає

Мати, дівчина, дитина,

Сонце, сонячна калина

Це іменник – пам’ятай,

Правило не забувай!

Учень. Іменники різні бувають

Предмети вони називають

Спитай тільки: що це?

Іменник тобі дасть відповідь:

М’ясо, картопля, обід.

 

- Що ви ще знаєте про іменник?

 

Учень. Дітям пам’ятати слід,

Що іменник має рід.

Чоловічий – значить "він":

Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

А жіночий рід – "вона":

Дружба, ластівка, весна.

Є й середній рід – "воно":

Вухо, яблуко, вікно.

 

Вчитель. А тепер пограємо,

"шпигунка" співаємо!

Отже, чоловічий рід:

Брат, будинок, вітер, кріт,

Хлопчик, дядько, сало, віз

Чи "шпигун" сюди не вліз?

(Сало – іменник середнього роду).

 

Рід жіночий: білка, синиця,

Річка, ручка, вишня, мишка,

Морква, зайчик, хата, м’ята.

"Шпигуна" пора впіймати!

(Зайчик – це іменник чоловічого роду.)

 

Рід середній: дно, яєчко,

Поле, море, слон, гніздо,

Вухо, м’ясо, сало.

"Шпигуна" ви вже впізнали?

(Слон – іменник чоловічого роду)

 

4. Записати іменники за родами

 

Верба

диван

озеро

гімн

 

поле

калина

герб

село

мальва

 

- Назвати народні символи.

- Назвати державні символи.

- Яке значення має слово земля?

(обмінялися зошитами, перевірили роботи)

 

5. Гра "У ролі числа"

 

- Скільки чисел має іменник.

 

Учень. Напевне, кожен знає:

Число іменник має

Якщо один – це однина

Якщо багато множина

Горобець – горобці

Олівець – олівці

Молодець – молодці

 

- Що б іменники відгукнулися треба їх спитати хто? Або що?

- Чому до одного іменника ми ставимо питання хто?, а до інших що? (бо є істоти і не істоти).

- Чому одні іменники пишемо з великої літери, а інші з малої? (іменники бувають загальними і власними).

 

6. Письмо по пам’яті. Підкреслити іменник.

 

Батьківщина – це труд і свято,

Батьківщина – це мама і тато.

Це твої найкращі друзі,

Це весна у весняному лузі.

 

7. Фізкультхвилинка.

 

8. Робота в парах "Обличчя до обличчя".

 

- Як називаються слова, протилежні за значенням? (антоніми)

- Як називаються слова, близькі за значенням? (синоніми)

 

І ряд – антоніми, ІІ ряд – синоніми.

 

9. Творча робота. Знайди другу частину фразеологізмів?

 

- Що таке фразеологізм?

(це образні вислови)

 

В одно вухо входить,

Двох слів до купи

не зв’яже

а в інше виходить

 

- Поясніть значення цих висловів

 

10. Скласти прислів’я з розсипаних слів.

 

Білих, не люблять, земля, рук, чорна.

Ласкаве, як, слово, день, весняний.

 

- В якому значення вжито слово земля?

- А коли ми пишемо слово земля з великої букви?

 

11. Оцінювання учнів.

 

Травневий ранок, сонечко привітне.

Заглядає весело до нас.

І своїми промінцями

Сипле гарні бали в клас.

 

12. Підсумки уроку.

 

Що ж, закінчимо розмову,

Як чудово вчити мову!

Отже, кухар, муха, білка,

Радість, вітер, серце гілка,

Бублики,  вареники – що це все? (Іменники)

Ще вам пам’ятати слід,

Що іменник має... (рід)

А тепер змініть число:

Весла в однині - ... (весло),

Заєць в множині - ... (зайці)

Отже, всі ви молодці!

В однині це ... (молодець)

А уроку вже кінець!

 

Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку