Українська мова
Тема. Підсумковий урок по темі «Слово. Значення слова.»
Урок-гра «Що? Де? Коли?»
Мета. Закріплювати знання про пряме і переносне значення слів, багатозначність слова, синоніми і антоніми; збагачувати словниковий запас; розвивати інтерес до слова, творче мислення та мовлення учнів.
Обладнання. Круг, що обертається, дзиґа, листи із завданням, малюнок сови, призи,
медалі.
Хід уроку
I.Організація класу до уроку.
Лише дзвоник задзвенить -
Тиша в клас приходить вмить.
В нас роботи так багато,
То ж працюємо завзято!
II.Завдання уроку-гри «Що? Де? Коли?».
Розділіться на три команди.
Завдання у конвертах писали володар країни Лексикології та його міністри.
III.Гра «Що? Де? Коли?».
Лист 1. Вправа – «Хто більше?» (2 бали)
1 група 2 група 3 група
Лист 2. Конкурс на кращого знавця фразеологізмів (письмово).
(Пряме, переносне).
1 група. (Усно. Читаю. Даю жетони).
- Зарубай собі на носі.
- Вище ніс.
- Водити за ніс.
- І носом не поведе.
- Комар носа не підточить.
2 група.
- Кліпати очима.
- Прикипіти очима.
- Стріляти очима.
- Їсти очима.
- Зміряти очима.
3 група.
- Потрапити на очі.
- Пустити ману в вічі.
- Лізти в очі.
- Очі на мокрому місці.
- Порошина в оці.
Лист 3. Діалог (усно) (6 балів).
Для трьох груп. Хто швидше дасть відповідь?
а) Текст читає вчитель.
б) Як називається така форма мовлення? (Діалог)
в) Знайдіть слово чи слова, які мають кілька значень.
г) Хто автор і як називається оповідання?
- А що це у вас за штука така на стіні висить? Все тік-так та тік-так, а внизу хитається.
Це годинник, - відповів Барбос.- Хіба ти ніколи годинника не бачив?
- Ні. А для чого він?
- Барбос і сам не знав для чого годинник, а все-таки взявся пояснювати:
- Ну, це така штука, розумієш… годинник… вона ходить…
(М.Носов «Бобик в гостях у Барбоса»)
(Слова ходить, б’є).
Лист 4. Поетична хвилинка. (8 балів.) (повторити іменники, прикметники)
Прочитайте вірші, випишіть з них ужиті в переносному значенні прикметники разом з іменниками, які вони пояснюють. Записати в зошит.
1 група.
У великій книзі на столі
Прочитала по складах Марина:
«Найдорожча всюди на землі
Золота хвилина».
Ось Марина в матері пита:
- Що таке хвилина золота?(М.Чепурна).
2 група.
Шумлять, хвилюються жита.
Поглянь лише навколо –
Пшениця стигла, золота
Додолу хилить колос. (Н.Забіла).
3 група.
Буду я навчатись мови золотої
У трави-веснянки, у гори крутої,
В потічка веселого, що постане річкою,
В пагінця зеленого, що зросте смерічкою (А.Малишко).
Музична пауза.
Виконайте українську пісню про рідний край. (Перевірка домашнього завдання.)
Лист 5. Пояснювальний диктант. (10 балів).
Прочитайте прислів’я, загадки, запишіть їх. Підкресліть синоніми чи антоніми. Усно поясніть їх зміст, визначте, якою частиною мови є синоніми чи антоніми. (В зошитах).
1 група.
Праця чоловіка годує, а лінь марнує (Народна творчість).
2 група.
Горить, палає і втоми не знає. (Народна творчість).
3 група.
Ремесло на плечах не висить і хліба не просить, а хліб дає (Народна творчість).
Лист 6. Лінгвістична естафета (12 балів).
Учасники гри один за одним швидко називають відповідний антонім. У разі затримки відповідає наступний. (Усно. Ланцюжком. Жетони.)
Радість - горе Голосно - тихо
Чисто - брудно Важкий - легкий
Мороз - спека Високий - низький
Сміється - плаче Верхній - нижній
Цікаво - нудно Білий - чорний
Наздогнати - відставати Босий - взутий
Весело - сумно Свіжий – черствий
Лист 7. Самостійна робота (14 балів).
Замініть вираз одним словом. (З таблиці).
1 група
Набрати в рот води – мовчати.
Побити горшки – посваритися.
2 група.
Байдики бити – лінуватись.
Брати ноги на плечі – втікати.
3 група
Сильний дощ – злива.
Дощ з блискавкою – гроза.
Лист 8. Творча робота. Розвиток зв’язного мовлення (16 балів)\
Галинка – Осінь просить усно скласти твір мініатюру, описавши її. Опорні слова вона поклала в кошик з фруктами.
(Опорні слова: багата щедра осінь. Рясні холодні роси, останні квіти, жовте листя, зажурені берези, осінні заморозки). (на дошці).
Лист 9. Кросворд (18 балів).
«Антоніми»
1Впишіть антоніми до слів.
(Легко. Мир. повна. Молодість. Вигадка. Мовчати. Холодно. Відповідь.
Ворог.)
1 |
|
|
|
|
||||
2 |
|
|
||||||
3 |
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
||
6 |
|
|
|
|
|
|
||
7 |
|
|
|
|
|
|
||
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
||||
III.Підсумок уроку.
IV.Домашнє завдання. С.63, 67, впр. 140 (письмово).