Урок української мови, 4 клас
Учитель початкових класів Ковалівської ЗОШ І ступеня Полтавської районної ради Полтавської області
Гонтар Юлія Олексіївна
Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови
Мета: закріпити знання учнів про загальне значення іменника; формувати вміння розпізнавати іменники серед інших частин мови; розвивати мислення, уважність учнів, пам'ять, вміння аналізувати; виховувати старанність, самостійність, відповідальність за виконану роботу, взаємодопомогу під час роботи в групах;
Обладнання: магічні квадрат, картки для роботи в групах, картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Нумо, діти підведіться!
Всі приємно усміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Учитель: — Посмішка може зігріти своїм теплом всіх, хто вас оточує, покращити настрій. Посміхніться один одному.
— Яким ви хочете бачити наш урок? (Цікавим, веселим, пізнавальним, творчим, пошуковим, проблемним)
— А ви на уроці якими повинні бути? (Ерудованими, уважними , активними, чемними, наполегливими)
— Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо, цікавий, творчий продуктивний урок. Все залежить від вашої активності, уважності, творчості. А працювати ми будемо під девізом:
Діяти активно!
Думати оперативно!
Сперечатись доказово
Для всіх обовязково!
II. Мотивація навчальної діяльності
Бліц – опитування
Учитель: - Молодці, а тепер переходимо до теми нашого уроку. А щоб про неї дізнатися, потрібно розшифрувати напис. Використовуємо шифр.
III. Повідомлення теми уроку
Учитель: - Перед вами картки з зашифрованою темою уроку. За допомогою шифрувальника, назвіть нашу тему.
Учитель: – Отже, ми сьогодні пригадаємо, узагальнимо і систематизуємо наші знання з теми «Іменник». Діти, а ви знаєте, що половина слів нашого мовлення – це іменники. Їх близько 150 тисяч.
А зараз давайте поглянемо на дошку. До нас завітали гості….
(Перегляд відео про Мову і Суржика)
https://www.youtube.com/watch?v=Fnf06WlBsIQ&index=20&list=PL5vqV-t0Um0T32zaiVCOChzmWZyDnvr3i&t=0s
Учитель: – Діти, Суржик дивується, для чого ми вивчаємо іменник. Можна і так прожити. Правда? А хто хоче посперечатися? Доведіть, що знання з цієї теми нам потрібні.
(Щоб правильно розмовляти, грамотно писати, вживати слова, писати власні назви і т.п.)
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Учитель: – А допоможуть нам згадати все, що ми вивчали у попередніх класах – наші РОЗУМНИКИ. Працюємо з електронними освітніми ігровими ресурсами.
Робота з ЕОІР «Українська мова, 3 клас»
Слайд 1. Повторити правило про іменник.
Слайд 2. – Назви предметів. Хто? Що?
Слайд 3. – Правило. Істоти, неістоти.
Книжечка. – Опрацьовуємо правило.
V. Робота в групах.
Учитель: - А зараз ми будемо працювати в групах. Давайте згадаємо правила спілкування в групах.
Завдання 1. Дані слова, що відносяться до різних частин мови. Вибрати іменники. Розділити на групи: істоти, неістоти.
Земля, бігає, сонце, веселий, жито, білка, синій, дитина, читає, собака, щаслива, ранок, бігає, кінь.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Зробим в праці ми зупинку!
Проведем фізкультхвилинку!
(Вправи для очей. Фізичні вправи)
Завдання 2.
Слайд 3. Велика буква у власних назвах.
Книжечка. Правило.
VІ. Робота в парах
Завдання 3.
Поєднай загальну назву із власною. Взаємоперевірка.
річка |
село |
гори |
країна |
море |
журнал |
Малятко |
Дніпро |
Азовське |
Карпати |
Україна |
Ковалівка |
Учитель: – Повертаємося до
наших Розумників.
Книжечка 2. Слайд 3.
Книжечка 4. Слайд 5.
VІІ. Робота в групах.
Завдання 4. Розселити слова по будиночках.
Ліс, літо, квітка, дерево, місто, клас, школа, дах, трава, село, зима, учень, парта, парк, сонце.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Зробим в праці ми зупинку!
Проведем фізкультхвилинку!
VІІІ. Робота з підручником
С. 51. Впр. 101(каліграфія),
Впр.100. Виписати іменники (визначити їх рід. Усно назвати істота чи неістота).
Для тих, хто вже виконав завдання – отримайте індивідуальні картки.
Завдання 5.
Картки для індивідуальної роботи До загальних назв дописати власні. Місто _____________________________________ Річка _____________________________________ Область ___________________________________ Собака ____________________________________ Кіт _______________________________________
(Ч, ч)ернівці,( Д,д)есна, (Ч, ч)ернігівська, (М,м)ухтар, (П,п)ушок |
Завдання 6.
Гра - розминка «Так» чи «Ні».
1. Іменник — це частина мови, яка означає назви предмета.
2. Іменник—це частина мови, яка відповідає на питання який? яка? яке?
3. Іменник змінюється за родами (ні).
А як правильно? (Іменник має рід: чоловічий, жіночий, середній).
4. Іменники є назвами істот, неістот.
5. Іменники змінюються за числами.
ХІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Стратегія „Кубування”.
Кубик у мене не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
Учитель: – Увага! Аналізуємо завдання "Чарівного кубика".
1) Частина мови про яку ми говорили….
2) Що вона означає?
3) На які питання відповідає?
4) Яким членом речення виступає?
5) За чим змінюється? 6) Приклади іменників.
Учитель: – А зараз давайте узагальнимо наші знання і виготовимо таблицю.
ХІ. Рефлексивно – оцінювальний етап
Учитель: – Ось і завершується наш урок.
Учитель: – Діти, ми узагальнили і систематизували свої знання з теми Іменник. Я вважаю, що своєю працею ми довели Суржикові, що знання про іменник нам знадобляться в подальшому житті.