Урок "Повторення вивченого про займенник"

Про матеріал
Шановні колеги! Цей конспект допоможе Вам при підготовці до уроку при підготовці до уроку "Повторення вивченого про займенник". Бажаю успіху!
Перегляд файлу

Повторення вивченого про займенник

 

Мета: повторити й узагальнити вивчене про займенник; вправляти учнів у вмінні розпізнавати займенники в усному та писемному мовленні; закріплювати вміння роздільного написання прийменників із займенниками; розвивати вміння використовувати займенники у мовленні; формувати вміння самостійно працювати, працювати в групах; виховувати інтерес до рідної мови, до джерел народної творчості, старанність, наполегливість.

 

Тип уроку: урок закріплення умінь та навичок

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

2. Бліцопитування

Займенник – це самостійна частина мови, що …

Займенники змінюються…

У реченні займенники виступають …

За значенням займенники поділяються на … розрядів.

 

ІІ. Повідомлення теми, мети

ІІІ. Сприйняття матеріалу

1. Вибірковий диктант

Виписати займенники, визначити розряд

 

Усяка (означ) травичка на своєму корені.

Стільки (вказів) в небі зірочок, скільки в полі копичок.

Гречана каша хвалилась, ніби вона (особ) з маслом родилась.

Ніщо (запереч) у світі не пропадає даремно.

Не одна у світі криниця, можна з абиякої (не означ) напитися.

Син мій (присв), а розум в нього (особ) свій (присв).

Про когось (неознач) іншого (означ) в нього (особ) промова, а про себе (зворот) жодного (означ) слова.

 

2. Робота біля дошки

А) Запишіть речення, визначте синтаксичну роль займенників

 

Рано ми вміємо любить, пізно – любов шанувати.

Ми з тобою просто ти і я.

Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов.

Я люблю тебе, друже, за те, що не можу тебе не любити.

Моя любове! Я перед тобою. Бери мене у свої блакитні сни.

Б). Запишіть речення. Розберіть виділений займенник як частину мови

 

Сонечко встає, і в росі трава, біля школи в нас зацвітають віти.

 

3. «Я-редактор»

Знайдіть помилки в реченнях. Відредагуйте їх.

 

Я купила мені нову збірку поезій.

Бабуся попросила онука купити собі ліки.

Дисциплінованість – це вміння організувати собі.

Щоб успішно скласти іспит, потрібно весь час працювати над себе.

Цуценя, яке подарували мені на день народження, я взяв зі мною до бабусі в село.

 

4. Провідміняйте словосполучення:

1 варіант – котра година,

2 варіант – такі книжки

5. Фокуси займенника

Це невигадана історія, яка трапилася років тридцять тому. Молодий художник вперше приїхав у незнайоме село, щоб написати кілька портретів. Того ж дня й почав працювати. Зібрався чималий гурт, подивитись на роботу хлопця. Одна бабуся досить голосно спитала:

----Що воно там малює?

Художник почув цю репліку й мовчки всміхнувся. Портрет вдався на славу, всі говорили, що жінка, яку малював художник, на портреті була як жива, тільки ще гарніша.

Минуло кілька тижнів. У клубі, ще без рамок, просто на підлозі стояли картини молодого художника. А він усе малював. Якось нагодилася та сама бабуся, тільки спитала вона вже інакше:

---Що він сьогодні малює?

А згодом, побачивши в клубі цілу галерею портретів та бабуся спитала:

---А кого вони ще малюватимуть?

- Чому ж бабуся вживала щоразу нові займенники, називаючи одну і ту ж саму людину?

Висновок: повагу людей треба заслужити, займенник «Ви» може вживатися при зверненні до однієї особи (ти) як засіб вираження ввічливості й пошани. Тоді його пишемо з великої букви

 

6. Відгадай ребус

 

1.

займенник

2.

намисто

- Які частини мови входять до складу 2 ребуса? (прийменник, особовий займенник, числівник)

 

ІV. Підсумок уроку

 

V. Домашнє завдання

 

 

 

(Додаток до уроку «Повторення вивченого про займенник»)

 

1. Вибірковий диктант

Виписати займенники, визначити розряд

 

Усяка (означ) травичка на своєму корені.

Стільки (вказів) в небі зірочок, скільки в полі копичок.

Гречана каша хвалилась, ніби вона (особ) з маслом родилась.

Ніщо (запереч) у світі не пропадає даремно.

Не одна у світі криниця, можна з абиякої (не означ) напитися.

Син мій (присв), а розум в нього (особ) свій (присв).

Про когось (неознач) іншого (означ) в нього (особ) промова, а про себе (зворот) жодного (означ) слова.

 

2. Робота біля дошки

А) Запишіть речення, визначте синтаксичну роль займенників

 

Рано ми вміємо любить, пізно – любов шанувати.

Ми з тобою просто ти і я.

Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов.

Я люблю тебе, друже, за те, що не можу тебе не любити.

Моя любове! Я перед тобою. Бери мене у свої блакитні сни.

Б). Запишіть речення. Розберіть виділений займенник як частину мови

 

Сонечко встає, і в росі трава, біля школи в нас зацвітають віти.

 

3. «Я-редактор»

Знайдіть помилки в реченнях. Відредагуйте їх.

 

Я купила мені нову збірку поезій.

Бабуся попросила онука купити собі ліки.

Дисциплінованість – це вміння організувати собі.

Щоб успішно скласти іспит, потрібно весь час працювати над себе.

Цуценя, яке подарували мені на день народження, я взяв зі мною до бабусі в село.

 

4. Провідміняйте словосполучення:

1 варіант – котра година,

2 варіант – такі книжки

 

6. Відгадай ребус

 

1.

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
4 вересня 2019
Переглядів
1591
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку