ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
З ОРФОГРАФІЇ ТА ФОНЕТИКИ
(ТВОРЧІ ПРОЄКТИ , 10 КЛАС)
10 клас
Тема. Повторення вивченого з орфографії та фонетики (тренувальні вправи)
Мета: узагальнити та систематизувати набуті знання з орфографії, фонетики (вживання апострофа, м’якого знака, написання ненаголошених [е], [и]; спрощення, зміни приголосних);
удосконалювати вміння робити синтаксичний розбір речення; фонетичний запис слів;
розвивати самостійність, уміння аргументувати думки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
виховувати бажання вивчати українську мову.
Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого.
Обладнання: проєкти учнів (мультимедійні презентації), роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Добрий день ! Бажаю творчих успіхів кожному на уроці української мови та літератури.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Мудрій людині всюди й завжди добре.
(Г.Сковорода)
Тільки мудра, розумна людина може реалізуватися в житті, здійснити свої мрії, досягти поставленої мети. І от сьогодні ми систематизуємо набуті знання з орфографії та фонетики. І на шляху до мудрості хочу висловити такі побажання:
Як називаються ці сполуки слів? (Фразеологізми). Поясніть значення.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
3.1. Гра «Третє зайве» (робота в трійках)
Один із учасників трійки називає третє зайве:
Свято - духмяний, черв’як, морквяний.
Торф’яний -
Менший -
Хвастливий -
3.2. Розминка «Обґрунтуй мене»
Криниця -
_________
Престол -
IV. ТВОРЧІ ПРОЄКТИ
4.1. Проєкт «Комплексна подорож»
А зараз ми здійснимо заочну екскурсію до замку Шенборна. Як ви думаєте, де він знаходиться?
У розкішному парку с..ла Чинадієво, що на Закарпатті, ховається справжнє казкове диво-замок Шенборн. Спочатку з-за крон д..рев з..являється висока башта, прикрашена годинником і родинними г..рбами, а потім нижчі башти чудово оздобл..ні вікна та входи.
Ця споруда нагадує календар, адже в ній 365 вікон (кіл..кіст.. днів у році), 52 кімнати (кіл..кіст.. тиж..нів) і 12 входів (кіл..кіст.. місяців).
Словниковий диктант (один учень працює біля дошки й коментує орфограми).
Випишіть слова й вставте пропущені орфограми.
У якому реченні, на вашу думку, не вистачає розділових знаків? Чому? (У 2 реченні: кома - при дієприкметниковому звороті, який стоїть після іменника; тире - на місці пропущеного присудка «з’являється»).
Запишіть речення, зробивши синтаксичний розбір.
Надпишіть прислівники.
Зробіть звуковий запис слова «з’являється».
4.2. Проєкт «Уживання апострофа». Чому так? (Усно)
Оголошення
10 жовтня біля п(’)того під’їзду будинку загублено зв(’)язку ключів із дерев(’)яним брелком, на якому вирізьблено ім(’)я Св(’)ятослав. Про знахідку прошу повідомити за номером.... Наперед вд(’)ячний (-а).
Чому так:
Випишіть слова з апострофом (вибірковий диктант).
Ти - редактор (усно). Відредагуйте подані словосполучення й сполучення слів.
4.3. Проєкт «Уживання м’якого знака». Чому так? (Усно)
Гра «Третє зайве». (Усно)
Робота в парах.
Під непарним числом - підберіть слова, у яких не ставиться м’який знак (6 слів).
Під парним числом - підберіть слова, у яких ставиться м’який
знак (6 слів).
4.4. Хвилинка відпочинку
Два учні (індивідуальне завдання) склали твір-мініатюру з використанням слів-винятків.
На які правила використані слова-винятки?
4.5. Проєкт «Спрощення, чергування приголосних»
Орфографічний тренажер.
Учні утворюють нові слова з додаванням суфіксів (робота в п’ятірках):
-ськ-: Париж, козак, Дрогобич, товариш, Херсон;
-ств-: товариш, брат, юнак, убогий, герцог;
-ин-: турецький, вінницький, галицький, київський, харківський;
-н-: честь, область, проїзд, зап’ястя, контраст, радість, компост.
Звуковий запис (1 учень біля дошки):
Контрастний -
Компостний -
4.6. Проєкт «Ненаголошені [е], [и]». Робота по рядах
Згрупуйте слова на правила:
Оч..рет, ч..мпіон, каш..ль, бер..гиня, дол..тіти, відб..рати, л..вада, шел..стіти, пал..ць, ч..кати, завм..рати, міш..чок, вогн..чок, кош..чок, в..лосипед,справ..дливість, запл..сти, кол..ктив, зат..кти, ст..рати, кам..ня.
Як правильно? (Усно)
Клинок - кленок
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Виконайте тестові завдання. Які орфограми сьогодні на уроці ми повторили?
Тести
а) пр..чудовий, пр..єднання, пр..лаштувати;
б) пр..кумедний, пр..забутий, пр..мазаний;
в) пр..стол, пр..чистий, пр..зирство.
а) бур..як, без..ядерний, роз..яснити;
б) під..жджати, зів.ялий, р..ясний;
в) двох..ярусний, черв..як, п..ятдесят.
а) бе..турботний, ..хаменутися, бе..шумно;
б) ро..питати, ..садити, ..шити;
в) ро..сохся, ..формований, бе..чесний.
а) предністровський;
б) солов’ї;
в) прибережний;
г) торф’яний.
а) нян..чити, воротар.., молот..ба;
б) ніч.., козац..кий, т..мяний;
в) брин..чати, кізон..ці, біл..ший.
а) священ..ий, безімен..ий, зіл..я;
б) област..ю, спросон..я, жит..я;
в) бездоріж..я, молодіст..ю, ро..зброїти.
а) кінь, матір’ю, бджола;
б) сум’яття, доїжджати, куйовдити;
в) морщитися, сусідка, день.
а) узбережью;
б) величезному;
в) шелестіло;
г) багаття.
а) дж..р..льний, т..мніти, вер..сень;
б) пр..бережний, л..гкий, тр..вога;
в) кач..ня, пр..кручений, мороз..во.
а) туман..ий, згуртован..ий, зран..я;
б) туман..ість, безсон..ий, прохан..я;
в) знан..я, юн..ат, гречан..ий.
а) духмяний, схилити, зпитати;
б) червяк, меньший, св’ято;
в) рясно, прибережний, зшити;
12. Префікс при- треба писати в усіх словах рядка:
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Складіть твір-розповідь (7-8 речень) на тему «Мій один день відпочинку», уживаючи вивчені групи орфограм, підкресліть слова з орфограмами.
1